MX Linux 19: Објавена е новата верзија базирана на DEBIAN 10

MX Linux 19: Објавена е новата верзија базирана на DEBIAN 10

MX Linux 19: Објавена е новата верзија базирана на DEBIAN 10

Во други прилики, пишувавме за «MX Linux» во блогот (Погледнете ги претходните објави) И од нив ни стана јасно, бидејќи истото до денес, е од прво место во порталот DistroWatch. Сепак, да се потсетиме на тоа «MX Linux» е Дистрибуција на GNU / Linux што се роди како резултат на соработката помеѓу развивачите и корисниците на заедниците на уште 2 други, т.е. АнтиХ y МЕПИС.

«MX Linux» се издвојува меѓу многумина, бидејќи овие заедници придонесоа за своите најдобри алатки и таленти за создавање un Дистрибуција на GNU / Linux лесен, но робустен, дизајниран според концептот на нудење а елегантна и ефикасна работна површина со едноставна конфигурација, висока стабилност и солидни перформанси. И сето ова во ISO големина на сликата е доволно мала за лесно преземање, употреба и распоредување.

Оваа убава и функционална Дистрибуција на GNU / Linux има потекло, според DistroWatch, Грчки и северноамерикански (Грција / САД), сепак со иницијали «MX» обично се верува дека има мексиканско потекло. Кога е во реалноста, значењето на овие 2 букви доаѓа од дејството на комбинирајте ја првата буква од MEPIS со последната буква AntiX, со што ја симболизира соработката помеѓу нејзините 2 заедници основачи и во развој.

MX Linux 19 - Грдо пајче: Вовед

Ова исто така дозволи да биде вклучени во страницата DistroWatch, како верзија на антиХ, но под свое страница како самостојна дистрибуција со ослободување на MX Linux 16 Прва јавна бета верзија, 2 ноември 2016 година. И до денес, проектот е на «versión 19» повик «Patito Feo», што накратко ќе го опишеме подоцна. Иако ако сакате да дознаете повеќе за «MX Linux» можеш да одиш кај твоето официјална веб страна и видете ги сите достапни официјални информации и преземете го ISO на него.

MX Linux 19: Грдо пајче

Според официјалната веб-страница на «MX Linux», ова «versión 19» o «Patito Feo» Ги има следниве карактеристики, функционалности и програми:

MX Linux 19 - грдо пајче: рачно

Ажурирања на надворешни апликации

 • Складишта: Вклучува оние за DEBIAN 10.1 (Buster), AntiX и MX Linux.
 • Десктоп околина: Xfce 4.14
 • Уредник на слики: GIMP 2.10.12
 • Видео библиотеки: ТАБЕЛА 18.3.6
 • Фирмвери: Различни ажурирања.
 • Кернел: Верзија 4.19
 • Прелистувач: Firefox 69
 • Видео плеер: VLC 3.0.8
 • Музички менаџер (плеер): Клементина 1.3.1
 • Клиент за е-пошта: Thunderbird 60.9.0
 • Канцелариски пакет: LibreOffice 6.1.5 (со нивните соодветни безбедносни лепенки)
 • Други апликации: Ажурирано од достапните складишта DEBIAN и MX Linux.

MX Linux 19 - Грдо пајче: Најчесто поставувани прашања

Ажурирања на сопствената апликација MX

 • Инсталатор: Врз основа на Инвеститорот за газела (Газела), додадени се соодветни корекции за управување со процесите за автоматско пресметување и поделба.
 • Датум и време: Промени што го олеснуваат извршувањето на задачите на часовникот на Системот.
 • УСБ форматирање: Апликација за управување со задачи за форматирање на уредот за складирање преку USB.
 • Инсталатор на пакет: Сега вклучува приказ на броевите на верзиите за апликациите Flatpak. Покрај тоа, ажурирањата на LibreOffice се достапни и во складиштата на DEBIAN Backports.
 • Предупредувања: Пакет за испраќање пораки за итни случаи до корисниците на системот.
 • Ажурирач:  Повеќе не е потребна администраторска лозинка за да провери дали ажурирањата чекаат, но сепак треба да ги имплементира.
 • Позадини: Вклучува нов капитал.
 • Конфигуратор на баш (конфигурација на баш): Нова апликација посветена на подобрување на визуелната презентација на баш-околината и ракувањето со псевдонимите во неа.
 • Поправка на чизми: Ажурирано за да ги поддржи (поправи) најразновидните сценарија на забележана штета.
 • Теми на работната површина: Вклучува нови сопствени теми.
 • Различни промени: Мали ажурирања во остатокот од сопствените алатки на MX Linux, вклучување на повеќето датотеки за помош во ISO-сликата, ажурирана опција за најчесто поставувани прашања со вклучени преводи.

MX Linux 19 - Грдо пајче: Инсталатор

Ажурирања на сопствената апликација AntiX

 • Ажурирања во живо на AntiX системот, вклучувајќи и некои поставки за видео.
 • Информативно вклучување на стартување во текст засновано на текст.
 • Поправени се на „безбеден“ режим на започнување видео во менито за подигнување во живо.

MX Linux 19 - Грдо пајче: Мени за стартување

Разни други

 • Подобрувања за поддршка на локализацијата: Скоро сите MX сопственички апликации сега вклучуваат ажурирања на преводот.

MX Linux 19 - Грдо пајче: Заклучок

Заклучок

Како што можеме да видиме «MX Linux» е дистрибуција на ГНУ / Линукс што нуди многу нови карактеристики и можности на нејзината корисничка заедница. И тоа е «versión 19» повик «Patito Feo», е голем скок од претходната верзија, бидејќи ни ја носи основата на ДЕБИЈАН 10 за долг пат на промени и новости за тоа. Да, тие користат или сакаат да користат «MX Linux», ги препорачуваме овие групи на Телеграма за тоа за да можат да се придружат и да споделат искуства во врска со ова: MX на шпански јазик, MX Linux & AntiX шпански y Проект Тик Так

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.