uBlock, бесплатна и супер лесна алтернатива на adBlock Plus

Што е uBlock?

uБлок Тоа не е обичен блокатор на реклами; тоа е блокатор за општа намена. Ги блокира рекламите бидејќи ја поддржува синтаксата на филтерот Adblock Plus, но ја продолжува синтаксата и е дизајнирана да работи со прилагодени филтри и правила. Според неговите креатори, тој остава многу лесен процесор и мемориски отпечаток и, и покрај тоа, може да вчита и примени илјадници филтри користени од други популарни блокатори, како што се AdBlock Plus (ABP) или Ghostery. Овие списоци вклучуваат EasyList, EasyPrivacy, Malware Domains и други што ви овозможуваат да блокирате тракери, социјални додатоци и многу повеќе. Исто така, носи поддршка за датотеки на домаќините и ви овозможува да додадете други извори, покрај оние што доаѓаат "од фабриката".

uБлок

uBlock работи и во Chromium / Chrome и во Firefox и, за разлика од Ghostery, тој се дистрибуира со употреба на Лиценца GPLv3, што го прави алатка за слободен софтвер. Додека Ghostery е многу ефикасен, не само што не е слободен софтвер, туку ги има сериозни сомневања дека преку функцијата „GhostRank“ продава податоци за блокираните реклами на самите рекламни компании. Наместо тоа, препорачувам да пробате други бесплатни алтернативи, како што се Прекини o uБлок. Друга поента што треба да се има на ум е дека uBlock - како и ABP, AdGuard и некои други - им дозволува на корисниците да внесуваат свои филтри, нешто што не е можно со Ghostery или Disconnect.

Според мое искуство, откако користев uBlock, брзината на прелистување направи навистина извонреден скок. Исто така, веб-страниците изгледаат „почисто“ и без толку излишна содржина за да ми го одвлечат вниманието. Како тоа да не е доволно, за разлика од Adblock Plus (ABP), uBlock користи значително помалку ресурси. Еве неколку споредбени графикони за да го докажете тоа.

Изведба на блокада

меморија

Потрошувачка на меморија во хром

Компаративна анализа на потрошувачката на меморија во хром

Потрошувачка на меморија во Firefox

Компаративна анализа на потрошувачката на меморија во Firefox

Процесорот

Употреба на процесорот

Брави

Само затоа што uBlock е агилен и ефикасен, не значи тоа блокирај помалку тракери.

Количина на брави

Според мое мислење, оваа точка бара кратко предупредување. uBlock не блокира по дифолт некои додатоци на Facebook, Twitter, Google+, итн. дека другите екстензии навистина блокираат. За ова, потребно е да активирате некои филтри од трети лица (кои веќе се достапни во uBlock), како што се Anti-ThirdpartySocial или Листата за социјално блокирање на Фанбој. На кратко, мора да си играте со списоците додека не го пронајдете балансот што го барате. Друга опција, малку посложена, е да ги овозможите напредните опции и да ги поставите правила за динамичен филтер.

Инсталација на блокада

Инсталирањето е многу едноставно, само треба да ја инсталирате наставката што одговара на веб-прелистувачот што го користите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   зетака01 dijo

  Ви благодарам многу, ќе го пробам. Мојот Firefox станува многу многу бавен.

 2.   Брутико dijo

  Го користам уште од неговото излегување во Firefox, не троши скоро ништо и работи многу добро.

 3.   суровОсновни dijo

  Многу добро!

  Развојот на оригиналниот автор можете да го следите во вилушката што ја направи:
  https://github.com/gorhill/uBlock

  uBlock Origin, наставката во Firefox: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ublock-origin/

  Можете да најдете повеќе информации за вилушката, помеѓу прегледите на двете екстензии и на Википедија:
  http://en.wikipedia.org/wiki/UBlock

  Поздрав.

 4.   Orgоргицио dijo

  Би било добро веќе, но како би се споредиле перформансите со хостирање и уредување на / итн / домаќините? Оваа скрипта е добра, иако не ги елиминира рамките за рекламирање, предизвикувајќи означување на грешката 404.

  1.    Јукитеру dijo

   @jorgicio Користев решение како ова што го кажуваш, модифицирани / etc / домаќини заедно со userContent.css за да избегнам iframes и какви било други траги од блокирани реклами на страницата. Секако, правењето вакви работи значително ги подобрува перформансите на Firefox. Овде, во FromLinux објавете друга прилично добра опција, како што беше и таа https://blog.desdelinux.net/privoxy-adblock-list-y-adios-publicidad/ и покажа колку перформансите на Firefox се подобрија под таа конфигурација, приближно близу до онаа на userContent.css и / итн / домаќините.

   Но, можам со сигурност да ви кажам дека uBlock е многу добар, во моментов имам отворено 21 таб во Firefox, три конзоли, vim и geany отворени и потрошувачка од 681 Mb RAM, не е лошо навистина.

   1.    Orgоргицио dijo

    Дека успеав да видам и ме ценат. Се надевам дека е достапна за други прелистувачи, како што е Opera
    Сега за сега, ќе останам со ублок да видам како ќе помине

   2.    Orgоргицио dijo

    Си одговарам: Да, постои xD

 5.   Јукитеру dijo

  Одличен придонес @usemoslinux, од малку позната, но моќна опција. Помина долго време откако не престанав да користам ABP во корист на скрипта за изменување / итн / домаќини користејќи низа многу добри списоци, плус изменет userContent.css за да се елиминира вознемирувачкиот бел простор. Ова би открило одредени реклами, но подобрувањето во перформансите на Firefox беше изненадувачко.

  Тогаш ја открив оваа екстензија додека ја подобрував скриптата за / итн / Домаќини, решив да пробам и морам да кажам дека сум пријатно изненаден, го одржува истото ниво на изведба како userContent.css и многу го подобрува блокирањето на рекламите, како и лесно е да се менува во белата листа или да се додаваат нови елементи, едноставно одлични.

 6.   Серхио С. dijo

  Треба да се разјасни дека има два "uBlocks". Оној што понудија врска во белешката е истиот што го користам и јас, „Потекло“ што е продолжение на оригиналниот развивач на неговиот проект, откако на друг развивач му беше предадена одговорност за одржување на главната гранка на uBlock проект.
  Имаше неколку чудни работи таму, бидејќи од една страна оригиналниот развивач зеде вилушка на свој делегиран проект и го подобри и го одржува многу добро. Останатите програмери влегоа во многу полемики за разни проблеми, и тие станаа непопуларни кај многу корисници на блокатори.
  На кратко, бидете внимателни кога ќе изберат. uBlock Origin е онаа што тие треба да ја користат, како што е препорачано во белешката. Јас го користам скоро од денот кога вилушката излезе и без проблеми.
  Покрај тоа, јас го користам „Јазовецот за приватност“ за да избегнам следење и следење што ми ги даде Ghostery, што престанав да го користам од истите причини споменати во белешката.

  1.    Seba dijo

   Потеклото е во белешката во хром, а другиот xD е firefox

   https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ublock-origin/

   тоа е потеклото на firefox.

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Поправено! 🙂

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодариме за појаснувањето. Како што реков во друг коментар, за време на пишувањето на статијата не бев свесен за постоењето на потекло од ублокирање и ублокирање како посебни проекти. Во секој случај, сега сите врски во оваа статија упатуваат на наставките за потекло на uBlock, кои се оние што во моментов ги поддржува оригиналниот автор.
   Прегратка! Павле.

  3.    тежок металмиксер dijo

   Од моја страна, рекламите не се важни, но следењето ми пречи. Дали би препорачале да користите Badger Badger заедно со Disconnect? Или нешто друго?

   1.    Серхио С. dijo

    Здраво, јас користам јазовец за приватност и навистина ми се допаѓа начинот на кој работи за блокирање на следењето.
    Како што е наведено, Ghostery не е со отворен код и има многу сомневања дека ги блокира додека испраќа податоци до компаниите.
    Во случај на Disconnect, го користев некое време и работеше слично на Ghostery. Имате список на тракери што ги блокира и кои постојано се ажурираат. Не сум сигурен дали е со отворен код или не, но престанав да го користам затоа што не ме убеди и Ghostery работеше подобро.
    Сега, бидејќи сакав нешто со отворен код, пребарував и најдов јазовец за приватност. Појаснувам дека работи поинаку од претходните 2. Стандардно, тој не блокира, но учи додека го користите и навигарате кои тракери треба да ги блокираат или не.
    Ако сте повеќе заинтересирани да ги користите (од безбедносни причини дека тие нема двојно да играат зад вас) сите софтвер со отворен код, Badger Badger треба да биде една од најдобрите опции. И користете го сам, заедно со Disconnect и Ghostery направете го истото.
    Честитки!

 7.   пироо dijo

  Секогаш со функционален пост, благодарам Пабло.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Благодарам, Пјеро!

 8.   зетака01 dijo

  Ги подобри моите перформанси во Firefox двапати.
  Покрај тоа, датотеката на домаќинот во winXP и во linux е многу слична, скоро иста
  Го ажуриравте тука: http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm
  Со упатства за Виндоус и Линукс, тие не се потребни, но за да нема сомнежи.

 9.   Пауло Зунига dijo

  Ви благодариме за информацијата. Јас само дефлирав адблок и сега го имам ова чудо. Работи 100% на сафари.

 10.   ЕрунамоЈАЦ dijo

  леле, ви благодарам многу што го препорачавте овој додаток.

  На моите компјутери користев ABE, но кога се појави опцијата за повеќе процеси на Firefox Dev, таа престана да работи, па затоа претпочитав да престанам да користам мулти-процес ... но се чини дека ова работи добро ...

 11.   Господине Пакито dijo

  Користев Adblock Plus подолго време.

  Инсталирав uBlock Origin и се чини дека се подобрува малку, особено на мојот лаптоп, кој е веќе стара. Не забележувам многу на трпезата после вечера.

  Она што го имам е нешто како хаос со толку многу слични имиња uBlock, uBlock Origin, μBlock ...

  Ставив uBlock Origin, но вистината е дека немав идеја кој е подобар да го инсталирам.

  Во коментарите прочитав дека Серхио С препорачува uBlock Origin, но имам прочитано и страници каде препорачуваат μBlock и uBlock, дури и со збунувачки референци кои зборуваат за една работа и ставаат линкови до друга, всушност, истиот овој пост ве поврзува uBlock до Firefox и uBlock Origin за Chrome.

  Јас, освен за снимање на нередот, немам претстава за што важи оваа разновидност на слични имиња, но кога некој би можел да нареди малку и да го разјасни ова малку, би го ценел тоа.

  Благодарам, во секој случај.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Вистината е дека за време на пишувањето на овој напис, не бев свесен за постоењето на потеклото на uBlock и uBlock. Во секој случај, за да бидам доследен, само ги коригирав врските, така што сите тие упатуваат на потеклото на uBlock.
   Прегратка! Павле.

 12.   Пепе dijo

  Изгледа многу добро, во мојот случај не ми требаат толку многу функции и го користам Bluehell и одлично ми одговара.

 13.   mat1986 dijo

  Бидејќи гледам дека ублокот е достапен во Firefox, ќе го користам. Добра вест е да се знае тоа. Патем, го праќам АБЕ да лета бидејќи ми дава вознемирувачко однесување бидејќи инсталира некои работи без моја дозвола, особено гледани на лаптопот на мојата девојка. И дека го инсталирав мислејќи дека е подобро уу

  Па, благодарам за забелешката. Навистина ми се допадна

 14.   Jamesејмс_ Че dijo

  Пост што ја објаснува најдобрата конфигурација би бил добар, така што екстензијата ги има сите функционалности на Adblock и Ghostery. Покрај тоа, сакав да прашам дали некој го знае DoNotTrackMe сега наречен Blur и како мислите, дали е сигурен?

 15.   Vваре dijo

  Haveе треба да го пробам наместо Adbloc во компјутер што го имам со Xubuntu со само 1 Mb меморија. Јас користам Firefox и понекогаш е многу бавен и скоро се урива, бидејќи во денешно време, некои веб-страници ставаат толку многу скрипти што нема начин да се движите.

 16.   кук dijo

  Колку е добро што постојат блокатори на реклами, понекогаш се вчитуваа само рекламирање и никаква содржина

 17.   ЕР КУНФÚ ОД ТРИАНА dijo

  НЕ го блокира целото рекламирање, барем во Yahoo mail. Ако имате Yahoo mail, внесете го вашето сандаче и забележете дека веднаш над првата примена порака има поле во кое, од време на време, се појавува рекламирање. Јас ги конфигурирав филтрите на илјада начини и полето со среќно рекламирање продолжува да се појавува од време на време, барем не знам како да го отстранам.

 18.   abабелсе dijo

  ublock работи одлично на хромијата LMDE betsy
  благодарам за објавата

 19.   фери dijo

  Толку добро, благодарам за споделувањето

 20.   јороксаггк dijo

  yyqjxvrgxiqwqkywohhlibasefwxrd

 21.   Алфредо Бохоркез dijo

  Јас ти кажувам за проблем што се појави. Во моментов користев алатки за блокирање реклами Adblockпостојат веќе подолго време и ми е чудно што со текот на времето тие стануваат сè помалку корисни. Логичното би било спротивно, дека тие се подобруваат кога станува збор за блокирање на рекламната содржина, но се повеќе веб-страници се таму каде што го имате блокаторот што го имате или јадете рекламирање или ве принудуваат да ја вчитате страницата со деактивирање затоа што ве детектира блокатор. Сакав да прашам дали знаете некоја навистина ефективна алатка денес за блокирање на рекламирањето. Ви благодарам!