Делта разговор: Бесплатната и отворена апликација за пораки заснована на е-пошта

Делта разговор: Бесплатната и отворена апликација за пораки заснована на е-пошта

Делта разговор: Бесплатната и отворена апликација за пораки заснована на е-пошта

Во овие денови на толку многу технолошки интерес, особено во однос на компјутерска безбедност, приватност и анонимност, за новости за недостатоци или ранливости на апликациите за комуникација и / или пораки, како што се, WhatsApp, се појавува доста интересна алтернатива, наречена Делта муабет.

Интересно, затоа што Делта муабет тоа е ново апликација за пораки, што за разлика од другите многу популарни, испратете ги вашите пораки по е-пошта, шифрирано ако е можно, со Автокриптирање. И меѓу другото, не бара од своите корисници да се регистрираат некаде или страница, бидејќи, со постоечка сметка за е-пошта, нивната услуга може да се користи.

Делта разговор: Вовед

Неодамна објавивме за уште една интересна апликација за пораки, како алтернатива на Телеграма o WhatsAppповик сесија. Кои, се разликуваа од овие, затоа што:

"сесија е апликација за безбедни пораки базирана на јавен клуч со отворен извор, која користи збир на децентрализирани сервери за складирање и протокол за рутирање кромид за испраќање шифрирани пораки од крај до крај со минимално изложување на метаподатоците на корисникот. Тоа го прави додека ги обезбедува заедничките карактеристики на главните апликации за пораки".

Делта муабет, исто така, има децентрализирани карактеристики, бидејќи има а централизирана контролаСо други зборови, тој го користи најголемиот, најразновидниот и децентрализиран систем за комуникација некогаш создаден: постојната мрежа на сервери за е-пошта.

Делта разговор: Содржина

Делта муабет

клучните карактеристики

 • Тоа е развој на слободен софтвер и отворен извор.
 • Делта Чет нуди брз разговор и синхронизација помеѓу уредите.
 • Тоа е апликација за повеќе платформи (Windows, MacOS, Linux, Android и iOS).
 • Технички, тоа е апликација за е-пошта, но со модерен интерфејс за разговор.
 • Ги испраќа пораките (е-пошта) користејќи ја сметката за е-пошта на корисникот и давателот на услуги.
 • Автоматски поставува криптирање од крај до крај кога корисниците почнуваат да комуницираат едни со други.
 • Тој нуди експериментален верификуван групен разговор што гарантира шифрирање од крај до крај за да биде безбеден од активен добавувач или мрежни напади.

Имајте на ум: Во врска со криптирање, треба да се напомене дека енкрипција од крај до крај не работи само помеѓу апликациите Делта муабет, но исто така и со други апликации за е-пошта ако се компатибилни со Стандард за криптирање на ниво 1 за автокриптирање.

Инсталација на GNU / Linux

За нашите Оперативни системи GNU / Linux, Делта муабет обезбедува датотеки за инсталација во формат .deb y AppImage, приближно 70 MB y 107 MB соодветно, кои во моментов содржат стабилна верзија 1.0.0, неодамна објавен во декември минатата година. Исто така, тој е достапен во Flatpak и во складиштата AUR став Арх Линукс. Она што ја прави нејзината инсталација многу лесна и компатибилна со многу наши тековни дистрибуции.

до Андроид, Делта муабет, е достапно на различни верзии и големини, според видот на уредот и верзијата на користениот оперативен систем.

Конечно, има официјална веб-страница многу комплетен, едноставен и на шпански јазик. Содржи многу вредни и детални информации, распоредени по делови, како што се: Преземање, блог, поддршка, најчесто поставувани прашања и форум. Пред сè, неговиот Дел со најчесто поставувани прашања Содржи многу релевантни и ажурирани информации за апликацијата, што ќе помогне да се разберат во длабочина нејзиното работење, функционалностите и целите.

 

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Delta Chat», интересна апликација за безбедна, бесплатна и отворена порака, која има одлики што вреди да се разгледаат со цел да бидат алтернатива на другите популарни како на пр. Телеграма или WhatsApp, благодарение на фактот што избегнува следење и нема централна контрола, тоа е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.