SIGE: Интегриран систем за статистичко управување

Од Универсидад де лас Сиенсиас Информатика (ICU) en Куба и Центарот за технологии за управување со податоци (DATEC), наоѓаме Следи, Еден интегриран систем за управување со статистика. Овој систем е развиен за да ја подобри функционалноста на статистичките процеси што се случуваат во кој било субјект или институција, и кои можат да бидат прилагодливи за бизниси со слични методологии за дизајн.  

Универзитет за компјутерски науки (УЦИ)

Родена е под развојот на DATEC, со цел не само да се достигне кубанското општество, да се имплементира систем на јавни субјекти или компании за управување и администрација на податоци и статистички податоци, туку и да се избегне во 2014 година Генерален обвинител на Републиката, тој Врховен народен суд и ОНЕИ во Куба, стекнувајќи систем од ваков тип кој не беше бесплатен. За возврат, кога е имплементиран во овие субјекти, тој е персонализиран за употреба, па затоа е веќе формално интегриран за управување со податоци во овие институции. Понатаму, Следи Распореден е во провинциските и општинските обвинителства во Куба, како систем за управување со податоци за статистички цели, благодарение на прилагодувањето на системот и неговата употреба во канцеларијата на јавниот обвинител. Социјалното влијание за ова е доста значајно, од денес Следи се прошири во различни општини во регионот.

Во однос на неговите карактеристики, Следи Развиена е како апликација со која се управува под профилот на слободен софтвер, промовирање на интеграција и употреба на разни технологии управувани според овој концепт. Меѓу нив наоѓаме: PostgreSQL; за администрација на базата на податоци.  Симфонија; за оптимизирање на структурата и развојот на оваа апликација на Интернет. Рамката основана од УКИ и библиотеката на JavaScript ExtJs.

Има модуларна структура да управувате со вашите процеси. Овие модули се:

 • Конфигурација: Во овој модул се утврдени деловните правила и метаподатоците вклучени во внесувањето на податоците.
 • Генератор на шаблони: По конфигурацијата, овој модул го воспоставува визуелниот интерфејс за внесување на податоци во системот.
 • Внесување податоци: Овозможува внесување или зафаќање на податоци во системот. Заробените податоци може да се прегледаат во генератор на динамички извештаи (ГДР).
 • Алатки: Дополнителни функционалности за дизајнирање и управување со податоци.
 • Администрација: Овозможува конфигурација на глобалните параметри на системот.
 • Безбедност: Поставете ги безбедносните опции, како што се криптирање податоци, сметки и пристап.

Сега Следи наградени се со следниве награди:

 • Награда на Форумот за наука и технологија. Општина Ла Лиза. 2014 година
 • Награда за ректор, во категоријата применети резултати со најголем придонес кон социјалниот развој. 2014 година

Тој е номиниран и за наградата LaTinaTEC de FELTi 2015 година и беше номиниран за Награди за слободен софтвер, во категоријата Суштинско значење за бизнис. Споделување номинација со:

 • LibreOffice
 • wbsvision
 • WBSairback
 • ОпемКМ
 • АСИД
 • ГЕКОС
 • QGIS
 • центи
 • QVD
 • Апачи касандра
 • Taiga.io

Следи Тоа не е првиот придонес даден од UCI за употреба на технологии во слободен софтвер. Иако, ова го надминува едноставниот проект. Идејата е, кога се обидувате да го проширите овој вид на компјутерски алатки, да и обезбедат на кубанската заедница пристап до оптимални и ефикасни системи, без оглед на целта, што не претставуваат паричен трошок, а кои за возврат промовираат употреба и знаење на нови технологии, кои не се исклучиво само на оние што имаат знаење компјутерски науки, но и за секоја индивидуа која има потреба да ја користи. Сè зависи од тоа да му се даде на корисникот леснотија и удобност, како и знаење за тоа што е бесплатен софтвер.

Да се ​​инсталира Следи скриптата за инсталација што се наоѓа во пакетот мора да биде извршена. Ова е одговорно за извршување на апликацијата без да треба да конфигурирате нешто за тоа. Индикациите се детални подолу:

1. Одете во папката за инсталерот, пример: cd /home/usuario/sigelite_instal

2. Извршете ја скриптата install_sigelite.sh во режим на корен sudo sh install_sigelite.sh Скриптата автоматски ќе ги изврши сите релевантни задачи за инсталирање на апликацијата.

3. Извршете веб-прелистувач, по можност Firefox верзија 6.X наваму. Внесете ја следнава URL во лентата за адреси: http: // localhost

4. За да започнете или да го запрете процесот на извршување, можете да го направите тоа како што следува: иницирај: /opt/lampp/lampp start

запре: /opt/lampp/lampp stopt

рестартирај: /opt/lampp/lampp restart


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар dijo

  Би сакал да имам слики од интерфејсот, секогаш е добро да се има алатка за корисниците да немаат оправдување при преминување кон слободен софтвер.

 2.   КубанинАргентина dijo

  Здраво Како можам да пристапам до преземањето на софтверот? На здравје