Марлин: интересна алтернатива на Наутилус

¿Nautilus Дали изгледа бавно и тешко? ¿Тунар не одговара на вашите потреби? Можеби е време да пробаме нова ултра-лесен прелистувач на датотеки наречен Marlin.

Овој прелистувач е роден заедно со проектот Elementary и е дизајниран да биде едноставен, брз и лесен за употреба.

Некои од главните карактеристики на Марлин

 • Табови
 • Повеќе прегледи
 • Со еден клик за да се отворат датотеки / папки
 • Интерфејс со целосна конфигурација
 • Поддршка за екстензии (додатоци)

Инсталација на Ubuntu

За да го инсталирате Марлин на Ubuntu 11.10, прво е потребно да се додаде соодветниот PPA:

sudo add-apt-repository ppa: марлин-девс / марлин-дневно
sudo apt-get update && sudo apt-get install marlin marlin-plugin- *

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   кесимару dijo

  Една од работите што најмногу ми се допаѓа во овој прелистувач на датотеки е тоа што има преглед на колоната, за да се движите помеѓу повеќе поддиректориуми е многу лесно, исто така е и супер лесно.

  Една од карактеристиките што заборавате да ја споменете е поддршката на единството, лентата за напредок во единството, како и подмени во фрлачот за Марлин.

 2.   Секира dijo

  Го пробав на Arch пред една недела, но не можев да поставам „еден клик за отворање датотеки“ и го отфрлив за тоа. Како можев да го направам тоа?

 3.   Лукас Матијас dijo

  ммм ... Не ја знам вистината, мојата машина има ресурси, а отворањето датотеки со еден клик може да се конфигурира во стариот Наутилус: С

 4.   Демонот dijo

  Мммм ... тој „дневен“ звучи како сè да се расипе, нема ли да има складиште на стабилни градби?

  Гном треба да направи малку пресврт за перформансите на вашите апликации ... но Наутилус, никогаш не користете побавен управувач со датотеки, на кој било оперативен систем.

 5.   Лалала dijo

  gtk3, добро за gnome-3, лошо за xfce. Јас чувам кутија за мате-дестоп (ex nautilus gnome 2)

 6.   Исус Руиз dijo

  некој знае како се користи во федора ??

 7.   Секира dijo

  Да, јас сум корисник на Наутилус долго време и го користев «monoclick», но во Марлин не можев да го конфигурирам: S