Втора пробна верзија Xfce 4.16 сега е достапна

Минатата година споделивме тука на блогот веста за почетокот на развојот на која ќе биде новата верзија на работната околина XFCE 4.16 и сега по неколку месеци, објавена е втората пробна верзија Корисничко опкружување Xfce 4.16 (пред 2).

Како такво, развојот на оваа нова верзија на XFCE е доста одложен И тоа не е затоа што тоа е каприц на програмерите, туку треба да се земе предвид она што се случуваше во текот на оваа година.

За втората пробна верзија на Xfce 4.16

Оваа втора пробна верзија на новата гранка на XFCE 4.16 се издвојува по преводот на интерфејсот на графичкиот елемент GtkHeaderBar и апликацијата за украсување од страната на клиентот, што овозможи поставување менија, копчиња и други елементи на интерфејсот во насловот на прозорецот.

Покрај тоа во XFCE 4.16 исто така ја прекина поддршката за GTK2 и воведе симболични верзии на икони, унифицирани елементи на интерфејсот засновани на GtkTreeViews.

исто така, Се споменува дека оваа нова верзија ги прошири можностите на менаџерот на датотеки Тунар, ги прошири можностите за конфигураторот и предложи нов комбиниран приклучок за панелот за systray и област за известувања.

Среќни сме што ја објавивме втората, а можеби и последната верзија за преглед
пред Xfce 4.16.

Забележете дека ова е верзија на платформа - за детален список на
промени, видете ги белешките за објавување на одделните компоненти.
Во следното
денови ќе биде објавена објава на блог со преглед на главните моменти

Додадени се многу икони за нови апликации, дизајнирана според шемата за именување Freedesktop.org.

UPower е стандардно оневозможено во конфигураторот и дијалогот за дијалог е подобрен (на пример, додадени се совети за алатки). Додадено е копчето „Отвори со ...“ за да се дефинираат стандардните апликации.

Тие исто така ја истакнуваат работата извршена во Libxfce4ui во кој е редизајниран табулаторот „За“ и се подобрува интерфејсот за да конфигурирате клучни точки. Додаден API за да започне процеси во заднина.
Панелот го подобри прикажувањето на иконите и го модернизира нивниот изглед.

Во Power Manager, точноста на приказот на статусот е зголемена (Наместо три нивоа, информациите за полнењето сега се прикажуваат со зголемување од 10%.)

Дијалогот со поставките за сесијата е подобрен и иконата за заклучување xfsm е додадена, додека за менаџерот на датотеки на Тунар е дадена поддршка за транспарентност во кожи на GTK и додаток за додадени датотеки е додаден на Tumbler.

Во прилог на следниве верзии на главните компоненти на Xfce:

 • егзо 4.15.3
 • гаркон 0.7.2
 • libxfce4ui 4.15.5
 • libxfce4util 4.15.4
 • тунар 4.15.3
 • тунар-волман 4.15.1
 • тамблер 0.3.1
 • xfce4-апликатор 4.15.2
 • xfce4-dev- алатки 4.15.1
 • xfce4-панел 4.15.5
 • xfce4-моќ-менаџер 1.7.1
 • xfce4-сесија 4.15.1
 • xfce4-поставки 4.15.3
 • xfconf 4.15.1
 • xfdesktop 4.15.1
 • xfwm4 4.15.3 Тарболи

Конечно да се заинтересирани да знаат повеќе за тоа За најавите и претстојните објави за оваа околина на работната површина, можете да ги проверите деталите На следниот линк.

И за оние кои се заинтересирани да можат да се обидат оваа втора верзија на тестови на XFCE 4.16 или сакате да ја поддржите со откривање на грешки, обезбеден изворен код за да можат да компајлираат и инсталираат на нивните системи.

Сè уште не е објавено дали ќе има последна и трета верзија на тестови пред објавувањето на стабилната верзија или директно тие ќе скокнат до неа од оваа втора верзија.

4.16pre3 (конечно замрзнување) Ова е опционална верзија (тимот за верзии одлучува дали ни треба или ќе го изоставиме во корист на финалната верзија)

Од оваа нова верзија на животната средина беше планирана да биде објавена во средината на годината, но со оглед на околностите, развојот доцнеше и сега сè е на добар пат а според објавениот календар развивачите на животната средина се очекува да започнат во декември или јануари по формирањето на друга пробна верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.