Решение за грешката: «не може да се отвори приказ :: 0.0»

Постојат неколку прилики кога сакаме да користиме sudo да извршувате графички апликации со административни дозволи, на пример: судо разделија ó судо делфин

И многумина ќе ја видат оваа грешка:

kzkggaara @ geass: ~ / Преземања разделени $ судо
Не е наведен протокол

(gpartedbin: 6547): Gtk-ПРЕДУПРЕДУВАЕ **: не може да се отвори приказот :: 0

Што спречува отворање на апликацијата (во овој случај разделени), едноставен чекор ќе го реши проблемот за нас

Ние мора да отвориме терминал (конзола, баш, школка, како што сакаат да го наречат ...) и да го ставиме следново во него:

echo "" >> $HOME/.bashrc && echo "export XAUTHORITY=$HOME/.Xauthority" >> $HOME/.bashrc && cd $HOME && . .bashrc

Ние туркаме [Внесете] и воила, ќе се реши

Едноставно не? ХАХА.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Фала пријателе, добар и практичен совет.

 2.   алез dijo

  Не сум сигурен, но мислам дека оваа грешка ќе се појави ако се користи „sudo gparted“ наместо „gksudo gparted“ или „kdesudo делфин“, што мора да биде ...

  1.    Храброст dijo

   Оние што ги користите во Alt + F2, освен кдесудо мислам дека не е, тоа е Кдесу

   1.    Храброст dijo

    Како што е gksu

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Да, навистина, се појавува само ако е направено со судо, ако се користи гксу o Кдесудо нема да се појави, проблемот е што барем во мојот Arch немам опција да го користам Кдесудо, барем не сум го нашол

 3.   алез dijo

  http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=14357 😉 Бидете внимателни дека коментарите се стари, така што PKGBUILD е многу застарен. Не барајте да видите дали е во складиштата.
  Не е исто да се стартува gksu како gksudo иако за практични цели е така. Тоа е како да користите су или судо, операцијата е различна; во едниот се најавувате во администраторот, а во другиот едноставно давате права на корисник. Во секој случај, важно е никогаш да не се активира како сува пот.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Не сакам да користам пакети од AUR hehe, да не спомнувам дека многу пати не можам (вина на мојот интернет провајдер)
   Како и да е благодарам пријателе

 4.   Рафаел Лаверде dijo

  Но, ова не е најправилно, подобро е да се користат kdesu, kdesudo, gksu или gksudo како што е соодветно
  овде мало објаснување што ми падна на ум http://www.kubuntu-es.org/wiki/sistema/por-que-se-debe-usar-kdesu-o-kdesudo-ejecutar-aplicaciones-graficas-terminal-vez-usar-s

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Здраво Рафаел, добредојдовте на нашата страница
   Проблемот со користење на gksu или kdesudo е што во Arch ги немам, затоа морам да прибегнам кон sudo.
   Поздрав и се надевам дека ви се допаѓаат нашите статии

 5.   Дејвид dijo

  Го сфаќам проблемот, но тоа е кога работи google chrome !!
  Дали има слично решение !! ???

  =S

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Извршувате [Alt] + [F2] и го отворате Google Chrome и ја добивате оваа грешка? О_О

 6.   елхуи2 dijo

  Одлично по две години ми ја спасивте ноќта, на други места тие рекоа дека е потребно да се преврти системот за да се направи Gparted да работи како суперкорисник. : 3

  Ви благодариме.
  Поздрав.

 7.   Данте dijo

  Истата грешка ми се појавува, но кога ќе се обидам да инсталирам графички од кое било bian cd, може некој да ми каже како да го решим?

  Благодарам

 8.   аранткса dijo

  Што треба да стори ова? Ја имам истата грешка и мислам дека ги направив работите погрешно од самиот почеток, го извршив следново: user @ machine: $ rm -rf /tmp/.X0-lock и кога извршив user @ machine: $ Xorg -конфигурирај ја добив грешка: /

  Не знам што да правам!!

 9.   Анз dijo

  Ви благодарам многу!
  Во мојот случај, грешката се појави кога започнав судо синаптик.
  Токму ова се појави:
  Не е наведен протокол
  Не можам да го иницирам серверот: Не можам да се поврзам: Врската е одбиена
  (синаптички: 10216): Gtk-ПРЕДУПРЕДУВАЕ: не може да се отвори екранот: 0

  И пред оваа грешка имав проблеми со кои .Овластување не постоеше.
  Дебиан 9 + Гном3.

 10.   Гонзало dijo

  ХАХААЈ ви благодарам многу. Но, излегува дека ако немате .авторител, тоа е бескорисно.
  Но, вие ме водевте.

 11.   Едуардо В. dijo

  Можете да ги користите

  «"
  допрете $ HOME / .bashrc
  «"

  наместо

  «"
  ехо "" >> $ HOME / .bashrc
  «"

  допир создава празна датотека за вас ако не постои, или го ажурира временскиот печат на датотеката во спротивно (кога таа постои), но не ја менува содржината во ниту еден од двата случаи, само нејзиниот датум на модификација.