Rust 1.65.0: Што има ново во неодамнешното ноемвриско издание

Rust 1.65.0: Што има ново во неодамнешното ноемвриско издание

Rust 1.65.0: Што има ново во неодамнешното ноемвриско издание

Од лансирањето на Програмски јазик за 'рѓа, со неговиот верзија 0.1 на почетокот на 2012 година, има одлична и издржана циклус на развој. Покрај тоа, а растечката популарност и добро прифаќање меѓу програмерите и корисниците на софтвер, бидејќи лесно овозможува развој на доверлив и ефикасен софтвер. И неодамна објави ново ажурирање под името на "рѓа 1.65.0" со интересни вести на кои ќе се осврнеме овде.

Сепак, вреди да се напомене дека таа, во последните неколку години, имаше а одлична употреба и интеграција со Linux Kernel, и следствено, во слободни и отворени оперативни системи базирани на GNU/Linux. Доаѓање до точка на постоење интегриран во Linux Kernel од верзијата 6.1, и да се користи за креирајте одлични апликации, како што е нашироко објавено овде натаму Од Линукс и многу други веб-локации за Linux и компјутери.

Јазик на 'рѓа: Неговите развивачи ја најавуваат новата верзија 1.50.0

Јазик на 'рѓа: Неговите развивачи ја најавуваат новата верзија 1.50.0

И како и обично, пред целосно да влезете на Програмски јазик за 'рѓа и лансирањето на верзија "рѓа 1.65.0", ќе оставиме неколку врски до претходни поврзани објави:

Јазик на 'рѓа: Неговите развивачи ја најавуваат новата верзија 1.50.0
Поврзана статија:
Јазик на 'рѓа: Неговите развивачи ја најавуваат новата верзија 1.50.0

RustLinux
Поврзана статија:
Linux 6.1 RC1, прв поглед на Rust на Linux

Rust 1.65.0: Јазик за градење доверлив и ефикасен софтвер

Rust 1.65.0: Јазик за градење доверлив и ефикасен софтвер

Што е ново во Rust 1.65.0

Меѓу вести (дополнувања, подобрувања и корекции) се рекламира меѓу вашите официјална веб-страница и веб-страница на GitHub, вреди да се истакнат некои важни, како што се:

Промени на GAT: Тип и Конст

Животните генерики (GAT), „тип“ и „конст“, сега тие можат да се дефинираат во поврзани типови, што ги прави нивните функционалности поразновидни, олеснувајќи ја употребата на низа шеми кои моментално не можат да се напишат.

Нов тип на „изјава за дозволи“

Воведен е нов тип на „let statement“. што вклучува побитна шема и а "друго" во форма на дивергентен блок кој се извршува кога таа шема не се совпаѓа. Нормални изјави „нека“ тие можат да користат само непобитни обрасци, статички познато дека секогаш се совпаѓаат. Со оглед на тоа што, овој нов вграден користи шаблон што може да се побие, кој може да одговара и врзува променливи во околниот опсег како нормален нека б. Или, разминете кога шемата не се совпаѓа.

функција на прекин во означени блокови

Едноставните блок-изрази сега може да се означат како цел на пауза, што сега овозможува рано прекинување на блокот. Нешто многу слично на користење на a мора изјава, без да биде произволен скок. Само од внатрешноста на блокот до неговиот крај. Сега, оваа нова функција е означена како „пауза“, може да вклучите и вредност на изразот, исто како и кај циклусите. Што овозможува блок со повеќе изјави да има вредност од "враќање" рано.

Разделување на информации за дебагирање на Linux

Поддршка за разделување информации за дебагирање на macOS, сега е стабилен и на Linux. На пример:

 • csplit-debuginfo=отпакуван ќе ги подели информациите за дебагирање на повеќе датотеки .dwo (DWARF објект-датотеки).
 • csplit-debuginfo=спакувано ќе произведе единствен .dwp (DWARF) пакет заедно со неговиот излез бинарен со сите спакувани информации за отстранување грешки.
 • csplit-debuginfo=исклучено ова е сепак стандардното однесување, кое ги вклучува податоците од DWARF во .debug_*, ELF секциите на објектите и конечниот бинарен.

Други вести

 1. Вметнувањето MIR сега е овозможено за оптимизирани градби. Ова обезбедува подобрување од 3-10% во времето на изградба на кутиите од реалниот свет.
 2. При закажување градби, Товарот сега го сортира редот за нерешени работни места за подобрување на перформансите.
 3. На ниво на компајлер, додадено поддршка стандардно да генерирате единечни прорау-датотеки кога користите „-C instrument-coverage“. Покрај тоа, сега е стрОвозможува употреба на динамични врски за цели на iOS/tvOS, меѓу многу други работи.

"Rust е компајлиран, општа намена, програмски јазик со повеќе парадигми, развиен од Mozilla и поддржан од LLVM. Овој јазик е дизајниран да биде безбеден, истовремен и практичен јазик и пред се да биде замена за C и C++ јазиците. Rust е програмски јазик со отворен код кој поддржува чисто функционално, процедурално, императивно и објектно-ориентирано програмирање.".

Поврзана статија:
Kerla: ново јадро напишано во Rust и компатибилно со Linux ABI
RustDesk: Корисна апликација за далечинска работна површина преку повеќе платформи
Поврзана статија:
RustDesk: Корисна апликација за далечинска работна површина преку повеќе платформи

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, ова лансирање на "рѓа 1.65.0" продолжува да додава вредност на развојот и употребата на таквите големи програмски јазик, што станува се поважно на ОС сместен во GNU / Linux. Толку многу, што од Линукс кернел 6.1 серија, успеа да и се придружи. Што е многу важно, бидејќи Rust има клучно својство кое гарантира дека нема недефинирано однесување во кернелот.

Ако ви се допадна оваа објава, задолжително коментирајте ја и споделете ја со другите. И запомнете, посетете ја нашата «почетната страница» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.