Јазик на 'рѓа: Неговите развивачи ја најавуваат новата верзија 1.50.0

Јазик на 'рѓа: Неговите развивачи ја најавуваат новата верзија 1.50.0

Јазик на 'рѓа: Неговите развивачи ја најавуваат новата верзија 1.50.0

Пред неколку дена, тимот на развивачи на Јазик на 'рѓа најави А. нова верзија од тоа, верзија 1.50.0. На таков начин, да се продолжи со зајакнување на релативно млад и извонреден програмски јазик што им овозможува на многумина изгради посигурен и поефикасен софтвер.

Млад, бидејќи, тешко неговиот прва стабилна верзија беше објавен на денот 15 мај 2015 година од страна на Фондација Мозила. И извонредно, бидејќи од самиот почеток го исполнува своето главна цел, тоа е, биди а практичен програмски јазик, мултипарадигма, објектно-ориентирана, истовремена, моќна, безбедна и брза, меѓу многу други придобивки.

Go, Node.js, PHP, Python and Ruby: 5 проекти за развој на софтвер

Go, Node.js, PHP, Python and Ruby: 5 проекти за развој на софтвер

За оние кои сакаат теми поврзани со поле на развој на софтверПрепорачуваме да ја прочитате нашата претходна поврзана публикација по завршувањето на оваа публикација со кликнување на врската веднаш подолу:

"Програмирањето (развој на софтвер) денес е многу барана професионална област, бидејќи е основна алатка која го обликува светот во кој живееме. Затоа, нивното учење претставува не само одлична можност на работното место, туку можност за подобрување на формалното логично расудување на секоја индивидуа. Затоа, препорачани се 5 отворени проекти за развој на софтвер за учење / зајакнување на GNU / Linux: Go, Node.js, PHP, Python и Ruby." Go, Node.js, PHP, Python and Ruby: 5 проекти за развој на софтвер

Go, Node.js, PHP, Python and Ruby: 5 проекти за развој на софтвер
Поврзана статија:
Go, Node.js, PHP, Python and Ruby: 5 проекти за развој на софтвер

Јазик на 'рѓа: Нова верзија 1.50.0

Јазик на 'рѓа: Нова верзија 1.50.0

Кој е јазикот на 'рѓа?

Цитирајќи претходен пост за Јазик на 'рѓа, можеме накратко да го опишеме како што следува:

"'Рѓата е составен, програмски јазик со повеќе парадигми за општа намена, кој е развиен од Mozilla и поддржан од LLVM. Овој јазик е дизајниран да биде „безбеден, истовремен и практичен јазик“ и пред сè да биде замена за јазиците C и C ++. Рѓата е програмски јазик со отворен извор што поддржува чисто функционално, процедурално, императивно и ориентирано кон објектно програмирање."

"Овој програмски јазик работи исклучително брзо, избегнува секфалтови и гарантира безбедност на конецот. Поддржува апстракции со нулта цена, семантика за движење, гарантирано безбедносно меморирање, нишки за податоци без трки, генерики засновани на одлики и совпаѓање на моделите. Исто така, поддржува заклучок за типот, минимално време на извршување, како и ефикасно врзување на С."

Руст
Поврзана статија:
Како да го инсталирате програмскиот јазик Rust на Linux?

Други сродни публикации што препорачуваме да истражувате, за продлабочување на знаењето за 'рѓосаниот јазик се:

'рѓа
Поврзана статија:
Рѓа 1.43, помала верзија што интегрира само ажурирања и поправки
Поврзана статија:
Рѓа, нешто со што се согласуваат развивачите на Linux

Што има ново во верзијата 1.50.0

Меѓу новитетите на ова нова верзија 1.50.0 година можеме накратко да го цитираме следново:

 • За јазикот: Сега можете да користите постојани вредности за «x» во изрази на низа «[x; N]». Ова е технички можно од 1.38.0, бидејќи ненамерно се стабилизира. И пресликувањата на синдикалните полиња «ManuallyDrop<T>» сега се сметаат за безбедни.
 • За компајлерот: Додадена е поддршка на ниво 3 за целта «armv5te-unknown-linux-uclibceabi»; и за целта «aarch64-apple-ios-macabi». Додека за целта «x86_64-unknown-freebsd» сега е изграден со целосен комплет алатки. И на крај, поддршката за сите леќи за облада е отстранета.
 • За библиотеките: «proc_macro::Punct» сега спроведе «PartialEq<char>». Додека, «ops::{Index, IndexMut}» сега е имплементирана за низи со фиксна големина од која било должина. Конечно, на Unix платформите, видот «std::fs::File» сега има "лажат" на «-1». Оваа вредност не може да биде валиден опишувач на датотеки, и сега тоа значи дека «Option<File>» зафаќа иста количина на простор како и «File».

За подетални информации за Јазик на 'рѓа можете да ја посетите вашата официјална веб-страница на шпански јазик и / или директно консултирајте се со следниве 2 официјални врски за новините инкорпорирани во нова верзија 1.50.0 година, но на англиски:

 1. Официјална веб-страница: Објавување на 'рѓа 1.50.0
 2. GitHub: Верзија 1.50.0 (2021-02-11)

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за него «Lenguaje Rust», кој е млад и истакнат програмски јазик со отворен извор развиен од Mozilla; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.