Како да минирате Dogecoins (инсталација и употреба)

на виртуелни валути Тие станаа мода во последно време, најпопуларни се:

Но, ќе се фокусираме на едно особено:

Dogecoin

гулаб

Зошто ми звучи како мем? ее

Бидејќи се заснова на популарниот мем на Интернет «ДожШто е куче Шиба Ину. Ако сакате да дознаете повеќе за посетата на валутата: Догепедија Википедија

Рударство на Linux (се препорачува да се користи на x64 системи):

За да ги ископаме, мора да ги инсталираме следните зависности:

 • изградба-од суштинско значење
 • libcurl4-openssl-dev

На Ubuntu или деривати (Можеби ќе работи на Debian):

$ sudo apt-get install build-essential libcurl4-openssl-dev screen

Ние го преземаме пакетот со КРР:

$ wget http://sourceforge.net/projects/cpuminer/files/pooler-cpuminer-2.3.2.tar.gz

Отпакувајте го .tar.gz:

$ tar -xzf pooler-cpuminer-2.3.2.tar.gz

Внесете ја папката cpuminer-2.3.2:

$ cd cpuminer-2.3.2/

Направете го составот:

$ ./configure CFLAGS="-O3"

Состави:

$ make

Изврши екран:

$ screen

Започнете со рударство!:

$ ./minerd --url stratum+tcp://dogeu.nut2pools.com:5585--userpass usuario.worker:contraseña

Треба да ги замените «корисникот» «работник» и «лозинката, за ова одиме на следната веб-страница и се регистрираме: Страница за регистрација

Откако ќе се регистрираме, мора да продолжиме да ја потврдуваме нашата сметка со е-поштата што ќе стигне до вашата сметка. Откако сметката е потврдена, ние влегуваме.

Yourselfе се најдете во Таблата, тука ќе влеземе во делот Мои работници, во рамките на Моите работници ќе создадеме Работник со името и лозинката што ги сакате. Откако ова е направено, продолжуваме да ја конфигурираме следнава команда:

$ ./minerd --url stratum+tcp://dogeu.nut2pools.com:5585 --userpass usuario.worker:contraseña

Ние ги заменуваме „корисникот“ со корисникот што го регистриравте во nut2pools, „работникот“ со името на работникот што го создадовме порано и „лозинката“ со лозинката на работникот НЕ на корисникот.

Подготвени! Веќе ископувате, можете да ја видите количината на Dogecoins миниран во контролната табла

Мој на Андроид:

За да моите на Андроид, можеме да ја инсталираме следнава апликација од Play Store:

дроид рудар

Откако ќе се инсталира, одиме на следната веб-страница и се регистрираме: Страница за регистрација

Откако ќе се регистрираме, мора да продолжиме да ја потврдуваме нашата сметка со е-поштата што ќе стигне до вашата сметка. Откако сметката е потврдена, ние влегуваме.

Yourselfе се најдете во Таблата, тука ќе влеземе во делот Мои работници, во рамките на Моите работници ќе создадеме Работник со името и лозинката што ги сакате.

Откако ова е готово, го отвараме DroidMiner.

Во „URL за рударство на базен“ ставаме:

stratum+tcp://dogeu.nut2pools.com:5585

Во „Корисничко име“ го ставате вашето корисничко име на страницата на која претходно сте се регистрирале, точка и името на работникот што го создадовте, Пример: user.worker

Во «Лозинка» лозинката на работникот НЕ на корисникот.

Во «1», изберете го бројот на јадра што ги има вашиот мобилен телефон.

Изберете ја опцијата «LTC / DOGE / XPM» и допрете „Start“

Готово, ископувате! можете да ја видите количината на Dogecoins миниран во контролната табла

Исто така, постои можност за рударство на Dogecoins во MS Windows, но бидејќи овој блог е Слободен софтвер, ние не ја ставаме постапката. 😉

Pss my Dogcoins адреса 🙂 DAQVhckjg72YsLWXTGUqzu46gbH9Phcq79


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

38 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Интересна за оваа тема на Виртуелни валути. Бидејќи не знам ништо за економија, не разбирам како тие можат да имаат каква било вредност.Зар не е потребно тоа подлога, да речеме во злато или нешто метално?

  Отсекогаш сум слушал за Bitcoins, но гледам дека има многу повеќе алтернативи. Willе морам да истражувам подлабоко во ова прашање за да видам како е.

  Исто така, сметам дека „рударството“ е многу iousубопитно. Зар нема ограничување? Може ли да заработам бесконечно?

  1.    дијазепан dijo

   Теоретски има ограничување. Поентата е дека е постигната точка во која парите веќе не можат да се „создаваат“ од воздух.

  2.    Федоријански dijo

   Во денешно време, сите валути, виртуелни или не, вредат само нешто затоа што има луѓе кои веруваат дека вреди нешто и прифаќаат плаќања во одредена валута затоа што веруваат дека некој друг ќе ги прифати тие пари за да им обезбеди добра или услуга. Чиста шпекулација, леле.

   Еве еден многу добар напис што објаснува која е главната предност на традиционалните валути во однос на виртуелните:

   http://politikon.es/2014/01/07/del-valor-de-una-moneda-y-el-problema-con-bitcoin/

   1.    драрко dijo

    „Тие вредат само за нешто затоа што има луѓе кои веруваат дека нешто вреди за нешто и прифаќаат плаќања во одредена валута затоа што веруваат дека некој друг ќе ги прифати тие пари за да им обезбеди добра или услуга“

    Уфф! Точно како со вистински монети ...
    Никој не го следи златниот стандард, ниту кој било друг. Резервите на кои тие се базираат (нивниот извор на „доверба“) се други валути „наводно“ посилни ...

    1.    Федоријански dijo

     «Денес сите валути, виртуелни или не ...»

     1.    Хектор Квиспе dijo

      Во моментов сите валути се виртуелни. (виртуелно не е чисто компјутерско)

  3.    АГР dijo

   Рударството е исто како и работата за монети. Give давате дел од вашиот компјутерски капацитет на мрежата на крипто-валути, така што таа може да го работи својот бизнис, а за возврат тие ќе ви плаќаат со таа валута. Барем тоа го разбрав.

  4.    FGuard dijo

   Здраво Елав, порано монетите вредеа метал од кој се направени и пре adуба на тој метал може да доведе до банкрот на целата територија и многу немири. Последователно, монетите почнаа да се базираат на златен стандард, што значи дека секоја паричка „вреди X пезос злато“, но од нафтената криза од 1973 година (кога бевте дете xD) монетите не мора да имаат вредност поддржана од ништо, сите тие се шпекулации и „доверба дека земјата што ја издава ќе ви плати“. (Ова е многу, многу погоре и не ве советувам да читате на Википедија затоа што целата оваа тема е напишана како задник).

   Бидејќи целата економија сега се заснова на доларот, САД можат да се финансираат по цена на девалвација на својата валута за да го платат она што го должат. Она што обично се нарекува „печатење билети“. Сепак, бидејќи остатокот од валутите се засноваат на доларот, тие се принудени да девалвираат за да не бидат премногу скапи на пазарот. Да ви дадам идеја, ЕУ, Јапонија и САД печатеа сметки со години и години без запирање затоа што се обидуваат да ја одржат стабилната валута ... но еден ден ова ќе експлодира и вие само ќе се ослободите во Куба за немање економија како таков пазар (и сигурно ќе ве попрска).

   Повеќе или помалку.

 2.   Силзул dijo

  Рударството може да се минира што е програмирано во алгоритмот на валутата, на почетокот многумина се генерираат со малку ресурси и се повеќе и повеќе ресурси, границата се зголемува малку по малку.

  Ниту една валута нема вистинско одобрување, но е фиктивна, мислам на довербата што ја имате во земјата што ја издаде или организацијата. Доларот со децении повеќе не го следи златниот стандард, ниту остатокот.

  Се надевам дека не правам технички грешки и не сум многу упатен во оваа тема.

  1.    пандев92 dijo

   Не е толку добро како што велите, валутите по правило се засноваат на факторот доверба генериран од економијата на една земја, но нивната вредност ја контролира и државата, јасен пример беше кога Обама му рече на кинескиот претседател да си замине да се девалвираат валутите за да се фаворизира извозот, или истото што Венецуела го прави со девалвирање на валутата. Друг јасен пример е дека среде кризата во еврозоната, девизниот курс на еврото падна на историски падови, сè се заснова на довербата генерирана од зоната или земјата и нејзината економска поддршка.
   Bitecoins се базира едноставно на тоа дали корисниците го сакаат тоа или не, интересот што го ставаат на нив не може да се спореди со вистинска валута.

 3.   Алберто dijo

  Само две сомнежи: 1) За што се користат алгаризмите што ќе ги решиме за да ги добиеме овие Dogecoins? 2) Дали има графички интерфејс за KDE?

  1.    Карлајл dijo

   Ако тие работат, за многу работи ... истражи
   и се прашувам зошто сакате графички интерфејс?

 4.   ВАДА dijo

  Леле! Многу пари, толку богати

 5.   ХаПК dijo

  Веќе некое време ископував Dogecoins, но користев cgminer наместо cpuminer (искористувајќи го фактот дека имам AMD GPU: D) [многу парички, толку богати, многу крипто]. Ако сакате, можам да објаснам како да минирате на тој начин.

  Патем, не знаете ли на полесен начин да имате паричник Dogecoin на Linux без да мора да преземате и компајлирате од Git директно? Би сакал да имаше складиште ... Ах чекај, прецрта го тоа, најдов складиште за XD https://launchpad.net/~cwayne18/+archive/doge

  Забавна работа е да се дојде до пари „од никаде“, но кога ќе се спореди со традиционалните валути, не вреди многу ... Единственото нешто што може да се надева е дека криптовалутата ќе цени или ... чека да се девалвираат традиционалните валути . Само го чекам денот кога веќе не зависиме од некој вид валута за да живееме (или дека крипто-валутите се единствените со каква било вистинска вредност).

 6.   Мартин dijo

  Од моја гледна точка како набудувач, сите валути на денешницата, какви и да се, ми се чини дека тие повеќе поддржуваат во економијата и продуктивноста на земјата или групата, така што САД што произведуваат и увезуваат добра од многу брз интерес се многу ценети затоа што се пазар што генерира профит

 7.   елав dijo

  Друга точка или прашање што ми се поставува, колку онлајн продавници имаат спроведено купувањето со ваков вид валута? Каде можев да купам на пример со Dogecoins?

  1.    Петерчеко dijo

   Не е во кои продавници можете да купите со dogecoin .. Клучот е да размените Dogegoin со Bitcoin и тогаш знаете .. Или купувате во продавници со Bitcoins или ги префрлате на вашата банкарска сметка: Д.

   1.    Петерчеко dijo

    Dogecoin може да го претворите во Bitcoin тука: https://bter.com
    Тоа е онаа што ја користам без проблеми

 8.   Петерчеко dijo

  Еве едно нешто што недостасува .. Инсталирајте го паричникот dogecoin на вашиот систем. Затоа, ставам упатство ...:

  Debian / Ubuntu / Mint:

  ажурирање на способноста на судо dev libboost-program-options4-dev libboost-thread4-dev libboost-chrono4-dev build-basic git

  git клон https://github.com/dogecoin/dogecoin.git
  cd dogecoin /
  sed -i 's / -mgw46-mt-sd-1_53 // g' dogecoin-qt.pro
  sed -i 's / -mgw44-mt-s-1_50 // g' dogecoin-qt.pro
  qmake USE_UPNP = - USE_QRCODE = 0 USE_IPV6 = 0
  направи

  И воила

  openSUSE:

  зипер во libopenssl-devel boost boost-devel git libdb-4_8 libdb-4_8-devel libqt4-devel

  git клон https://github.com/dogecoin/dogecoin.git

  cd dogecoin /

  sed -i 's / -mgw46-mt-sd-1_53 // g' dogecoin-qt.pro

  sed -i 's / -mgw44-mt-s-1_50 // g' dogecoin-qt.pro

  qmake USE_UPNP = - USE_QRCODE = 0 USE_IPV6 = 0

  Пред да ја ставите командата make, потребно е да го измените MAKEFILE. Во делот INCPATH, додадете го на крајот од редот ова: -I / usr / include / db4.8

  направи

  И воила

  1.    соимички dijo

   За што служи портфолиото?

   Патем во Debian трчање и „рударство“

   1.    Петерчеко dijo

    Вашите парички да ги имате на вашиот компјутер, а не на Интернет хостинг

  2.    Хавиер Јањез dijo

   Го знаете тоа при извршување на командите

   sed -i 's / -mgw46-mt-sd-1_53 // g' dogecoin-qt.pro
   sed -i 's / -mgw44-mt-s-1_50 // g' dogecoin-qt.pro
   qmake USE_UPNP = - USE_QRCODE = 0 USE_IPV6 = 0

   ова се појавува:
   -е израз # 1, знак 1: непознат редослед: " "
   во секоја од командите.

   а потоа при извршување на „направи“ го добивам ова:

   *** Не беше одредена цел и не беше пронајдена датотека. Високо

 9.   Ален dijo

  Не го знам ова конкретно, но поентата е дека Bitcoins специфично веќе одат на SLI до 4 картички ако не прочитав правилно затоа што математичките проблеми се развиваат и на компјутерот му е се потешко да ги реши ... во моја скромна мислење цената на хардверот плус потрошената струја за процесот не е многу поголема од вредноста на која било валута што ќе ја добиете.

  1.    немецис1000 dijo

   Тој проблем го решава ППЦ
   http://www.peercoin.net/

 10.   Првенство dijo

  Со последната команда го добивам ова:
  "./Minerd: неподдржан аргумент без опции" user.worker: лозинка "

  П.С: Јас ги заменив „работничката“ „лозинката“ и „корисникот“, но очигледно не можам да ги објавам. Што се случува?

  1.    ИванЛинукс dijo

   Сигурно не сте погрешиле?
   $ ./minerd –урл слој + tcp: //dogeu.nut2pools.com: 5585 - корисник на надминување. работник: лозинка
   Запомнете дека постојат аргументи –url и –userpass аргументи

  2.    Хавиер Јањез dijo

   на страницата за регистрација го создадовте вашиот работник на вистински начин? Јас го направив тоа без никаков проблем

 11.   мачка dijo

  Рударство ... благодарам за придонесот.

 12.   исто dijo

  леле многу паричка
  таков доџ многу профит
  па крипто леле

  Во Arch Linux го наоѓате пакетот во AUR.

 13.   Хавиер Јањез dijo

  Одлично упатство сега за секој пат кога ќе сакам повторно да започнам со рударство треба да го направам секој од овие чекори или од каде да започнам.

  и што можам да купам со оваа крипто валута?

  1.    мачка dijo

   Се разменува за биткоини, можете да разменувате биткоини за долари или на некои места можете да ги користите.

  2.    мачка dijo

   Ако сакате повторно да минете, одете во папката, извршете го екранот и напишете ја долгата команда што ги вклучува вашиот корисник, вашиот работник и лозинката за работникот.

   1.    Хавиер Јањез dijo

    ok

    Благодарам

 14.   мека dijo

  Како ја генерирате јавната адреса?

 15.   закуска dijo

  Која е адресата на монетата?

 16.   Алан Херера dijo

  Извинете, но врската до страницата за регистрација не работи, може ли некој да ми ја пренесе URL-то ВЕ МОЛАМ?

 17.   ВИЛИАМ Е БАНКИ dijo

  Верувам дека оваа информација е застарена и / или „страницата“ на nut2pools е мртва! Ажурирањето би било одлично, но ако „страницата“ на nut2pools повеќе не постои, претпоставувам дека поентата е спорна!

 18.   jose luis dijo

  каде е страницата за регистрација