Не може да се увезе .ova во Virtualbox (решение)

Во последните неколку дена го извадив сокот виртуелизација со користење на Virtualbox, бидејќи јас имплементирам софтвер директно во виртуелни машини кои потоа се пренесуваат на крајните сервери или развојни средини, сето тоа со цел да понудам решенија што едноставно треба да бидат увезени во Virtualbox за да се користат веднаш. Ова е навистина концепт од кој потекнуваат луѓето Линукс со клуч на ракаЈас лично се запознавам со овој начин на дистрибуција на работите и мислам дека се чини доста ефикасен.

Меѓу толку многу увоз и извоз на виртуелни машини, имав проблем во еден од гостинските компјутери и тоа е тоа не дозволи увоз на .ova во Виртуелна кутија, нешто доста iousубопитно затоа што истата .ova може да се увезе на друг компјутер со иста верзија. Сè уште не го знам потеклото на проблемот, но ако можам да најдам решение за да можам да го користам предметниот .ova без проблем, чекорите се едноставни и ќе ги споделам подолу.

Решение за проблемот со Не можам да увезам ova-датотека во Virtualbox

Морам да го разјаснам тоа овој метод не дозволува увоз на оштетени датотеки Ova, така во случај вашето виртуелно сандаче да не дозволува увоз затоа што датотеката не е завршена или имате проблем со копирање, овој метод нема да работи оттука проверете дали вашата датотека .ova работи правилно.

Ако при увоз на виртуелизиран уред во виртуелна кутија добиете порака за грешка како онаа на следната слика, предметниот метод веројатно ќе го реши вашиот проблем

Не можам да увезам датотека за ova во Virtualbox

Првото нешто што треба да сториме е да отвориме терминал во директориумот каде што се наоѓа оригиналната датотека .ova, а потоа ја извршуваме следнава команда за да ја отпакуваме .ova на локацијата што ја преферираме.

tar xvf miova.ova -C /home/tudirectorio

декомпресирај јајце-клетка

Оваа команда ги извлекува трите датотеки што ги содржи една ova: .vmdk, .ovf и .mf, датотеката што нè интересира е ВМДК (.вмдк) (Диск за виртуелна машина) што е оној што ги содржи информациите за дискот присутни во вашиот виртуелен уред.

Следното што треба да направиме е да одиме во виртуелен сандак и да создадеме нова виртуелна машина со иста конфигурација како и оригиналот, односно истата архитектура и оперативен систем, како додаток на количината на рам што сакаме да ја користиме, конечно мора да избереме да користиме постоечка датотека со виртуелен хард диск и изберете .vmdk што го увезовме во претходниот чекор.

Конечно, ние ја создаваме виртуелната машина и можеме да ја извршуваме виртуелизираната околина без проблем.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Лудвинг dijo

    Оваа команда не прави ништо, или не знам дали го правам погрешно, помага