Јуни 2023: вести за GNU/Linux настан на месецот

Јуни 2023: вести за GNU/Linux настан на месецот

Јуни 2023: вести за GNU/Linux настан на месецот

Денес, 03-ти овој месец, ви нудиме, како и обично, одлична публикација со навремена и кратка резиме на некои од вестите за Linux на месецот која започнува. Со цел да се биде во тек со „информативен настан од јуни 2023 година“.

И како и обично, ќе понуди 3 неодамнешни вести да истражуваат, 3 алтернативни дистрибуции да се знае, плус струја Видеоупатство y Линукс подкаст, за подобро разбирање на она што моментално се шири и споделува на нашата GNU/Linux домен.

Мај 2023: Настан на месецот за вести GNU/Linux

Мај 2023: Настан на месецот за вести GNU/Linux

И, пред да започнете со овој сегашен пост на „Информативен настан од јуни 2023 година“, ви препорачуваме да истражите друг претходна поврзана објава:

Вести банер на тековниот месец

Информативен настан од јуни 2023 година: Вести на месецот

ажурирања на вести од доинформативен настан од јуни 2023 година

Објавен NixOS 23.05

Објавен NixOS 23.05

Првото издание регистрирано во DistroWatch за овој тековен месец е околу Nix OS 23.05. Вреди да се напомене дека NixOS е независно развиена GNU/Linux Distro што носи линукс иновации особено во однос на тоа како да се справи со целата конфигурација и управување со оперативниот систем.

А што се однесува до новитетите на оваа нова средногодишна верзија, можеме да напоменеме дека вклучува бројни нови и ажурирани пакети. На пример, lСтандардната верзија на Nix беше ажурирана од верзијата 2.11 на верзијата 2.13. Особено, ова вклучува мала јазична промена на начинот на кој floats се прикажуваат во вградените уреди.toJSON. Стандардниот Linux Kernel беше надграден од верзија 5.15 на верзија 6.1. И меѓу многу други работи, Systemd е надграден од верзија 252 на верзија 253.

"Тимот за издавање на NixOS со задоволство ја најавува новата верзија на NixOS. Изданието се вика NixOS 23.05 („Stoat“). NixOS е дистрибуција на Linux, чиј пакет може да се користи и на други Linux и macOS системи. Поддршката е планирана до крајот на декември 2023 година, преминувајќи на NixOS 23.11". Официјално соопштение

деца
Поврзана статија:
Новата верзија на NixOS 22.05 е веќе објавена, знајте што има ново

Објавен TrueNAS CORE 13.0-U5

Фрлање на TrueNAS CORE 13.0-U5

Второто издание регистрирано во DistroWatch за тековниот месец е околу TrueNAS CORE 13.0-U5. Вреди да се напомене дека TrueNAS е мал Оперативен систем базиран на FreeBSD кој нуди одлични услуги за мрежно прикачено складирање (NAS) како што се CIFS, FTP и NFS.

Во меѓувреме, TrueNAS 13.0-U4 се смета за најквалитетна верзија во историјата на TrueNAS и затоа најимплементирана, eОваа нова верзија вклучува приближно 60 нови поправени грешки, вклучувајќи подобрувања на NFS, SMB и репликација. Покрај тоа, вклучува значајни нови компоненти и нуди подобрени перформанси, приспособливост и доверливост во споредба со претходното големо издание, TrueNAS 12.0.

"Силен показател за квалитетот на TrueNAS 13.0 е тоа што во моментов се планирани помалку од 10 поправени грешки и подобрувања за 13.0-U6. Препорачуваме сите корисници на TrueNAS 12.0 и TrueNAS 11.3 да ги ажурираат своите системи на TrueNAS 13.0 пред да се обидат да решат какви било проблеми со софтверот или перформансите.". Официјално соопштение

Поврзана статија:
FreeNAS и TrueNAS се обединуваат и сега формираат „TrueNAS Open Storage“

Издание на MX Linux 23 Beta 1

Издание на MX Linux 23 Beta 1

Ова издание беше претпоследното регистрирано во DistroWatch изминатиот месец, но бидејќи MX Linux е еден од неколкуте Distros кои обично ги споменуваме многу овде на DesdeLinux и е број 1 во DistroWatch долги години, нема да престанеме да ги споменуваме веста најважна во овој поглед.

А меѓу извонредните новитети вклучени се следните: Тоа е првата развојна верзија на идната стабилна верзија MX-23, кој е изграден од складиштата на Debian 12 „Bookworm“ и MX. Сепак, тој сепак ќе го задржи sysVinit стандардно, додека Systemd останува достапна опција за инсталираните оперативни системи. Исто така, се јави неговиот комплет алатки MX Tools е ажуриран со поправени грешки и подобрувања. И доаѓа достапно со Xfce 4.18, Fluxbox 1.3.7 или KDE/плазма 5.27.

„Во оваа верзија, многу популарната алатка наречена MX Snapshot доби многу промени за да им помогне на корисниците да ги приспособат своите опции за подигање Respin додека автоматски ги филтрираат опциите што би можеле да го спречат креираниот систем во живо да се подигне на различни машини. “. Официјално соопштение

MX Linux
Поврзана статија:
MX Linux 21.3 пристигнува со Xfce 4.18 и повеќе

Алтернативни и интересни дистрибуции за откривање овој месец

  1. Auxtral GNU/Linux
  2. кристален Линукс
  3. порове

Препорачано видео на месецот

Препорачан подкаст на месецот

  • Разговорите 24H24L: Администрација во GNU/Linux (верзија 2023): слушај овде.

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, овој прв пост од четвртиот месец од годината за „информативен настан од јуни 2023 година“ како и обично, донесете го најновото од вести за линукс на интернет. И се надеваме дека ќе продолжи да придонесува за сите да бидеме подобро информирани и едуцирани «GNU/Linux».

И ако ви се допадна овој пост, не престанувајте да го споделувате со другите на вашите омилени веб-локации, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. На крајот, запомнете посетете ја нашата почетна страница en «Од Линукс» да истражите повеќе вести. И, исто така, придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.