Ричард Сталман: повеќе за неговата оставка

Ричард Сталман

Па, веста за Оставка на Ричард Сталман од неговата функција во МИТ и ФСС Мислам дека ги изненади сите. Дури и Не бев свесен за случајот Епштајн, затоа што обично не следам многу ТВ или други медиуми. Бев потполно несвесен за тоа што се случи и сакав да создадам напис со кој ќе ги објавувам новитетите, но без да се навлажнувам затоа што немав доволно податоци за коментар. Но, сега, некои коментари (што ги ценам) и информациите што можев да ги соберам за случајот ми дадоа подобар преглед на случајот.

Што се случи веќе знаете, но сега ќе се обидеме дополнителните информации што не знаев, но мислам дека е важно како надополнување на мојот друг напис за да разберете сè подобро. Тука исто Ја оставам врската на статијата во која се бараше оставка на Ричард Сталман за неговите обвиненија за е-поштата што протекоа за мислењето што самиот РМ го имаше за овој случај. Така, можете да го видите оригиналниот извор на тие информации што го активираа сето ова ...

Наводно, девојката зела внатрешни мејлови од МИТ во кои Ричард Сталман го дал своето мислење. Таа вели дека тоа го побарал Епштајн имал секс со член на МИТ кој почина во 2016 година (Марвин Мински). А, Сталман би дошол во одбрана на Мински тврдејќи дека неговиот колега никогаш немал секс со девојка знаејќи дека е присилена. Сведок кој бил на местото на настанот уверува дека девојчето се приближило, но дека Марвин ја одбил.

Јасно ставете го тоа Jeефри Епштајн навистина се обиде, прогласен за виновен и осуден за трговија со деца и означен како сексуален предатор. Во затворот каде што беше, тој неколку пати се обиде да се самоубие. И се чини дека тој конечно го доби тоа. На 10 година, неговото мртво тело беше пронајдено во ќелијата и сè укажуваше на самоубиство, иако уште некои заговори укажуваа на други причини ...

Точно е тоа некои изјави на Сталман извадени од контекст можат да бидат погрешни или толкувани. И можеби е така. Вистина е и дека низ историјата Сталман правел изјави за сексуалноста кои заминаа менувајќи се по неговиот начин на гледање на нештата и препознавање кога грешел. Накратко, во овие коментари тој вели дека:

 • Едно лице е подготвено на секс веднаш штом достигне сексуална зрелост (пубертет). И дека нема ништо лошо во случај на личност на возраст да има секс, која е малолетничка, да има секс со нивна согласност со возрасно лице. [Всушност, ова се случува често во општеството]
 • По еден разговор, тој сфати дека не станува збор само за физичкото, туку тука е и менталниот дел. Затоа, сметајте дека малолетник (дури и во неговата сексуална зрелост) има секс со возрасен, бидејќи тоа може да предизвика психолошка штета на малолетно лице. [Тој не е за силување, или педофилија, или нешто слично]
 • Подоцна, тој оди подалеку и признава дека не е правилно за малолетник да има сексуални односи со возрасно лице под никакви околности. Дури и со ваша согласност.

Каде е клучот?

Тоа, рече, Се враќам на главната приказна и неговата оставка на позициите од тие притисоци. Поконкретно за прислушуваните е-пошта што биле користени против него за коментирање на случајот Епштајн и други. Она што беше кажано во тие е-пошта за случајот што го споменав пред Мински е:

 • «[…] Терминот „сексуален напад“ е донекаде нејасен и лизгав […] таа и се претстави на Мински целосно подготвена.»Одговарање на низа е-пошта од МИТ до некои студенти кои на социјална мрежа побараа протестна демонстрација за тоа што се случило. Но, ако е вистина дека постоел сведок кој го видел сето тоа и се случило така, Сталман би можел да биде во право.

Сè за случајот со покојниот Марвин Мински тој беше обвинет за сексуален напад врз една од жртвите на Епштајн. И зборовите „сексуален напад“ се премногу силни за Сталман, бидејќи се чини дека жртвата била принудена на тоа од самиот Епштајн, а не од Мински. Можеби тука може да се наплати да се помисли дека принудена личност смета дека е „тотално подготвена“ да стори нешто, бидејќи може да изгледа дека тоа не било според негово убедување и не е така. Јас лично мислам дека сè е таму клучот за недоразбирање.

Сталман судел според самиот поим, а не според фактите. Секој што ја знае приказната на Ричард и каков е тој, може да ги разбере неговите начини. Се вели дека тој има Аспергеров синдром и јас не го правам тоа како изговор. Но, лично имам некои црти на аутистичниот спектар и е ебат понекогаш да разберам одредени работи што другите лесно ги разбираат.

Во секој случај, Сталман сега е во центарот на вниманието и излегува на насловните страници за неколку изјави. Сакам уште еднаш да разјаснам. Во ниту еден случај не го сторил кривичното дело (Тој само го даде своето мислење), јас го кажав тоа во првиот напис и повторно го кажувам овде ... Затоа тој призна дека целата оваа гужва се должи на «низа недоразбирања и погрешни карактеризации".

Заклучок

Јас не го велам тоа за овој случај, или за кој било особено. Јас се сметам за феминистка, но ве молам, некои жени се нарекуваат феминистки и тие навистина му штетат на вистинскиот феминизам. Вистински феминизам е оној што сака родова еднаквост, а не зајакнување на жените над мажите. Тоа би било „Хембризам“ или „мисандрија“ и не треба да се меша како феминизам, бидејќи не е така. И, ве молам, не користете го зборот феминази.

Во врска со сексуалното прашање, сакам да кажам јасно дека сметам силување како едно од најтешките кривични дела што може да се изврши, заедно со убиство. Но, има нешто исто одвратно што некој што го сторил тоа не е осуден и плаќа за тоа, а тоа е дека за тоа е осуден некој што не го сторил тоа и е невин ... Повторувам, не зборувам за одреден случај, туку Ми се чини сериозно.

ACTUALIZACIÓN:

Повеќе податоци и информации на оваа тема, за да можете сами да донесете заклучоци (Тоа е на англиски јазик, но вреди да се прочита, дури и ако е преведено ако не знаете англиски, бидејќи има многу интересни информации, особено втората статија):


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адо Ело dijo

  Не ја знам приказната многу добро ... Бев на неговите разговори за ГНУ и срамота е како заврши приказната.

 2.   Грегорио рос dijo

  И сè, за некои моралисти кои сакаат да направат врева и да се рекламираат, со додадена шега дека токму во општеството им дава слобода на мислење! Штета што поднесе оставка, во овие случаи повеќе ми се допаѓа талентот на Торвалдс, тој ќе ги испраќаше да земат ветер и да останат толку свежи.

 3.   Marcel dijo

  Искрено верувам дека не може да има повеќе теми во овој напис. И дури и ако авторот се нарекува „феминист“, мислам дека треба да размисли за тоа. РМС доброволно и активно (никој не праша) одлучи да поддржи лице кое имало сексуални односи со малолетна жртва на трговија со луѓе. И, наместо или да ја замолчи или да ја доведе во прашање верзијата на наведениот октоген, тој одлучи да го доведе во прашање најранливиот дел. И ова е дел од историјата на погрдни ставови кон женскиот колектив.
  И богами, феминизмот (оној што авторот вели дека не е „вистинскиот“, како да има некаков овластување да одлучи кој е вистинскиот) бара еднаквост меѓу сите, но излегува дека во реалноста тој не постои и се манифестира во повеќето области. Се чини дека и во технологијата, па дури и во движењето „слободен софтвер“ (како што тоа се случува и во други контексти на активизам).

  1.    Исак dijo

   1-Не обвинувајте и не давајте докази. Кажи ми какви теми гледаш.

   2-Јас сум феминистка, не мора да размислувам за тоа. Но, има и други кои се камуфлираат во рамките на феминизмот за да го уништат самиот феминизам.
   На пример, оние кои ја ставаат политичката идеологија на неа, затоа што ова не е нешто од левицата или десницата, тоа е нешто од секого.

   3-РМС мислење отиде во поштенска листа и тој е личност која се обидува да биде фер. Тој само ја доведе во прашање употребата на зборот „напад“, а не самиот чин. Јас разбирам дека велењето напад е како Мевин да се нафрлил врз жртвата и се чини дека жртвата веќе била принудена да го стори тоа. Не сум бил таму и немам доволно податоци, па не можам да кажам многу повеќе.

   4-погрдни ставови? РМС на социјално ниво не е најдобар, а не е ниту Торвалдс (види КО и примена помош). Јас и самиот не сум добар во тоа. Но, барем се обидувам да бидам што е можно пофер. И не можете да пукате во личност, а потоа да се прашувате дали можеби тие биле невини. Во овој случај, РМС го даде своето мислење сам. И кога би имал, на пример, од Епштајн, тогаш не би бил за РМС. Но, тоа не било случај.

   5-Имам ист овластување како тебе да го опишувам феминизмот. Еднаквоста не постои, затоа постои феминизмот. Тоа е евидентно. и? Во кој момент напишав поинаку?

   Те молам, ги прашувам остатокот од идните коментари доколку е потребно да го критикувам напишаното (ако се во право ќе го признаам тоа), но не и овој вид коментари без никаква основа и судејќи ме без воопшто да ме познавам, проектите што ги имам околу феминизмот (и интеграцијата на жените во СТЕМ), или моите активности… Ви благодарам.

   1.    Marcel dijo

    1- Мажи кои бранат мажи кои релативизираат трговија со луѓе и други сексистички ставови, класифицирајќи се како „хембриста“ или „феминазис“ (да, знам дека не сте го сториле тоа во вторите) жени кои ги бранат своите права на непријатен начин за кои ги угнетуваат ...

    2- Феминизмот Е политички. Како е слободниот софтвер, веганизмот, борбата против климатските промени или против расизмот и хомофобијата. Сè е политичко, затоа одземањето на феминизмот не е баш нај „феминистичкото“ нешто. И, заедно со точка 5, можеби јас и ти го имаме истиот овластување да го дефинираме. Но, кој навистина има овластување да го дефинира тоа се протагонисти на борбата: жените. Не ние.

    3- „Мислењето на РМС отиде на список за испраќање и тој е личност која се обидува да биде фер“. Не знам што се обидува да биде или не, ги ценам само неговите постапки. И, од моја гледна точка, испраќањето писмо (кое никој не го побара од него) за да каже дека „напаѓачот“ е несоодветен збор за неговиот пријател е обид да се релативизира и минимизира она што тој го сторил. И тоа е исто толку сериозно.

    4- Неколку работи: Јас не сум ја осудил вашата правда кога се занимавам со вашите придружници. Што се однесува до РМС, велејќи во интервјуата дека не паметат дека било која жена била заинтересирана да придонесе за ФСС (кога, се разбира, имало жени што го сториле тоа за време на интервјуто) или да ги има на својот праг «[…] „секси девојките“ се погрден став кон жените. Она што се оценува е како овие ставови му штетат на женскиот колектив во светот на технологијата. Коментарите и мислењата имаат последици и затоа се важни.

    Јас дадов свое мислење врз основа на текстот што си го напишал и аргументите што ги дадов се засноваат на тоа. Очигледно не знам повеќе за твојот живот.

 4.   Функција автоматски dijo

  Преминувањето од информирање до давање мислење го остава овој уреднички напис погрешно обележан и, давајќи мислење за основната тема надвор од главната тема помеѓу градите, ја намалува професионалноста на страницата. Ateално е.

  1.    Исак dijo

   Удари во градите ????
   Според вас, овој вид наслови е подобар, нели:

   https://www.cnet.com/es/noticias/richard-stallman-renuncia-jeffrey-epstein/

   https://www.elespanol.com/omicrono/20190917/richard-stallman-padre-software-libre-defendio-pedofilia/

   https://www.lavanguardia.com/tecnologia/actualidad/20190918/47459747545/richard-stallman-dimision-mit-jeffrey-epstein.html

   Ние соработуваме за да создадеме свет каде слободата на мислење ќе исчезне и каде што мислењата ќе бидат доволни за да се доведе лице пред суд. Не мислам дека е фер ...

   1.    Функција автоматски dijo

    Исак, градите дуваат од битката за коментари. Издавач е издавач и верувам дека не е потребно да се влезе за да се брани или оправда тоа; реакцијата е веќе знак на пораз.
    Тој се обидуваше да даде конструктивен коментар. Без оглед дали се согласувате или не со содржината, секогаш ценете го вашето време и напор.
    Честитка.

    1.    Ng13 dijo

     Дискутабилно е дека авторот се прогласува за „феминист“.

     Оставам дел од интересна статија на оваа тема.
     „Да се ​​потсетиме дека не само Сталман излезе да го брани директорот на МИТ, ishiоиши Ито. Исто така, го направија тоа и други реномирани луѓе од светот на културата, како Лесиг и Негропонте. Доста е од ваквиот став на стадо мажи кои бранат мажи за фактот дека се мажи. Нема „лов на вештерки“ од феминистичкото движење.
     Womenените биле и биле повредени во сите области од страна на мажите кои ја користат својата моќ и ја користат својата позиција: во кино, во опера и исто така во областа на технологијата и социјалните движења. И ние, мажите, продолжуваме да бидеме решени да го игнорираме затоа што не сме ние оние кои го трпиме насилството, туку тие што го применуваат “.

     https://radioslibres.net/hombres-y-software-libre-reflexiones-al-hilo-del-caso-epstein-stallman/

 5.   луигиок dijo

  Прашањето е многу деликатно, но добро е што се прави свест за штетата што ја предизвикува ... за жал оваа промена на парадигмата е болна и колку и да сте вклучени, време е сите да постапат. Проблемот што го гледаме тука е дека компирот е толку врел што секој што ќе му пријде може да се изгори. Се надевам дека сè ќе излезе на најдобар начин за господинот Сталман. и Исак не ги земаат предвид коментарите што ги даваме, вие сте уредник тука и ако ги читаме објавите, тоа е затоа што мислиме дека се добар информативен материјал. Ви благодарам многу за работата што ја работите.

  1.    Исак dijo

   Ви благодариме.
   Да, ќе биде подобро да се остави предметот сè додека нема повеќе податоци и да се знае како сè ќе заврши.