Крита 2.8 со подобра поддршка за таблети

Канцелариски пакет на KDE SC, Калигра, ја достигна својата верзија 2.8 и иако нема навистина релевантни промени во процесорот за текст или во процесорот за табеларни пресметки, неговата алатка за уредување и создавање на слики доби многу разгалување.

Мислам Krita, алатка која малку по малку добива зрелост и станува одлична алтернатива на хомологни апликации кои се сопственички.

Крита со подобрен интерфејс

Крита со подобрен интерфејс

Всушност, Krita 2.8 се издвојува по тоа што е прва стабилна верзија достапна за Microsoft Windows, иако нејзините развивачи препознаваат дека не се однесува на ист начин како и за неговата верзија GNU / Linuxкаде Krita навистина сјае.

Додадени се важни подобрувања за да се подобри компатибилноста со Таблети и уреди Wacom. Развивачите на Krita Тие го подобрија API за таблетите и цртежот сега е многу помазен, бидејќи може да обработи многу повеќе информации, како што ни кажуваат на нивната официјална страница.

На ова се додаваат корекции на проблемите со кои претходно беа презентирани OpenGL. Според Будвејјан Репт (развивач), тоа е затоа што по дифолт, скалирање OpenGL тој користи некои брзи, но непрецизни алгоритми и најновата верзија на Крита го реши тој проблем. Како резултат, дури и во мали размери, опцијата за висок квалитет на скалирање дава убави и брзи резултати.

Е работи Krita en ефтини таблети, особено оние Таблети BQ што сега се толку модерни во мојата земја? Без сомнение, ако можев да трчам KDE или неговите апликации во една од нив, би размислил да купам една. Но, признавам дека овој вид технолошки гаџет не го сметам за корисен.

Иако веќе видовме интересни промени во интерфејсот на Krita, Јас сè уште не се прилагодувам на нивниот начин на работа, на нивните кратки кодови или алатки и секогаш завршувам со нив GIMP e Inkscape. Но, ако се сомневате дека ќе треба да пробам.

Исто така, верувам, како што реков во коментар неодамна, дека е валиден интерфејсот на Krita 2.8 е толку слична на апликациите на Adobe, бидејќи би им го олеснила животот на дизајнерите и тие би можеле да најдат во оваа алатка уште една опција за извршување на нивната работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   аиорија dijo

  се надевам дека ќе продолжиме да ги подобруваме ...

 2.   елиотим3000 dijo

  Едуардо Медина скока од радост во 3, 2, 1 ...

  Вистината е дека тој е добар не-векторски-зависен софтвер за илустрација, па затоа е доста корисен за оние луѓе кои сакаат да ја користат својата рака за илустрација.

  Сепак, се навикнав да работам повеќе со Фотошоп и Илустратор повеќе заради начинот на ракување со алатките (GIMP и Inkscape се добри, но режимот на работа на нивните алатки ја попречува мојата стапка на работа да бидам искрен, иако ќе ти дадам малку од моето време да им дадам малку вкус од време на време).

 3.   АуросЗх dijo

  Па, на мојот Nexus 7 можам да инсталирам Plasma Active 3 и да користам Krita ... Или така би било, ако не беше толку бубачки (во однос на уредот).