5 навистина интересни совети или трикови за работа со видеа

За работа со видеа, препорачливо е да се користи Менкодер o Ффмег, но ... што се овие?

Менкодер е бесплатен видео кодер објавен под GPL лиценца кој е вклучен во MPlayer медиа плеерот додека Ффмпег е збирка на софтвер што ви овозможува да снимате и конвертирате видеа и аудио.

што можеме да сториме со нив?

За да одговорам на ова второ прашање, ви донесов неколку „трикови“ и оставете го на вас да процените дали заслужувате место на нашиот компјутер или не.

1- Извлечете ја аудио-траката од видео:

mplayer -vo null -hardframedrop -ao pcm:file=audio.wav video.avi

Податоци:
видео.avi: видео на кое сакаме да го извлечеме аудио.
аудио.wav: име на датотеката генерирана со аудио.

2- Ротирајте видео:

mencoder -vop rotate=2 -oac pcm -ovc lavc ./normal.avi -o ./rotada.avi

Податоци:
ротирај = <0-7>: Свртете ја и превртете ја (опционално) сликата +/- 90 степени. За параметрите помеѓу 4-7, ротацијата се прави само ако геометријата на филмот е вертикална и не е хоризонтална.
нормално.avi: видео на кое сакаме да ротираме.
ротирал.avi: име на генерираното видео со наведената ротација.

3- Погледнете видео од сликите на JPG:

mplayer "mf://*.jpg" -mf fps=15

Направете го видеото:

mencoder "mf://*.jpg" -mf fps=15 -ovc lavc -o ./dest.avi

Податоци:
mf: //*.jpg: сликајте ги сите слики со оваа екстензија, можеме да ги користиме и со PNG: mf: //*.png
fps: Ја поставува брзината на транзиција помеѓу сликите.
дест.avi: име на генерираното видео.

4- Измешајте видео и аудио:

ffmpeg -i sonido.wav -i video.avi videoconaudio.avi

Податоци:
звук.wav: звучна датотека.
видео.avi: видео датотека.
видеокауаудио.avi: име на видео датотеката со наведено аудио.

5- Претворете avi во gif.

ffmpeg -i video.avi -pix_fmt rgb24 gif_generado.gif

Податоци:
видео.avi: видео што сакаме да го трансформираме во GIF.
gif_generated.gif: име на датотеката добиена од видеото.
rgb24: ги специфицираме боите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе dijo

  Тука би било интересно да знаете како да го смените рамката на аудио (DTS или AC3) од 25 fps во 23.976 fps и обратно. За видеа / аудио заедно знаете… .. но… што ако го имаме само аудиото? И, избегнуваме да го кодираме целото видео. Во Виндоус има алатки како ac3to или besweet специјализирани за тоа ... во Linux треба да се обидете да работите со вино .... калај.

  Поздрав.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Lookе погледнам дали ќе најдам нешто, но не знам ... Не мислам дека е толку тешко, нели? Како и да е, ако најдам нешто, ќе го оставам тука

 2.   Виктор dijo

  Многу добро! Знаев за некои од нив, но не и за составување на датотеките jpg. Getе пробам! Ви благодарам

 3.   Оскар dijo

  И, не мислите ли дека е полесно да се користат програми со графички интерфејс како рачна сопирачка?