Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери

Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери

Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери

Денес, овој скромен пост ќе го посветиме на Латиноамерикански Linux-блогери, дека како нас, Латиноамерикански блогери Linuxeros, ние придонесуваме секој ден, нашето зрно песок да придонесе со нашите капацитети и способности за дифузија, масирање и подобрување на слободните и отворени случувања, на шпански јазик.

Значи, се надеваме дека ќе им се допадне на многумина и во корист на сите Латиноамерикански Linux-блогери.

Блогери: Професионалци на иднината

Блогери: Професионалци на иднината

Дигитални заедници: блогери, подкастери и блогери

Важно е да се потенцира тоа, во кое било Дигитална заедница, постојат потрошувачи на содржини и креатори на содржини. И сите ние сме важни за нејзиниот успех, раст и продуктивност. А што се однесува до креаторите на дигитални содржини, обично ги наоѓаме оние посветени на пиши (блогери), На зборува (Подкастерос) и да покаже видеа (блогери).

Значи, денес го донесуваме ова скромно малку почит (признание / признание) на тие џедити дека оттогаш YouTube и други дигитални заедници или социјални мрежи се посветени на создавање видеа за поддршка на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux.

За останатото, како и обично, ќе го оставиме веднаш подолу, врската до претходната публикација поврзана со денешната тема, односно полето на Блогери и блогирањеВо Од Линукс:

„Оваа професија (Блогер) и другите сродни ќе имаат се повеќе смисла, главно размислувајќи за сегашната„ Генерација Y “и„ Милениумци “, кои веќе немаат навика да ги гледаат постоечките информации и комуникациски медиуми (Книги, списанија, Прес напишано, радио и ТВ) како што правеа или правеа нашите предци “. Блогери: Професионалци на иднината. Меѓу многу други!

Блогери: Професионалци на иднината
Поврзана статија:
Блогери: Професионалци на иднината. Меѓу многу други!
Информатика и компјутери: Страста на JedIT!
Поврзана статија:
Информатика и компјутери: Страста на JedIT!

Почит за шпанско-американски Linux-блогери

Почит за шпанско-американски Linux-блогери

Моите омилени блогери за почит

Иако, има многу што би можеле да ги споменеме и препорачаме, да научиме од нив, очигледно нема да можеме да ги споменеме сите. Значи, ќе направиме само малку Топ (список) што служи како почетен водич за сите нас, и слободно во коментарите на секој од нив споменување (име без врска) до (или) Омилени блогери сопствени (и), за сите да бараме, знаеме, посетуваме и поддржуваме.

Имајте на умСледната листа на Vloggers (YouTube и YouTube канали) Не треба да се сфаќа дали „не спомнатите“ се подобри од „споменатите“ или не, бидејќи тоа не е конкурентска или ранг-листа. Тоа е само а Информативен врв да ги поддржува сите споменати и споменати, во нивната благородна работа во корист на Слободен софтвер, софтвер со отворен код и GNU / Linux низ Латинска Америка. Покрај тоа, сигурно многумина веќе знаат некои, а други можеби никогаш не ги виделе / ​​слушнале.

Топ 10 блогери што треба да ги знаете

 1. Linux Cupi - [Аргентина]: «https://www.youtube.com/channel/UC6ImDlcMZukA-pqtIaXqbdA»
 2. DriveMeca - [Колумбија]: «https://www.youtube.com/channel/UC1h0yDawct42gLAeAckeDTg»
 3. Игри на ГНУ / Лукас - [Германија]: «https://www.youtube.com/channel/UCwd8wdkJzugZ4brmU-mefKQ»
 4. Проект на Карла - [Шпанија]: «https://www.youtube.com/channel/UCgHXvTpaNOBCIDqCNhOxPkg»
 5. Пештерата на последниот змеј - [Мексико]: «https://www.youtube.com/channel/UCllrFdkbcxcuAdzRHj-KSMA»
 6. Линукс дома - [Колумбија]: «https://www.youtube.com/channel/UCFnFYB2mWAdVwA7Q94AaLPA»
 7. Луд по Linux - [Бразил]: «https://www.youtube.com/channel/UCl8XUDjAOLc7GNKcDp9Nepg»
 8. ЈАД Патка - [Аргентина]: «https://www.youtube.com/channel/UCta4Iy4TzMx8Xo0pwpkbWgg»
 9. Педро Креспо Ернандез - [Шпанија]: «https://www.youtube.com/channel/UC908GOU0Sr1c3_E2W5XsZSw»
 10. Затиел - [Мексико]: «https://www.youtube.com/channel/UCWxUfCyAMgs2dZO_oRkQPog»

Имајте на ум: Јас, лично, не сум Vlogger, но имам мал канал на YouTube. И, ако некој сака да го знае, можете да го истражите со кликнување на следново линк. И, ако некој е повеќе aубител на слушање, отколку да гледа или чита, може да добие а Список на веб-страници за Подкаст на шпански и англиски јазик, поврзани со Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux, истражувајќи ги следниве 3 страници: Линк за 1, Линк за 2 y Линк за 3.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за ова скромна почит (почит) за тие Латиноамерикански Linux-блогери, дека како нас, Латиноамерикански блогери Linuxeros, ние придонесуваме секој ден, нашето зрно песок да придонесе со нашите капацитети и способности за дифузија, масирање и подобрување на слободните и отворени случувања; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фантастик dijo

  Здраво. Брутален придонес, ви благодарам многу. Јас ќе внимавам на сите нив. Знаев само еден проект на Карла, хахахахаха. Буа, жал ми е затоа што не сакам да критикувам луѓе кои прават нешто за едноставна посветеност и сиромашна работа што жал ми е што можам да кажам. Но, Проектот на Карла е тотално неподнослив, го видов еднаш и го блокирав и сè за никогаш повеќе да не излезам и има пискав глас што ти влегува во мозокот и те буди пред мртвите неврони на партиите што ги доби пред 30 години, хахахахахаха. I'mал ми е, но не можам да се справам со неа и да внимавам да не кажам дека го правам тоа погрешно или нешто слично, не, воопшто, девојката го прави тоа навистина добро, најважното нешто во јутјубер не и успева, гласот, сега, ако сте способни да го издржите, го препорачувам 100%, многу е пријатно. Поздрав

  1.    Karla dijo

   Здраво Фантастик, јас сум Карла што ја спомнуваш.
   Благодарам за критиката, можеби донекаде претерана.
   Дали е добро да го знам мислењето на другите и многу ви благодарам што ме препорачавте?
   Прегратка

 2.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Фала, Фантастик. Ако вие или некој друг сакате да споделите (препорачате) латиноамерикански Linux Vlogger, можете да го направите ова:

  Име + Кориснички ID или канал - Име на платформата

  Пример:

  AgarimOS Linux: Корисник / picallogl - YouTube
  24H24L: Канал / UCxUKfsev_8aJEQHFKVMk0Kw - YouTube

 3.   Karla dijo

  Ви благодарам многу за споменувањето. Имаше канали што не ги знаев?

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Вие сте добредојдени и ми беше задоволство да ве додадам во мојата листа на шпанско-американски Linux Vloggers кои ви препорачуваат.