Новата верзија на Git 2.21.0 е веќе објавена и ова се нејзините вести

оди

оди е еден од најпопуларните, сигурни и со високи перформанси системи за контрола на верзии, и обезбедува флексибилни нелинеарни алатки за развој засновани на верзии и спојувања.

За да се обезбеди интегритет на историјата и отпорност на промени во ретровизорот, имплицитно вчитување на целата претходна историја се користи за секое извршување и дигиталните потписи на индивидуални развивачи на ознаки и потврди исто така може да бидат проверени.

Неодамна беше објавена новата верзија на дистрибуираниот систем за контрола на изворот Git 2.21.0.

Во споредба со претходната верзија, беа направени 500 измени во новата верзија, подготвени со учество на 74 развивачи, од кои 20 учествуваа во развојот за прв пат.

Git 2.21.0 Клучни нови карактеристики

Опцијата «–Датум = човек« додадено на „git log“ и други команди, што ви овозможува да прикажувате датуми на скратен и читлив начин.

Со тоа можно е да се избере форматот прилагоден според возраста на настанот. За дејствијата што штотуку се извршени, ќе биде означено „Пред неколку минути“ (како во „–Датум = релативна"), за последните настани ќе бидат прикажани денот и времето и за старите промени само денот, месецот и годината.

Покрај тоа, предвидена е опција «–Датум = автоматско: човечко« што го применува новиот формат само кога е испратен преку терминалот и кога излезот е пренасочен кон датотека или друга команда, тој го користи стандардниот формат.

Во командата «гит цреша « можно е да се користи опцијата «-m"(главна линија) кога е наведено „Git cherry-pick -m1“, што е, ви овозможува повторно да примените извршување со избирање на првиот родител на оваа обврска како гранка од главната линија. Во други случаи, грешката сепак ќе се појави.

За оптимизирање на перформансите, командата «git log -Г«, Кој извршува редовни пребарувања на израз, сега не извршува пребарување на бинарна датотека, освен ако опцијата« не е јасно наведена–Текст»Или не користете textconv.

Конфигурацијата е додадена «http.верзија«, Тоа ви овозможува да ја одредите претпочитаната верзија на протоколот HTTP што се користи при преземање или поднесување на промени. Опцијата бара релативно нова библиотека CURL.

Командите „git worktree remove“ и „git worktree move“ сега може да се користат ако има подмодули не иницијализирано во работното стебло (претходно овие операции не можеа да се користат ако нема подмодул).

Наведување на опцијата "–format =" за верзии, етикети и пребарување врски ја проширува листата на својства за објектите добиени преку API на object_info.

Нов алгоритам

Во ова ново издание на Git 2.21.0 е обележана опционалната можност за употреба на алгоритам за хаширање SHA-256 наместо SHA-1 извршени кога Git е создаден во режим »NewHash«.

Првично беше планирано да се користи алгоритмот SHA3-256, но на крајот програмерите се фокусираа на SHA-256, бидејќи SHA2 веќе се користи во Git за дигитални потписи.

Логиката на избор е дека кога користите SHA-256 и SHA3-256 во Git кодот, компромитирањето на кој било од нив ќе доведе до безбедносни проблеми, па затоа е подобро да се потпрете на еден алгоритам отколку на два.

Понатаму, SHA-256 е широко дистрибуиран и поддржан во сите крипто библиотеки, и покажува многу добри перформанси исто така.

Други новини

  • Командата „git checkout [tree-ish]“ го издава бројот на патеки што треба да се извлечат од индексот или дрвото на предметот (дрво-ish).
  • Опцијата "–keep-not-patch" е додадена на командата "git quiltimport".
  • Ажурирана имплементација на командата „git diff –color-moving-ws“.
  • Поддршката за знамето "% S" е додадена на "формат за најавување" за да се прикаже навестување за потеклото на записот за извршување.

Како да инсталирате Git 2.21.0 на Linux?

Конечно, ако сакате да ја ажурирате или инсталирате оваа алатка, ние само треба да отвориме терминал на нашиот систем и да напишеме една од следниве команди.

Дебиан / Убунту

sudo apt-get install git

Fedora
sudo dnf install git
Gentoo

emerge --ask --verbose dev-vcs/git

Арх Линукс

sudo pacman -S git

openSUSE

sudo zypper install git

Mageia

sudo urpmi git

Алпскиот

sudo apk add git


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.