Новата верзија на Android 10 е веќе лансирана и ова се нејзините вести

Андроид 10

Гугл пред неколку дена го објави лансирањето на популарниот мобилен оперативен систем Андроид 10, верзија во кој беше објавено неколку недели претходно за промената на логото Систем како и промената во изборот на името во кој веќе беше познат преводот за додавање име на десерт или слатка во однос на буквата од верзијата, што во овој случај треба да биде Q, но на крајот беше одлучено да се задржи само бројот на верзијата.

Изворите поврзани со новата верзија се ставени во складиштето Git на проектот (гранка android-10.0.0_r1). Веќе се подготвени ажурирања на фирмверот за 8 уреди од серија Pixel, вклучувајќи го и првиот модел на Pixel. Исто така, беа формирани универзални множества на генерички слики на системот (GSI), погодни за различни уреди базирани на архитектури ARM64 и x86_64.

Додека во наредните месеци, ажурирањата на Андроид 10 ќе бидат објавени за различните тековни брендови на телефони како што се Сони Мобиле, Xiaomi, Хуавеи, Нокиа, Виво, ОПО, ОнеПлус, АСУС, ЛГ и Есенцијал.

Што има ново во Андроид 10

Со објавувањето на оваа нова верзија на Android sи го воведе проектот Mainline, кој овозможува надградба на одделни компоненти на системот без ажурирање на целата платформа. Ова презема слични ажурирања преку Google Play одделно од ажурирањата на фирмверот ОТА на производителот.

Директната достава на ажурирања би требало да ја зголеми ефикасноста на санирање на ранливоста и тоа ќе ја намали зависноста од производителите на уреди за одржување на безбедноста на платформата.

Модулите со ажурирања првично ќе доаѓаат со код со отворен извор, ќе бидат достапни веднаш во складиштата на AOSP (проект со отворен извор на Андроид) и може да вклучуваат подобрувања и поправки подготвени од учесници од трета страна.

Меѓу компонентите што ќе се ажурираат одделно:

 • мултимедијални кодекси
 • мултимедијална рамка
 • Резолутор на ДНС
 • Конкриптирајте го давателот на безбедност на Java
 • кориснички интерфејс на документи
 • контролер за дозвола
 • Дополнителни услуги
 • податоци за временската зона
 • АНGЕЛ
 • Метаподатоци на модулот
 • мрежни компоненти
 • најава на портал во заробеништво
 • поставки за мрежен пристап

Во прилог на ова во Android 10 се издвојува режим на родителска контрола «Семеен линк", што го ограничува времето на работа на децата со уредот, обезбедете бонус минути за успеси и достигнувања, прегледајте списоци на лансирани апликации и проценете колку време троши дете на нив, прегледајте ги инсталираните апликации и поставете ја ноќта да го блокира пристапот навечер.

Друг од режимите додадени во Андроид 10 е „режимот на фокус“, што ви овозможува селективно да ги исклучите немоќните апликации кога треба да се фокусирате на решавање проблем, на пример, да паузирате прием на пошта и вести, но да оставите картички и инстант месинџери.

Додадена е поддршка за 5G мобилниот стандард , за кои се прилагодени постојните API за управување со врски. Дури и преку API, апликациите можат да утврдат присуство на брза врска и активност на полнење за сообраќај

Мултимедија и графика

За графичкиот дел се издвојува новиот графички API Vulkan 1.1. Во споредба со OpenGL ES, користењето на Vulkan може значително да го намали оптоварувањето на процесорот (до 10 пати во тестовите на Google) и да ги зголеми перформансите на рендерот.

Од друга страна додаде експериментална поддршка за имплементација на слојот АГОЛ (Речиси мајчин слој на графички мотор) на врвот на Vulkan Graphics API. ANGLE овозможува интеракција, апстрахирање од специфичните API на различни системи, благодарение на преводот на повиците OpenGL ES на OpenGL, Direct3D 9/11, Desktop GL и Vulkan).

За развивачите на игри и графики, ANGLE дозволува нормалниот двигател на OpenGL ES да се користи на сите уреди што користат Vulkan.

Апликации за работа со камера и сликите доможе да побара камерата да префрли дополнителни XMP метаподатоци во JPEG-датотека, вклучувајќи ги и информациите потребни за обработка на длабочината на фотографиите.

Андроид 10 пристигнува со многу промени, АПИ, кодеци и други ако сакате да дознаете подетално Промените на оваа нова верзија може да се консултираат на следниот линк.

Fuente: https://android-developers.googleblog.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.