Откријте што има во секоја датотека на Thumbs.db

Овој совет што сега ви го донесов е најинтересниот што го најдов последните денови * - *

Сите ги знаеме датотеките Палците.db чести од партициите до кои Виндоус има пристап, овие датотеки (Палците.db) се нешто како база на податоци (компресирана датотека) со сликички (слики од минијатури) на сликите содржани во таа папка каде што се наоѓа.

Односно, ако во папка на HDD имам 20 слики, ако ја отворам таа папка во Windows и ги видам сликите во Преглед, ќе се креира датотека Thumbs.db што ќе содржи преглед на секоја од тие 20 слики .

До сега не најдов никаква корист за овие датотеки, всушност им коментирав пред некое време како да ги пронајдете и избришете сите овие досадни Thumbs.db што постојат во нашиот системдобро ... сега најдов нешто навистина интересно

Излегува дека Thumbs.db е нешто како компресирана датотека што содржи преглед на сликите што се наоѓаат во таа папка да, но може да содржи и преглед на слики избришани. И тука е интересната работа, Зошто би било забавно да ги отворите тие Thumbs.db и да ги видите сликите што ги содржи?

За да го постигнеме ова, ние само го инсталираме пакетот: винетото

Потоа ја извршуваме командата и му кажуваме во која папка ќе ги стави сликите што ги содржи Thumbs.db

На пример

1. Имам папка и внатре во неа имам Thumbs.db:

2. Само трчам:

vinetto Thumbs.db -o ./

Она што го прави ова е да ја извлече содржината на тој Thumbs.db да, но ставете ги сликите што ги содржи во истата папка каде што сум сместен ( ./ дали ова го објаснувам). Погледнете го резултатот од она што го велам:

 И, нема уште многу што да се додаде во врска со тоа.

Сликите што ќе ги добиеме нема да бидат од далечина со најдобар квалитет, но еј ... барем ќе можеме да знаеме што имало во таа папка одамна

Поздрав и уживајте во ова

П.С: Можам да замислам дека тие ќе бараат Thumbs.db од нивните пријатели или соседи кои се обидуваат да откријат фотографии од нив ... ЛОЛ !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско_18 dijo

  Па, благодарам за советот, на крајот ќе ги искористиме досадните датотеки што ни ги оставаат прозорците.

  Со почит

 2.   КЗКГ ^ Гаара dijo

  Ви благодариме за коментарот

 3.   sieg84 dijo

  после толку време дојдов да дознаам

 4.   насилник dijo

  Да пребарувате работи подобро кешот на firefox. еден наидува на случаи. о_О

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, но поедноставно и можно е да се најде палец.db на друга личност отколку да не дозволите да седиме на нивниот компјутер и да пристапиме до меморијата на нивниот прелистувач

 5.   st0rmt4il dijo

  Ви благодариме за совет човек!

  Честитки!

 6.   MSX dijo

  Добар придонес!

 7.   пикси dijo

  »ПС: Можам да замислам дека тие ќе бараат Thumbs.db од нивните пријатели или соседи кои се обидуваат да откријат фотографии од неа… ЛОЛ !!! »

  Секогаш советувајте ги добрите дела на читателите на „Деделинукс“
  xD
  Поздрав од Мексико

  1.    MSX dijo

   Дали има друга причина тогаш да ги разгледаме овие датотеки!? ; ¬)
   Здраво2!

 8.   енрик dijo

  добра идеја на која излеговте !! .. хахаха .. да пробате !!

 9.   Евгениј dijo

  Многу добро ви благодарам многу !!!

 10.   соработка15 dijo

  Многу добар човек, ќе мора да бараме компромитирачки фотографии и да уценуваме личности хахахаха.

 11.   последен нов dijo

  Ви благодариме за информацијата !!

 12.   КЗКГ ^ Гаара dijo

  Ви благодарам на сите што коментиравте
  Ова значи дека секој ден, дури и ако немам многу нови совети за споделување… не е важно, вашите коментари ме тераат да сакам да придонесувам повеќе секој ден

 13.   Алгабе dijo

  Ги прочитавте умовите на многумина. Тоа што гледате што имале или имале соседите пред фотографиите, звучи примамливо! : $

 14.   firefox-корисник-88 dijo

  Веќе ги проверувам датотеките Recuva!

 15.   Герман dijo

  Па, не видов никаква корист за тоа и ги избришав, но благодарение на вашата статија сега ќе ги задржам. Ви благодарам.

 16.   МАНУ dijo

  До сега не знаев дека барав палци, тој, датотеките .db се од база на податоци што ја отворив msgstore.db што е мала база на податоци како thumbs.db што се ажурира во whatsapp, ги отворив со проширување во firefox, sqlite, и дали знаете дека секој разговор избришан и не е избришан во таа база на податоци, исто така, ако некое лице остави GPS навигација активирана во табулаторот за конфигурација на телефонот, оној на горниот дел од андроид екранот до деактивирање на податоците Па, координатите беа зачувано и ја знаевте точната точка од каде беа испратени пораките, хехехе, таа грешка во GPS е изменета и шифрирана е базата на податоци, сега е msgstore.db.crypt5, но може да се дешифрира, добар поздрав, добар пост :)

 17.   винсук dijo

  Па, да не му даваме толку на Виндоус, сигурен сум дека повеќето од вас започнаа со тоа. Mocosoft ќе биде она што ќе биде, но благодарение на својата политика (монопол и попустлива со пиратерија) стави компјутер во скоро секоја куќа. Можете ли да замислите како ќе се движеше ако Apple го земеше тортата? Дох!

 18.   Ентони dijo

  Организирам датотеки со фотографии, видеа и документи, купив два дискови од 3 тера, едниот да ги стави датотеките хиперврзани со индекс, а другиот за резервна копија, кога ќе ги ставам датотеките, ги правам на ист начин на еден како во друг диск,. Има 102.000 XNUMX датотеки и од време на време проверувам дали има ист број на датотеки и папки во еден и друг дуиск, но во последно време разликите беа големи и не ми одговараа, сè додека не открив дека е за било која од палци, па периодично ги бришам и оттогаш обично се совпаѓаат со мене, и не ми создадоа никаков проблем подоцна, па може да се избришат без страв

 19.   Ентони dijo

  Организирам датотеки со фотографии, видеа и документи, купив два дискови од 3 тера, едниот да ги стави датотеките хиперврзани со индекс, а другиот за резервна копија, кога ќе ги ставам датотеките, ги правам на ист начин на еден како во друг диск,. Има 102.000 XNUMX датотеки што треба да ги организирам и од време на време проверувам дали има ист број на датотеки и папки на еден и на друг диск, но во последно време разликите беа големи и не ми одговараа, сè додека не открив дека тоа беше поради палците, па периодично ги бришам и оттогаш обично се совпаѓаат со мене, и не ми создадоа никаков проблем подоцна, па може да се избришат без страв

 20.   шпарка dijo

  Неодамна го открив овој блог (бидејќи го користам Gnu / linux како мој единствен оперативен систем) и само што го најдов овој пост кој е навистина интересен, всушност јас само повлеков палец само за да разберам како работи.

  Ви благодариме KZKG ^ Гаара

 21.   искрен dijo

  Јас не добивам ништо по преземањето на винетото и го имам овој проблем затоа што сите слики што ги зачував беа избришани од usb меморијата и добивам само датотеки со палци, некој таму да ми помогне