Новата верзија на Java SE 18 е веќе објавена и ова се нејзините вести

По шест месеци развој, Oracle го објави ослободувањето на новата верзија на Јава СЕ 18 (Стандардно издание), кое го користи проектот со отворен код OpenJDK како референтна имплементација.

Во оваа нова верзија на Java SE 18 доаѓа со исклучок на отстранување на некои застарени функции, ја одржува компатибилноста со претходните верзии на платформата Java и повеќето претходно напишани Java проекти ќе продолжат да работат непроменети кога се извршуваат со новата верзија.

Главни нови карактеристики на Java SE 18

Во ова ново издание на Java SE 18, стандардното кодирање е UTF-8. Java API кои обработуваат текстуални податоци кодирани со знаци сега ќе користи UTF-8 стандардно на сите платформи, без оглед на системските поставки и регионалните поставки. За да го вратите старото однесување, каде што кодирањето е избрано земајќи ја предвид локацијата на системот, можете да го користите параметарот „-Dfile.encoding=COMPAT“.

Уште една од промените што се издвојува е тој ја редизајнираше имплементацијата на java.lang.reflect API (Core Reflection), дизајниран да добие информации за методи, полиња и конструктори на класи, како и пристап до внатрешната структура на класите. api java.lang.ффлексија самиот не е променет, но сега се имплементира со користење на идентификаторите на методите предвидени со модулот java.lang.invoke, наместо да се користат генератори на бајтекод. Промената овозможи да се обедини и олесни одржувањето на имплементациите на java.lang.reflect и java.lang.invoke.

Покрај ова се споменува и дека се предлага третата прелиминарна имплементација на Vector API, кој обезбедува функции за векторски пресметки кои се вршат со помош на векторските инструкции на процесорите x86_64 и AArch64 и ви овозможуваат истовремено да ги применувате операциите на повеќе вредности (SIMD). За разлика од можностите дадени во компајлерот HotSpot JIT за автоматска векторизација на скаларните операции, новиот API ви овозможува експлицитно да ја контролирате векторизацијата за паралелна обработка на податоци.

Исто така, се потенцира дека додаде интерфејс SPI (интерфејс на давателот на услуги) за решавање на имињата на домаќините и IP адресите, што ви овозможува да користите алтернативни разрешувачи во java.net.InetAddress кои не се врзани за драјверите што ги обезбедува оперативниот систем.

Од друга страна, тоа е предложено втора прелиминарна имплементација на API за странски функции и меморија, со кои апликациите можат да комуницираат со кодот и податоците надвор од времето на работа на Java. Новиот API овозможува ефикасно повикување на функции кои не се JVM y пристап до меморија со кој не управува ЈВМ. На пример, можете да повикате функции од надворешни споделени библиотеки и да пристапите до податоците на процесот без да користите JNI.

Додадено А. втора експериментална имплементација на совпаѓање на шаблоните во изрази прекинувач, што ви овозможува да користите флексибилни шаблони наместо точни вредности во ознаките „случај“, покривајќи голем број вредности одеднаш, кои претходно бараа незгодни низи од изрази „ако... друго“.

Пакет вклучува com.sun.net.httpserver, кој ја вклучува алатката jwebserver и API на библиотеката со имплементацијата од едноставен http сервер да опслужува статична содржина (CGI и контролери слични на сервлет не се поддржани). Вградениот http сервер не е оптимизиран за оптоварување на работа и не поддржува контрола на пристап или автентикација, бидејќи е дизајниран првенствено за употреба во процесот на развој на прототипови, дебагирање и тестирање проекти.

Од другите промени кои се издвојуваат:

  • JavaDoc ја поддржува ознаката "@snippet» да се вградат работни примери и фрагменти од код во документацијата API, до кои може да се пристапи со алатки за валидација, истакнување на синтаксата и интеграција на IDE.
  • Застарен и ќе биде отстранет во идното издание, механизмот за завршување, како и сродните методи како на пр Object.finalize(), Enum.finalize(), Runtime.runFinalization() и System.runFinalization().
  • собирачите на ѓубре ZGC (Z Garbage Collector), SerialGC и ParallelGC тие поддржуваат дедупликација на низа.

Јава СЕ 18 е класифициран како редовно издание за поддршка, со ажурирања што ќе бидат објавени пред следната верзија. Филијалата за долгорочна поддршка (LTS) треба да биде Java SE 17, која ќе добива ажурирања до 2029 година.

Важно е да се запамети дека почнувајќи од изданието Java 10, проектот се префрли на нов развоен процес, што значи пократок циклус за формирање на ново издание. Сега се развива нова функционалност во постојано ажурирана главна гранка, која вклучува промени веќе завршени и од кои филијалите се разгрануваат на секои шест месеци за да се стабилизираат новите изданија.

Земете Java SE 18

За оние кои се заинтересирани да можат да го тестираат ова ново издание, ве молиме знајте дека изданијата се подготвени за Linux (x86_64, AArch64), Windows (x86_64) и macOS (x86_64, AArch64) и може да се добијат од врската подолу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.