Терминален петок: Уредување на командната линија

Убаво си поминав размислувајќи да создадам серија на неделни објави што содржат ексклузивни информации за терминалот, баш, вим, команди, скрипта за баш, што и да е напишано во конзолата 🙂 но секогаш од различни причини не можев да го создадам, но денес Одлучив. Еве го првиот влез во петокот во терминал. Се надевам дека некој смета дека е корисно.

Уредување на командната линија

Многумина од нас го користат терминалот на вообичаен начин, но не сме свесни за неговиот целосен потенцијал, па пред неколку месеци ја презедов задачата да ги соберам кратенки од баш од најчесто како чистење на баш, до промена на редоследот на последните два знака или редоследот на последните два аргументи.

ТерминалОвие кратенки се многу слични на оние што ги користите Emacs секако ова е затоа што баш е развиен од GNU но можно е да ги смените поставките во стил Vi / Vim со внесување на следнава команда.

$ сет -o vi

 Како да читате:

C: Лево Ctrl.

M: Мета, обично Лево Alt.

Cx Cu: Притиснете Ctrl и без ослободување притиснете x потоа u и ослободете Ctrl.

Сега ќе ги напишам неколкуте што ги познавам:

Основните

Cb: Вие се движите назад еден карактер.

Cf: Преместувате еден лик напред.

Ц-_  „или“ Cx Cu: Врати го последното уредување на командата.

Cl: Исчистете го екранот.

Cu: Избришете ја внесената линија.

DC: Откажете ја тековната команда за извршување.

отстрани

Ch: Избришете еден лик наназад.

ЦД: Избришете еден лик напред.

Ck: Избришете го текстот од позицијата на курсорот до крајот на линијата.

MD: Го брише текстот од позицијата на курсорот до крајот на тековниот збор.

Cw: Го брише текстот од позицијата на курсорот до почетокот на тековниот збор.

М-заден простор: Го брише текстот од позицијата на курсорот до почетокот на тековниот збор.

Движења

AC: Поставете го курсорот на почетокот на линијата.

ЕК: Поставете го курсорот на крајот од линијата.

Mf: Поставете го курсорот еден збор напред.

Mb: Поместете го курсорот еден збор назад.

рекорд

Cr: Пребарувајте низ историјата.

Горе и доле: Прелистајте ја историјата.

Аргументи

Ct: Променете го редоследот на последните два знака.

Esc-t: Променете го редоследот на последните два збора.

Otros

Tab: Автоматско комплетирање на команди, маршрути, датотеки итн.

Cy: Јанк * неодамна избришаниот текст

* Јанк буквално копира

Белешка на уредникот: Поради временски ограничувања, написот не може да се објави во петок. Се извинуваме за ова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   темпликс dijo

  Никој да не помислува на:

  $ сет -o vi

  хахахахахааа ... го видов тоа за сестрите сиромашна Клер ... хахахајајааа

 2.   Гискард dijo

  Мојата тастатура има неколку многу удобни стрели. Притиснувам лева стрелка и курсорот се движи лево. Притиснувам ДОМ и курсорот оди дома. И можев да продолжам. Мојата тастатура е многу интуитивна. И сите програми го препознаваат. Мора да биде магија
  Затоа не ми се допаѓа и никогаш нема да го сакам тоа * Со задржување на распоред на тастатура од кога тастатурите беа помалку од 80 копчиња. Назад во 70-тите ми се чини. Досега тие барем треба да ги имаат вметнато копчињата за движење на курсорот што се појавуваат на СИТЕ тастатури и тоа е тоа. Каква мака е да се научи Ctrl + ова и Ctrl + тоа за нешто што треба да биде ИНТУИТИВНО.
  Тоа е мое мислење. Со почит

  1.    темпликс dijo

   Никој не ве спречува да ги користите копчињата што ги споменувате, што повеќе, vi или emacs ви дозволуваат да ги користите без проблеми и копчињата на тековните тастатури како и оние што биле користени во праисторијата, но со кратенките на овие уредници имате многу повеќе опции отколку неколкуте „интуитивни“ копчиња што ги нуди секоја тастатура. Како и да е, ако овие четири клучеви се доволни за вас и се резервни за вашите секојдневни обврски, вие правите многу добро да не се мешате со овие ролни што се vi или emacs ... вие би можеле да откриете работи што припаѓаат на паралелни универзуми кои можат да ве заробат засекогаш и засекогаш ...

   1.    елиотим3000 dijo

    Па, овие видови на команди Vi или EMACS се навистина корисни ако уредувате код од нетбуки (самите најнезгодни тастатури што ги користев досега).

  2.    суровОсновни dijo

   Кратенките од стилот Ctrl + M +, се во стилот на емаци и други алатки на GNU .. .. тие не се такви во vi .. се вели во истиот напис ..

   vi се покажа како многу интуитивна алатка, за оние кои сакаат да научат како да ја користат ... во одреден момент научивте да ја користите тастатурата кога не беше интуитивна, исто со глувчето ... ... не од таа причина може да престане да биде интуитивно да користите vi или тастатура дворак за други луѓе ..

  3.    СнКисуке dijo

   Sorал ми е, но vi и emacs ги имаат тие конфигурации на тастатурата бидејќи сè уште работат стари сервери и работни станици кои имаат различни типови unix, исто така, не сите модерни сервери имаат тастатури со 101 клуч, некои имаат само основи за да можат да модифицираат датотека ( благодарам што има esc, ctrl, alt и shift) и тука ве спасуваат кратенките на тастатурата на vi. Да не спомнувам дека во некои уникси има само vi, нема emacs, нема nano, no etc. и уште помалку со графички интерфејс, не сакам ниту пила ниту емајк, но во мојата работа е од суштинско значење да ги знам овие кратенки бидејќи јас не ги Знам каков тип на сервер ќе треба да управувам, видов дека е стандарден во 99% од униксите. На здравје

   1.    езиток dijo

    Да се ​​има сè на дофат на раката без да се движите рацете е зошто се користи системот hjkl. Не знам дали тоа ќе се должи на старите сервери и како технологијата напредува денес ме тера да се сомневам дека тоа е причината. Со почит

 3.   елиотим3000 dijo

  Убав обид, но сепак сум во Емакс.

  1.    Гискард dijo

   +1

 4.   Жоакин dijo

  Многу добро! особено првата слика.

 5.   Марио Гилермо Завала Силва dijo

  Извинувањата прифатени ... Иако се надеваме дека на 18 јули ќе ги имаме тие одлични информации.

  ПРА CHА. !!!

 6.   амулет_линукс dijo

  Многу интересно, ги знаев само основите

 7.   Оскар dijo

  Многу добро, само една работа: Тоа е Прес со 'S', не притиска ... ТТ

  1.    ВАДА dijo

   Хахахаха во право си брат, извини, ја добив корекцијата во Вим
   п.с. horе го има тој хорор некое време, не можам да го уредувам објавувањето 😀 но благодарам за набvationудувањето ќе бидам потемелен во следното

 8.   ахдец dijo

  Здраво, јас сум воодушевен од режимот Vi; сепак, би сакал да знам дали има некој начин да се знае во кој режим сум, нешто како графички индикатор. Поздрав и благодарност однапред.

  1.    ВАДА dijo

   Се обидував да создадам сценарио, но не можев, бидејќи деновиве немам многу слободно време, но ветувам дека кога ќе најдам решение ќе го објавам