Третата бета верзија на Андроид 12 е веќе објавена

Пред неколку дена Google објави издание и почеток на тестирање на третата бета верзија Андроид 12 и главните промени што можеме да ги најдеме Во споредба со втората бета верзија, на пример, можност за креирање на слики од екранот што покриваат не само видливата област, туку и содржината во областа за лизгање.

Друга од промените што се издвојуваат во оваа трета бета верзија е можност за чување на содржината надвор од прегледната област што работи за сите апликации што ја користат класата „Погледни за да се прикажат“ за поддршка на лизгање слики од екранот во програми што користат специфични интерфејси, се предлага ScrollCapture API.

Структурата вклучува нов пребарувач со високи перформанси AppSearch, што ви овозможува да индексирате информации на вашиот уред и да извршувате пребарувања со целосен текст со резултати од рангирање. AppSearch обезбедува два вида индекси: да организира пребарувања во одделни апликации и да го пребарува целиот систем.

Додаден е API во класата WindowInsets за да се одреди позицијата на приказот на индикаторите за употреба на фотоапаратот и микрофонот (индикаторите можат да преклопуваат контроли во програми на цел екран и преку наведениот API, апликацијата може да го прилагоди нивниот интерфејс).

Покрај тоа, карактеристиката е исто така обележана за централно контролирани уреди за да се оневозможи употребата на прекинувачи за исклучување на микрофонот и фотоапаратот.

За фондот ЦДМ (Companion Device Manager) апликации што контролираат сродни уреди како што се паметни часовници и фитнес тракери, е можноста за стартување активни услуги (преден план).

На подобрена автоматска ротација на содржината на екранот, тоа сега може да користи препознавање на лице на предната камера за да се утврди дали екранот треба да се ротира, на пример, кога некое лице го користи телефонот додека лежи. За да се обезбеди доверливост, информациите се обработуваат во лет без тампон за слика. Функцијата во моментов е достапна само на Pixel 4 и поновите паметни телефони.

Од друга страна анимацијата беше оптимизирана за ротација на екранот, што го намали доцнењето пред ротацијата за приближно 25% и додаде API за режим на игра и сродни поставки за контрола на профилот на изведба на играта; на пример, можете да ги жртвувате перформансите за да го продолжите траењето на батеријата или да ги користите сите достапни ресурси за да постигнете максимален FPS.

Друга промена е во тоа што додаде репродукција како што си преземаше за да вчита активи на игри во позадина за време на инсталацијата, овозможувајќи ви да започнете да играте пред да заврши преземањето.

Покрај тоа, Објавена јули безбедносната лепенка за AndroidДека поправа 44 ранливост, од кои 7 се оценети како критични, а останатите се високи. Повеќето критични проблеми овозможуваат далечински напад да го изврши вашиот код на системот. Проблемите означени како опасни дозволуваат кодот да се извршува во контекст на привилегиран процес со манипулирање со локални апликации.

6 критични ранливости влијаат на комерцијалните компоненти на чиповите Qualcomm и модулот Widevine DRM (преполнување на тампон при обработка на содржина од трети страни). Дополнително, слабостите може да се забележат во компонентите на Андроид рамка, Андроид медиум рамка и Андроид, што ви овозможуваат да ги зголемите вашите привилегии на системот.

Конечно, се очекува лансирање на новата верзија на Андроид 12, ако сè оди добро, ова ќе дојде во текот на третиот квартал од оваа 2021 година.

Во врска со градење на фирмвер Подготвена од оваа трета бета верзија на Android 12, во моментов е достапна за Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a / 4a 5G и Pixel 5 уреди, како и за некои уреди на ASUS , OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, TCL, Transsion, Vivo, Xiaomi и ZTE.

Ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да се консултирате со деталите На следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.