Скрипта за одржување и ажурирање за Debian 12 / MX 23

Скрипта за одржување и ажурирање за Debian 12 / MX 23

Скрипта за одржување и ажурирање за Debian 12 / MX 23

Во текот на сите овие години споделувавме практични и корисни упатства за користење на Linux Terminal, неговите најосновни и основни команди и како да се користи сето ова заедно за да се создадат различни скрипти на Bash Shell за одредени функции или активности. Се 2 симболични примери, еден на а Скрипта за резервна копија а друг за а Скрипта за одржување и ажурирање на инсталираниот оперативен систем Debian база. Кои, најверојатно, во тоа време беа база што можеше да се усоврши или подобри за многумина во нивните соодветни GNU/Linux Distros, базирани на Debian или не.

И иако, секако, е постигнат голем напредок во однос на графичките апликации, автоматизирани или не, за домашни компјутери и сервери, во овие 2 важни задачи, вистината е дека, Многумина од нас сè уште претпочитаат да го користат терминалот (конзолата) за важни активности како што е длабинско ажурирање на нашиот оперативен систем, без разлика дали е рачно и со помош или целосно автоматизирано. Затоа, денес ќе ви покажеме неколку мали командни команди за GNU/Linux Distros базирани на Debian 12 што би можеле да го вклучите во вашата тековна или следна скрипта за одржување.

Скрипта за одржување и ажурирање на GNU / Linux

Скрипта за одржување и ажурирање за GNU/Linux 2018

И, пред да започнете со ова упатство за корисни командни линии за да креирате или подобрите свои „Скрипта за одржување и ажурирање за Debian GNU/Linux 12“ или други слични, ви препорачуваме да ги истражите претходна поврзана објава, на крајот од него:

Скрипта за одржување и ажурирање на GNU / Linux
Поврзана статија:
Како да направите одржување на GNU / Linux користејќи скрипта?

Наредби за креирање скрипта за одржување и ажурирање

Наредби за креирање скрипта за одржување и ажурирање

Корисни командни команди за скрипта за одржување и ажурирање за Debian

Нашата прва препорака е, и за секој случај, рече бесплатен и отворен оперативен систем базиран на Debian GNU/Linux дали е веќе инсталирана апликацијата Bleachbit, и корисникот го има многу добро конфигуриран и оптимизиран за графички да го врши одржувањето (чистењето) на својот оперативен систем, извршувајќи рачно или во скрипта следнава команда наредба за:

Чистење на директориумот на корисникот (домашниот) и остатокот од оперативниот систем

bleachbit --preset --preview; bleachbit --preset --clean
sudo bleachbit --preset --preview; sudo bleachbit --preset --clean

Чистење на оперативниот систем со помош на менаџерот на пакети APT

sudo apt update; sudo update-apt-xapian-index; sudo apt upgrade; sudo apt install -f; sudo apt install --fix-broken; sudo apt autoclean; sudo apt autoremove; sudo apt autopurge

Поправете грешки со помош на менаџерот на пакети DPKG

sudo dpkg --configure -a;

Ажурирајте ги менијата GRUB, Initramfs и оперативниот систем

sudo update-grub; sudo update-grub2; sudo update-menus; sudo update-initramfs -u

До овој момент, на повеќе основни или суштински командни наредби за употреба. Сега, единственото нешто што треба да направиме е да одлучиме дали сакаме тие да се користат во скрипта на линеарен (секвенцијален) начин со или без интервенција на корисникот, или преку потребниот код, така што Скриптата не прашува дали сакаме да го извршиме секое команден редослед посебно.или во блокови. Тоа е во дискреција на секој од нив. Исто така, тие би можеле да се вградат во GUI скрипта наместо CLI за избор и извршување преку кликови, како што еднаш покажав во следново објавување.

Овие линии на код или други слични, исто така, може да бидат корисни, во зависност од вкусот и потребата на секој човек:

Прикажи % искористеност на простор за складирање за секоја точка на монтирање

sudo df -h

Погледнете ја по азбучен ред големината зафатена од секоја партиција

sudo du -hs /* | sort -k 2

Исчистете ја историјата на терминалот на корисникот

history -c

Добијте дневник на сите инсталирани пакети подредени по азбучен ред

sudo apt list --installed > $HOME/listado-paquetes-instalados-apt-dpkg.txt 

Добијте евиденција за сите инсталирани пакети подредени по големина во зафатени MB

sudo dpkg-query -Wf '${Installed-size}\t${Package}\n' | column -t | sort -k1 > $HOME/listado-paquetes-instalados-peso-milagros.txt

Основни и вообичаени команди за GNU/Linux Distros базирани на Debian

Основни и вообичаени команди за GNU/Linux Distros базирани на Debian

Ако сакате да го надополните, подобрите или усовршите вашето Скрипта за одржување и ажурирање за Debian и други слични, подолу е мала листа со најосновните и највообичаените нарачки базирани на APT, DPKG и UPDATE:

apt

 1. apt update: Ажурирајте ги списоците на пакети со складиште.
 2. apt upgrade: Безбедно ажурирајте ги пакетите од складиштата.
 3. apt full-upgrade: Целосно ажурирајте ги пакетите од складиштата.
 4. apt dist-upgrade: Надградете ја тековната верзија на ОС на следната достапна.
 5. apt install -f: Решавање на проблеми со инсталирање на пакети и нивните зависности.
 6. apt install --fix-broken: Решавање на проблеми поврзани со скршени пакети.
 7. apt remove nom_paq: Избришете пакети. Исто така, може да се користи без име.
 8. apt autoremove: Автоматски отстранете ги сите неискористени пакети.
 9. apt purge nom_paq: Отстранете ги пакетите целосно. Исто така, може да се користи без име.
 10. apt autopurge: Автоматски и целосно отстранете ги сите неискористени пакувања.
 11. apt clean: Избришете ги сите пакети „.deb“, преземени во директориумот за складирање на пакети.
 12. apt autoclean: Ги отстранува сите пакети од продавницата за пакети, кои повеќе не може да се преземат.
 13. apt install nom_paq_repo: Инсталирајте одреден пакет од складиштето по име.
 14. apt install /dir_paq/nom_paq.deb: Инсталирајте преземен пакет по име.
 15. apt list *nom_paq*: Наведете ги пакетите со совпаѓање на шема за пребарување.
 16. apt list --upgradeable: Наведете ги пакетите достапни за ажурирање.
 17. apt show nom_paq: Покажете ги податоците и релевантните информации за пакетот од складиштето.
 18. apt search nom_paq: Прикажи постоечки пакети што одговараат на шемата за пребарување.
 19. apt edit-sources: Отворете ја, во режим на уредување, главната датотека со извори на софтвер (складишта).

dpkg

 1. dpkg -i /dir_paq/nom_paq.deb: Инсталирајте преземен пакет по име.
 2. dpkg --configure -a: Завршете го конфигурирањето на сите неотпакувани и прекинати пакети.

ажурирање

 1. update grub: Ажурирајте го GRUB (Multiple Boot Loader v1) инсталиран на дискот/партицијата.
 2. update grub2: Ажурирајте го GRUB (Multiple Boot Loader v2) инсталиран на дискот/партицијата.
 3. update-menus: Автоматски генерирајте и ажурирајте ја содржината на системот за мени.
 4. update-alternatives --all: Управувајте со сите информации за симболична врска на ОС.

Нешто важно да се има на ум е дека повеќето од командите се прикажани со тековниот менаџер на пакети «apt», имаат свој еквивалент во претходните менаџери на пакети «apt-get»Y«способност». Исто така, со модерниот менаџер на пакети «Нала». И, се разбира, со соодветните менаџери на пакети на секој GNU/Linux Distro, освен Debian, како што се Arch, Fedora и многу други. Затоа, некои може да се заменат доколку е потребно.

Како да направите резервна копија на податоци во опрема користејќи скрипта за школки?
Поврзана статија:
Како да направите резервна копија на податоци во опрема користејќи скрипта за школки?

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме дека сте терминални команди на команди што ви го покажавме денес и што ви го предложивме или препорачавме, може директно да ви послужи за создавање или подобрување на вашето „Скрипта за одржување и ажурирање на Debian“ или други слични, врз основа на тоа или не. Во спротивно, односно, доколку претпочитате користење на графички интерфејси, можете без никаков проблем да користите алатки од трети страни како на пр. Кајгана o Stacer, и повеќето алатки на секоја GNU/Linux Distro достапни за него. На пример, јас користам MX Linux, можам да користам MX Cleanup и MX Updater.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» на шпански. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.