Krita 4.4.0 е тука и ова се нејзините најважни вести

Програмерите Крита ги претставија неодамна лансирање на новата верзија на софтверот, со кој пристигнува со својата најобновена верзија „Крита 4.4.0“, лансирањето на оваа нова верзија на растерскиот графички уредник доаѓа со важни подобрувања.

Како на пример имплементација на повеќе нишки слоеви што сега ги користи предностите на јадрата достапни во повеќејадрените процесори Исто така, е потенцирана можноста за користење на Дизни SeExpr и други работи.

За оние кои не се запознаени со софтверот, треба да знаат дека тој е наменет за уметници и илустратори. Уредникот поддржува повеќеслојна обработка на слика, обезбедува алатки за работа со разни модели на бои и има широк спектар на алатки за дигитално сликање, скицирање и формирање текстура.

Главни нови карактеристики на Krita 4.4.0

Во оваа нова верзија на софтверот Претставена е мулти-нишка на имплементација на слоеви на баласт. Пресметките при обработка на слоевите за полнење сега се поделени и поминуваат низ повеќе нишки, овозможувајќи да се користат повеќе од едно јадро на процесорот.

Покрај тоа, додадена поддршка за трансформација на обрасците на пополнувањеНа пример, алатките за ротација или скала можат да се применат на образец на слој за полнење. Ова е случај и со алатките за цртање на обликот и режимот за пополнување на корпата.

Уште една новина што е вклучена Дојдов од проектот Google Summer of Code на Amyspark, затоа што сега Крита се одликува со интеграција на јазикот на изразот SeExpr на Дизни анимација дека овозможува генерирање на шаблони засновани на текстури опишани преку изрази на јазикот за засенчување SeExpr предложен од студиото Волт Дизни.

Всушност, SeExpr е мал јазик засенчување што го користи студиото за анимација на Волт Дизни за да генерира текстури и материјали во лет за нивните анимации. Во рамките на Крита, ова ви овозможува да ги кодирате вашите сопствени слоеви за пополнување.

Од друга страна додаде слој за пополнување за да генерира слики од екранот, што му овозможува на корисникот да формира шема за пополнување на област заснована на повторливи точки, квадрати, линии, бранови и други типични елементи.

Исто така, може да се најде еден нов слој за полнење со повеќе мрежи да генерира мозаици од Пенроус и квазикристални структури кои се симетрични, но не се повторуваат.

Како и нови четки: „Горниот удар“ (ја комбинира поставката за осветленост од најновата верзија со параметарот за мешање) и „Долниот удар“ (комбинира текстури и отпечатоци од четки со градиент)

На можност за динамичко ажурирање на градиентот кога се менуваат тековно избраните бои на преден план и позадина. Вклучувајќи ги имплементираните мемории, кои користат боја на преден план за да создадат искри, замаглување и други ефекти.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додадена е звучна поддршка во пакетот AppImage (за алатки за анимација).
 • Додадено е претходно поставено за да ги прикажувате анимациите во формат WebM / VP9.
 • Додадена е можност за пишување и читање на поставките за видливост на слојот за извоз на анимации во составниот панел.
 • Додаден е додаток „GDQUEST Batch Exporter“ за извоз на слоеви и позиции во режим на серија.
 • Додаден е приклучокот „Канали до слоеви“ за брзо да ги поделите каналите на сликите во слоеви.
 • Дијагонални линии беа додадени на бирачот на бои во MyPaint стил (Shift + M) за да се промени осветленоста и заситеноста на тековната боја.

Конечно ако сакате да дознаете повеќе за тоа за оваа нова верзија, деталите можете да ги проверите во официјалното соопштение следнава врска.

Преземање и инсталација

Самостојни слики во формат AppImage за Linux, експериментални APK пакети за ChromeOS и Android, како и бинарни за macOS и Windows, се подготвени за инсталација.

За да ја инсталираме оваа нова верзија на Крита, сè што треба да направиме е преземете ја следната датотека и дајте дозволи за извршување за да ја инсталирате.

sudo chmod + x krita-4.4.0-x86_64.appimage ./krita-4.4.0-x86_64.appimage

И со тоа ја инсталиравме Крита во нашиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.