Гринч го напаѓа Visual Studio Code и го краде Божиќ

Код на Grinch Visual Studio

Би сакал насловот да биде поинаков, бидејќи денес живееме во општество кое во основа е секогаш вознемирено и дефанзивно, каде ако ме нападнеш те напаѓам тебе, каде што ако моите идеали или верувања не се поддржани или почитувани од другите, тие луѓе ме дискриминираат, тие се ретроградни и тие не се во право ... Но, на крајот решив дека е оној што го има.

Да се ​​биде подиректен, пред неколку дена најдов белешка на мрежата што ми го привлече вниманието и Она што го напишав во претходниот пасус веднаш ми падна на ум. Иако е така, јас само продолжив да сурфам по мрежата. Неколку дена подоцна видов дека белешката стана точка на дискусија и пред се критика, бидејќи генерираше големо влијание врз корисниците на Интернет кои читаат за тоа.

Белешката за која зборувам е осврнувајќи се на што Мајкрософт беше принуден да се извини и да измени мала промена во вашиот уредник со отворен извор, „Код за визуелно студио“. За оние кои се корисници на овој уредник и секогаш го ажурираат уредникот, тие ќе ја забележат оваа мала промена, во кој Мајкрософт го споделува својот Божиќен дух со други и ставив „Божиќна капа“ во долниот лев агол.

До оваа точка, многумина ќе размислат и добро, ова мора да стори, сè добро, сè е нормално, но не беше така ... од досадна личност (@ Кристијан-Шифер) на Гитуб отвори нишка покажувајќи го своето незадоволство со „Божиќната капа“ што развивачите на Visual Studio Code го поставија во програмскиот интерфејс.

Коментарот на Кристијан-Шифер беше следен:

Девојката „Дедо Мраз“ за експерти за vscode и притисок за религија е многу навредлива за мене, згора на тоа, Божиќ ги чинеше животите милиони Евреи со векови, но дури и да не беше така, туркајќи ги верските симболи како дел од ажурирање на производ е целосно неприфатливо ...

Во овој момент се генерираат многу опции Во врска со ова, па дури и многумина би помислиле, дека оваа личност едноставно ќе биде игнорирана или применета класична автоматска реакција на „благодарам за коментарот, работиме на тоа ...“

екранот

Но, работата не беше таква, бидејќи ова Јас генерирам нешто невидено и остави многу корисници едноставно воодушевени како што се извини Мајкрософт и не само тоа од тогаш исто така ја замени сликата со снегулка, по што се крена бура од бес во системот за следење на бубачки во Visual Studio Code што Мајкрософт попушти на побарувачката на трол или фанатик, и покрај фактот дека, во современиот свет, Дедо Мраз нема никаква врска со религијата.

Ниту Гринч ниту Jackек не би помислиле на такво нешто. Па, ако зборувавме за некој друг симбол како свастика, работата ќе беше поинаква, но едноставна „божиќна капа“ ...

Со тоа започна жестока дискусија во која беа обединети приврзаници на разни верски убедувања, како и приврзаници и противници на „велигденските јајца“ во кодексот. Почнаа да се појавуваат жалби дека соблекувањето на капа на Дедо Мраз и правењето измени поради мислењето на борец за социјална правда (СЈВ) се смета за навреда. Некои се обидоа да ја истуркаат ситуацијата до апсурд, споменувајќи дека пишувањето на кодот на англиски јазик може да се сфати како наметнување на западниот империјализам, а снегулката сугерира расни разлики.

Бидејќи многу коментари јасно го прекршија кодексот на однесување од Мајкрософт, пристап до системот следење на грешки привремено затворена и пораките исчистени.

Конечно, ова може да влијае на другите случувања каде што евентуално за да се избегнат ваков вид проблеми во врска со верувања, религија и идеали, најдобро би било да останете неутрални или што друго мислите дека треба да направат развивачите пред ова, едноставно игнорирајте ги пораките на не им се допаѓаат, поканете ги да користите друга опција ако не ви се допаѓа направено, итн.

Fuente: https://github.com/microsoft/vscode/issues/87268


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Функција автоматски dijo

  Мило ми е што ова се случи во име на прекумерен морал што ги преплавува сите медиуми. Време е да застанеме и да размислиме.

 2.   Марио Медина dijo

  Ах, снегулка

 3.   Адолф Хитлер dijo

  забележи, никогаш не вработувај Евреин како програмер

 4.   Гилермо dijo

  Употребата на англиски јазик како универзален јазик е империјалистичка и дискриминаторска, бидејќи постојат алтернативи како есперанто, тотално е неверојатно дека се прифаќа изнуда на наметнување јазик што го прави неопходно трошење илјадници евра на академии и курсеви во странство .

 5.   Бенито dijo

  Треба да бидете многу внимателни со неименливото.

 6.   Jeanан Хернандез dijo

  Сосема е апсурдно што тие дадоа рака за да извртуваат, да им дозволат на луѓето да ја стават иконата што ја сакаат ќе биде доволно, или да лансираат официјален пакет што се менува во Божиќна тема, другото: Дедо Мраз нема никаква врска со религијата потекло, но тоа е икона толку глобализирана што повеќе нема никаква врска со тоа