Ајки Доерти, го предава развојот и управувањето со Солус на заедницата

Солус-4-2

Откако мистериозно отсуствуваше од ова лето, Ајки Доерти објави дека го става проектот во рацете на неговите соработници "веднаш и трајно".

Солус, ветувачката дистрибуција на ГНУ / Линукс создадена од нула во 2015 година, од ова лето е без учество на нејзиниот основач, Ајки Доерти.

Solus е независен оперативен систем базиран на Linux Kernel кој беше создаден како наследник на Solus OS и Evolveos, и двете беа претходни креации на Ајки Доерти.

Сега овој систем се нуди во моделот на тркалачко ослободување и имплементира нов менаџер на пакети базиран на PiSi, наречен eopkg.

Сега Ајки Доерти, основач на проектот Солус, дистрибуција со исто име и околина Баџи, објави отворено писмо, каде што во основа се збогува со заедницата и ги пренесува своите овластувања на тимот за развој.

Ајки доерти беше соработник на Linux Mint, подоцна основач на дистрибуцијата на Солус ОС, што на крајот го напушти за да се фокусира на Еволув ОС, од каде што потекнува работната површина на Баџи и, уште еднаш, тој се збогува со Солус.

Тој го напушти Интел минатата година за да работи со полно работно време на Солус, но потоа одеднаш исчезна од проектот.

Ајки Доерти ги напушта уздите на Солус

Но, иако околностите што доведоа до тоа отсуство остануваат нејасни (уште почудно имајќи предвид дека минатата година тој ја напушти својата позиција во Интел за да се посвети 100% на развојот на Солус), Ајки доерти со отворено писмо потврди дека е добро.

Во писмото, кое не беше објавено на официјалната страница Солус, Вели Ајки Доерти дека го цени неговиот тим и дека е многу горд на нив и е сигурен дека тие се вистинските луѓе да продолжат со проектот.

Ајки доерти исто така ги пренесува „сите права на интелектуална сопственост, имиња и брендови поврзани со имотот на Солус до нивниот колектив, со непосреден и траен ефект, признавајќи ги како официјални сопственици и водачи на проекти.

Во писмото има многу други објаснувања за теми кои влегуваат повеќе во лични односи отколку во развојот на проектот, но вистината е дека неговиот резултат не варира: Доерти го напушта проектот.

солус

Писмото на Ајки Доерти

Би сакал да започнам со тоа што ќе му се заблагодарам на тимот на Солус за целиот труд и страст низ годините. Како одговор на вашиот неодамнешен пост на блогот, јас во никој случај не гледам што сториле како „непријателско преземање“, наместо природна еволуција на проектот ...

Јас ги поздравувам нивните напори во овие тешки моменти и едвај чекам да видам каде ќе одат понатаму. Солус е проект кој ќе не надживее сите нас, почит кон бесмртниот статус изграден преку страст и пријателство ...

Како последно барање до тимот на Солус, од оној што се смета себеси за пријател, ве замолувам да застанете цврсто во својата кауза и да се издигнете над токсичноста и политиката што го мачи светот на работната површина на Линукс, да останете светла светилник на надежта, пример за тоа колку треба да биде отворен извор.

Од оваа причина, јас со задоволство го поздравив нивното раководство на проектот и им ги доделив сите права на интелектуална сопственост, имиња и трговски марки поврзани со имотот Солус на нивниот колектив со непосреден и траен ефект, препознавајќи ги како официјални сопственици и водачи на проектот.

Солус, тоа го поддржаа развивачите на заедницата кои беа вклучени и ентузијастички расположени за овој распоред ориентиран на работната површина.

Тие имаа некои предизвици од заминувањето, но тие го работат тоа за да може проектот да живее самостојно.

Сепак, веројатно нема да побарате личен проект за вклучување на кој било опис; Како нов родител, треба да планирам да бидам родител на моето дете и да го поддржувам моето семејство преку работа, наместо родител на мојата работа и да верувам дека семејството ќе ме издржува.

Без оглед на збогувањето и сè друго, Солус неодамна ја објави својата најнова верзија-факт што произлегува од оваа ситуација, извинувајќи се за еден од најамбициозните планови на проектот кој беше укинат: преместување на работната околина на GNOME / GTK Budgie во Qt.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   mcx dijo

  Ви благодариме за информацијата. Ви препорачувам да проучите малку граматика за да не се уништи она што го пријавувате од такви груби грешки.

 2.   Андреале Дикам dijo

  Апсолутно е неодговорно. А, што се случи со сметката во банка каде што добиваше скоро 3.000 УСД месечно во донации? дека тимот за развој на Солус побарал да отклучите со споделување на административните права на сметката на Патреон и никогаш не одговоривте? Оставањето на двајцата преостанати развивачи со мртви товари да се подигнат од еден момент во друг како што е изнајмувањето на сервери меѓу другите.

  И излезе со приказната дека сака да научи да свири гитара и да заврши со стекнувањето со лиценцата за неговиот камион, сега тој рече дека тоа е неговото татковство. Без оглед на неговите нови лични улоги кои се целосно респектабилни, тој мораше правилно да ја направи миграцијата, така што пред да замине да ги собере сите, да делегира одговорности и да нацрта јавни патишта за проектот за да не се случи она што се виде денес: Нарушувачка популарност во дистрибуцијата, предизвикувајќи стотици разочарани корисници и донатори да мигрираат на други платформи.

  Програмер со исклучителни подароци, кој, почнувајќи од нула, успеа да напише целосен оперативен систем и во неговите најдобри денови го стави меѓу 5-те најпознати дистрибуции на GNU / Linux во светот. Сосема кловн со струготини на главата.

  Вистината на работата е дека г. Доерти засекогаш го закопа својот престиж во светот на ГНУ / Линукс, тие никогаш повеќе нема да му поверуваат. Храбри кои трчаа со одговорност да го задржат проектот со празни раце и од еден момент до следниот. Уште повеќе, тие неодамна ја објавија верзијата 10.5 на работната површина на Баџи со нови препишани аплети и поправки насекаде.