Што да се стори така што Зарафа не управува со испораката на е-пошта во Зентиал?

Зарафа е Софтвер за соработка (GroupWare) со отворен код што е вклучено во Зентитал. Тој беше дизајниран да се интегрира со Microsoft Office Outlook како алтернатива на Microsoft Exchange Server.

Лошата страна на Зарафа е тоа што има веб-клиент кој има интерфејс многу сличен на оној на Outlook, затоа е многу интуитивно за новите корисници кои мигрираат кон GNU / Linux. Како и да е.

Проблемот беше што го активирав модулот Зарафа (да го докаже тоа) и од тој момент, е-пораките што влегоа во мојот сервер не можеа да бидат доставени затоа што ги вратија овие 2 грешки:

internal software error. Command output: Failed to resolve recipient...

или овој друг:

temporary failure. Command output: Unable to login for user <usuario>, error code: 0x8004010f

Прашањето очигледно е дека при активирање Зарафа ya Гулаб не ја доставува поштата и затоа тоа го стори во евиденцијата Реемитувањето Зарафа кога всушност го правев тоа порано Гулаб.

Го деинсталирав модулот и проблемот сè уште опстојува. Што направив тогаш? Јас ја уредив датотеката /usr/share/ebox/stubs/mail/main.cf.mas и ги отстранив следните редови:

На линија 25 или така
$zarafa

И на линија околу 95:
% if ($zarafa) {
transport_maps = hash:/etc/postfix/transport
zarafa_destination_recipient_limit = 1
% }

Потоа ја рестартирав услугата за пошта:
/etc/init.d/ebox mail restart

и сè се врати во нормала.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Ј. dijo

  Здраво, се надевам дека ќе ми подадете рака, го имам следниот проблем:

  Имам Zentyal 2.2.7 како сервер за пошта, мојот домен е правилно конфигуриран, со DNS на мојот провајдер на услуги.
  Јас можам да влезам преку веб од кое било надворешно место http://midominio.com/webmail и можам да испраќам и примам е-пошта без проблеми.

  Мојот проблем започнува при конфигурирање на сметката за е-пошта во Outlook, можам да добивам е-пошта без проблеми, но не можам да ја испратам следнава порака кога го правам тестот:
  Испратете тест-порака по е-пошта: Серверот одговори: 554.5.7.1

  И, ако испратам е-пошта, очигледно, тоа ќе исчезне, но за неколку секунди ја добивам следната е-пошта од серверот:
  Некои од примачите не ја примија вашата порака.

  Предмет: Доказ за пратка.
  Објавено на: 29 година 06:2012 часот

  Следните приматели не можат да се лоцираат:

  mailxyz@gmail.com en 29/06/2012 23:00
  Грешка во серверот: '554 5.7.1: Адреса на примачот е одбиена: Пристапот е одбиен'

  Ве молам, треба да го конфигурирам серверот за да можат е-пораките да се испраќаат од изгледот без проблеми.

  Однапред благодарам за помошта.

  СП

  Го имам објавено во: http://forum.zentyal.org/index.php/topic,11313.new.html#new

  1.    елав <° Linux dijo

   Поздрав Карлос, ова е подобро прашајте на форумот, ве молам, полесно би ви било да ви помогнам ...

 2.   Овид dijo

  Добро во случај да му помогне на некого, ова ми успеа, во конфигурацијата за пошта во Напредно изберете да користам SSL, pop3 -> 995, smtp -> 587, Користете шифрирана врска TLS. Во Серверот за излез изберете Мој заминувачки сервер бара автентикација и проверете Користете ги истите поставки како мојот сервер што доаѓа.

  Не заборавајте да ги пренасочите портите на рутерот.

  Со почит

  Овид

 3.   Дејвид dijo

  Добро

  Во врска со Зарафа, јас барам и „фаќам“ хонорарец кој може да има интерес да соработува со нас, правејќи поставување, конфигурација и одржување за нашите идни клиенти кои ќе ја користат Зарафа.

  Ако знаете за некој, контактирајте ме. Јас би го ценел тоа.