Соединетите држави му дадоа уште 90 дена на Huawei да ги продолжи своите активности

Хуавеи Трамп

Од средината на минатиот месец владата на САД ја обновија специјалната лиценца на Huawei став дека кинеската фирма продолжи да работи со американски компании откако заврши првиот даден момент.

Со ова, по завршувањето на овој прв мандат, дадени уште 90 дена (од кои веќе почнаа да поминуваат две недели) и иако претседателот Доналд Трамп првично сугерираше дека нема да се даде такво продолжување, ситуацијата беше поинаква, бидејќи Министерството за трговија на САД призна дека Huawei продолжува да купува производи произведени во САД.

Целта на оваа одлука беше да се минимизира нарушувањето на вашите клиенти, од кои многумина работат со мрежи во руралните области на Америка. Откажувањето од 90 дена му овозможи на најголемиот светски производител на телекомуникациска опрема да ги поддржува постојните клиенти во секторот за паметни телефони и мобилна инфраструктура.

Поврзана статија:
Google ги раскина односите со Huawei и ќе го ограничи пристапот до своите услуги и продавницата за апликации

„Привремената општа лиценца им дава време на операторите да направат други аранжмани, а на одделот простор да утврдат соодветни долгорочни мерки за американските и странските даватели на телекомуникации кои во моментов зависат од опремата на Хуавеј за нивните основни услуги.“ . На кратко, оваа лиценца ќе им овозможи на корисниците на мобилен телефон и рурална широкопојасна мрежа на Huawei да го продолжат својот бизнис.

САД му даваат на Huawei нови 90 дена на „привремена општа дозвола“ за купување од американски добавувачи.

Одлуката беше објавена кратко време по телефонскиот разговор помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп y кинескиот претседател Xi Јинпинг и тоа беше за трговскиот секретар на Соединетите држави, Вилбур Рос.

Рос рече дека последното проширување има за цел да спречи нарушувања на деловните активности за истите тие клиенти на Huawei.

Исто така, треба да се напомене дека ова проширување е придружено со проширување на списокот на компании поврзани со Huawei (Уште 46 компании) ја додадоа „листата на ентитети“ на Министерството за трговија на САД, со што вкупниот број се искачи на повеќе од 100 субјекти на Huawei опфатени со овие ограничувања.

Во изјавата за привременото продолжување, Хуавеи рече дека одлуката на американската влада „не го менува фактот дека Хуавеј е третиран неправедно“.

Одлуката нема да има значително влијание врз деловната активност на Huawei

„Хуавеи исто така се спротивстави на одлуката за додавање на уште 46 здруженија на списокот на субјекти. „Јасно е дека оваа одлука, донесена токму во овој момент, е мотивирана од политички размислувања и нема никаква врска со националната безбедност“,

Претседателот Трамп исто така не беше за одлуката за продолжување.Бидејќи нема да има продолжување и тој рече дека она што ќе се случи ќе биде „спротивното“ на пријавеното. „Всушност, отворени сме да не правиме бизнис со нив“, рече Трамп.

Huawei е фатен во најголемата трговска војна меѓу САД и Кина. Иако двете земји си се наметнаа едни на други, американските безбедносни претставници предупредија дека телекомуникациската компанија ќе ги задржи врските со кинеската влада и дека тоа може да претставува закана за безбедноста на Соединетите држави.

Тие велат дека паметните телефони и мрежната опрема на Huawei може да ги искористи Кина за да ги шпионира Американците. Но, кинеската компанија отсекогаш ги негираше овие обвинувања.

Откако претседателот Трамп во мај потпиша извршна наредба, отуѓувајќи го Huawei од деловната заедница во САД и овие сојузнички земји, разни компании, вклучувајќи ги Google, Microsoft, ARM и Infineon, започнаа да ги суспендираат сите деловни активности со компанијата.

Ова второ продолжување ќе трае до 18 ноември и тој е тој што го обновува договорот што ја одржува можноста на кинеската компанија да ги одржува постојните телекомуникациски мрежи и да обезбедува софтверски ажурирања на телефоните на Huawei.

Конечно, вестите за ова прашање ќе продолжат да се даваат сè додека не се воспостави конкретно движење, без разлика дали САД конечно ќе воведат комерцијално вето или Huawei заврши да попушти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)