Облак компјутер: Недостатоци - Другата страна на паричката!

Облак компјутер: Недостатоци - Другата страна на паричката!

Облак компјутер: Недостатоци - Другата страна на паричката!

Во претходната статија на оваа тема, повикана «XaaS: Облачен компјутер - Сè како услуга«, Во која беа истакнати придобивките, придобивките, предностите и другите сегашни и идни карактеристики на Cloud Computing, беше докажано дека без оглед на што било, се чини дека ова е патот напред за сегашниот технолошки деловен и трговски свет.

Сепак, тие не беа допрени или продлабочени негативни или неповолни аспекти на споменатата технологија за обичниот граѓанин, општеството во нејзината соодветна димензија а уште помалку пристапот кон него од перспектива на филозофијата на слободен софтвер и ГНУ / Линукс. Значи, во овој пост ќе се осврнеме на овие аспекти за да направиме фер рамнотежа на информациите за наведената технологија.

Облак компјутер: Вовед

На корисниците и клиентите на апликации и услуги засновани на компјутерски облак во основа им треба да им се гарантира достапност и пристап до ниви дека нивните даватели на услуги ги применуваат соодветните и неопходните практики и технологии за безбедност и приватност за да ги ублажат ризиците и неуспесите со кои се соочува таквата технологија, бидејќи се базира целосно на облакот.

Потребна им е оваа гаранција за да можат своите деловни одлуки да ги засноваат на цврсти, основани и точни информации и услови за работа. Ова значи дека главните играчи на оваа технологија, односно давателите на услуги, постојано се бомбардирани со барања за ревизии.

Но, покрај можните неуспеси, ризици или напади со кои може да се соочи таквата технологија, исто така е точно дека може да се види таа или нејзината оперативна филозофија тотално против она што многумина можат да го ценат или визуелизираат како нивна индивидуална или колективна независност или слобода.

Облак компјутер: Недостатоци

Недостатоци

Безбедносни ризици

Безбедносните ризици од компјутерскиот облак ефикасно се ублажуваат со специфичните безбедносни придобивки што ги нудат различни продавачи. Самиот компјутерски облак има значителен потенцијал да ја подобри безбедноста и отпорноста кон дефекти или напади. Сепак, меѓу главните ризици во однос на безбедноста што можат да се појават во облак компјутерите, се:

Губење на управувањето

Може да бидат засегнати облачните инфраструктури кога клиент или корисник ќе се откаже од контролата врз одредени технолошки елементи кои можат да влијаат на безбедноста на истиот провајдер во облакот. Или, напротив, кога обезбедувањето на овие услуги од страна на давателот на облак не ги опфаќа безбедносните аспекти, што може да создаде „дупки“ во однос на безбедносната одбрана.

Врзување

Клиент или корисник може да биде тесно поврзан со провајдер на облак и да се спречи да се врати назад, односно до внатрешно (локално) ИТ опкружување, ако постигнатите договори не гарантираат дека алатките, процедурите, стандардизираните формати на податоци или интерфејсите на услугите гарантираат преносливост на услугата, апликациите и податоците. Стандардно, миграцијата на клиентот од еден до друг давател или миграција на податоци и услуги или внатрешна, процес што е премногу сложен и скоро невозможен.

Дефект на изолацијата

Неуспеси или напади врз механизмите што го одделуваат складирањето, меморијата, рутирањето или имитацијата на давател на услуги (Напад на хостинг на гости) обично не е многу честа поради неговото ниво на сложеност, но тешкотијата не ги прави невозможни да се извршат.

Ризици за усогласеност

Многу пати поради тоа колку може да биде скап или модерен овој тип на технологија, снабдувачите на истите обично се обидуваат да ги минимизираат трошоците во регулаторните или регулаторните барања на секторот, што на долг рок може да ги загрози процесите на миграција кон облакот или оперативните веќе преку Интернет. Други случаи може да бидат дека користењето на инфраструктурата што се користи во облакот не може да достигне одредени нивоа на усогласеност ветена на корисниците и клиентите.

Компромис за управување со интерфејсот

Интерфејсите за управување со клиенти на провајдер на облак се обично достапни преку Интернет, што може да претставува поголем безбедносен ризик, особено кога тие се комбинирани со технологии или политики за далечински пристап, покрај типичните слабости на користените веб-прелистувачи.

Заштита на податоци

Понекогаш за корисник или клиент на оператор за облак-компјутер ефикасно да потврди дали давателот применува или извршува правилни или најдобри практики за управување со податоци, тоа е донекаде тешко, па затоа ви е тешко да бидете сигурни дека со податоците се управува во согласност со законот. И во врска со ова, тие често треба само да се задоволат со едноставни извештаи за нивните практики за управување со податоци или резимеа на сертификати за нивните активности во областите на обработка и безбедност на податоците, и за контролите на податоците на кои се подложени.

Нецелосно или небезбедно бришење податоци

Друг случај сличен на претходниот (Заштита на податоци), е кога корисник или клиент на провајдер за облак-компјутери нема реална можност за ефикасно потврдување дека истото дефинитивно ги елиминира сите побарани податоци, бидејќи понекогаш самите стандардни процеси не ги елиминираат дефинитивно податоците. Затоа, целосно или дефинитивно бришење на какви било податоци е невозможно или непожелно, од гледна точка на клиентот и давателот, од различни причини.

Малициозен член

Штетата од злонамерни членови е ретка, но често кога се јавува е сериозно оштетена.

Облачен компјутер: Слобода

Ризици во врска со слободата

Да се ​​каже оваа точка, добро е да се цитира следниот цитат од Ричард Сталман:

На Интернет, сопствениот софтвер не е единствениот начин да ја изгубите слободата. Услугата за замена на софтвер (SaaSS), тоа е да се каже ",биди порок „Софтверска замена“ е уште еден начин за отуѓување на моќта над вашиот компјутер.

Слободен софтвер наспроти приватен софтвер

Како што видовме во други прилики, Од почетокот на Светот на развој на софтвер, практично во исто време, Слободен и софтвер со отворен код (SL / CA) коегзистира со приватен и софтвер со затворен извор (SP / CC). Вториот секогаш е во првите редови во однос на она што обично се толкува како закана за нашата контрола врз нашите компјутери и приватните и личните информации.

Оваа закана често се манифестира преку воведување на малициозни карактеристики или несакани функционалностикако што се шпионски софтвер, задни врати и управување со дигитално ограничување (DRM). Што јасно често ја разоткрива нашата приватност и безбедност и ја намалува нашата независност и слобода.

Затоа, развојот и употребата на SL / CA отсекогаш бил одржливо решение за спротивставување на SP / CC. Поради неговите четири (4) основни слободи, веќе добро познати на сите. Слободи кои гарантираат дека ние, корисниците, ја преземаме контролата врз она што се прави со нашите компјутери и на Интернет.

Слободен софтвер наспроти компјутерски облак

Сепак, појавата на новиот модел „Облак компјутер“ нуди многу примамлив нов начин сите (корисници, клиенти, граѓани и организации, јавни и приватни), да се откажат од контролата врз нашите активности, заради нашата (претпоставена) слобода, па дури и удобност и развој.

Сумирајќи, во овој момент може да се каже следново слични несакани ефекти на Cloud Computing (или Cloud Services / SaaS) и комерцијален софтвер:

Тие доведуваат до слични штетни резултати, но механизмите се различни. Со комерцијален софтвер, механизмот е да поседувате и користите копија што е тешко и / или нелегално да се измени. Со SaaS механизмот е да ја немате копијата со која ја извршувате вашата задача за компјутер.

И затоа, со тоа што не можеме да модифицираме, не можеме да знаеме што навистина прави со нашите податоци и нашите лични информации.

Бидејќи оваа посебна точка е многу широка, ве покануваме да ја прочитате целиот напис од Ричард Сталман за тоа

Облачен компјутер: Заклучок

Заклучок

Сите ризици изложени погоре не мора да одразуваат специфичен редослед на критичностНаместо тоа, тие едноставно јасно го изложуваат моменталниот пејзаж на ризици што можат да се појават во арената за компјутерски облаци.

Ризиците од користење на компјутерски облаци мора да се споредат со ризиците што произлегуваат од одржување на традиционални решенија, како што се внатрешни или локални модели на инфраструктура. И иако на деловно, индустриско или комерцијално ниво, предностите се обично многу, појавата на едноставен ризик од гореспоменатото може да предизвика неуспех на целиот бизнис или сериозно оштетување на неговата репутација, со или без правни последици.

И иако не во последниот престој, значителна загуба во однос на независноста и слободата, особено кога се применува на помали корисници, како што се индивидуи, заедници, движења или општества.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Беатриз Аурора Пинзон dijo

    Одличен напис