Автоматизација: Достапни алатки за работа на SysAdmin

Автоматизација: Достапни алатки за работа на SysAdmin

Автоматизација: Достапни алатки за работа на SysAdmin

За оние кои се или биле Администратори на системот / серверот (SysAdmins) Во одреден момент од нивниот професионален живот, во јавна или приватна компанија или организација, јасно е дека, да се биде извонреден професионалец на таа позиција, Од суштинско значење е да се развијат и стекнат одредени вештини и ставови, што им овозможува да изведуваат ефикасно и ефикасно вашата работа.

Особено оние, кои им овозможуваат да се усогласат со големиот број на разновидни закажани активности или не, за што традиционално се надлежни и за кои мора да се усогласат, да ги решат или да присуствуваат, без да се намали нивната достапност за да се помогне во решавање на други Инциденца на ИТ последната минута. Затоа, доброто СисАдминс тие бараат автоматизираат сите можни задачи, активности, процеси или активности што се можни преку софтверски алатки достапни во вашата област.

Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот

SysAdmin: Уметност да се биде администратор на системот и серверот

Во овој пост, ние нема да навлегуваме во карактеристики, функции или знаење, што мора да има а SysAdmin, бидејќи оваа област веќе ја развивме во претходните објави, што ги препорачуваме прочитај подоцнаи кои се следниве:

Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот
Поврзана статија:
Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот

DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?
Поврзана статија:
DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?

Но, од овие записи, јасно ни е дека:

"Добрите SysAdmins обично имаат основно разбирање за логиката за програмирање или програмирање. Тие имаат тенденција да имаат добро разбирање за однесувањето на некои мрежни или телекомуникациски уреди и сродниот софтвер со цел да се имплементираат и да се решат проблемите. Тие имаат тенденција да бидат добри во различни програмски јазици што се користат за скриптирање или автоматизирање на рутински задачи како што се Shell, AWK, Perl, Python, меѓу другите.".

Sysadmin - Администратор на системот и серверот: Заклучок

Алатки за автоматизација за SysAdmins

Во продолжение, накратко ќе споменеме и опишеме некои од можните софтверски алатки какво добро SysAdmin може да се користи за автоматизираат сè што може да се автоматизира:

Ansible

Ansible е алатка со отворен извор се користи за обезбедување софтвер, распоредување апликации, оркестрација, конфигурација и администрација. Неговата цел е да ви помогне да ги автоматизирате процесите на конфигурација и да ја поедноставите администрацијата на повеќе системи.

Ансибл обезбедува компјутерска автоматизација преку едноставни и доследни конфигурациски датотеки. Компатибилен е со сите Менаџери на пакети Linux, Mac и Windows. И, нејзиниот пристап е малку поразличен од прилагодената автоматизација што можеби беше научена во минатото со други софтверски алатки.

На пример, кога пишувате А. скрипта за школка За да постигнете задача, обично треба да размислите низ чекорите, команда по команда. Ansible, сепак, се занимава со состојбата на машината, апстрахирајќи од Персонал на СисАдмин или ИТ, повеќето од чекорите потребни за да се постигне одредена состојба или акција.

Да знаат малку повеќе за како работи Ансибл, можете да ја посетите вашата официјална веб-страница и / или следново линк.

Други алатки

За тие SysAdmins или информатички персонал кој не може да смета на употребата на Ansible, особено во Бесплатни и отворени оперативни системи, како Linux и BSD, можете да ги користите следниве бесплатни и отворени софтверски алатки, кои обично се веќе вклучени или поддржани во нив, како што се:

На крај, запомнете дека:

Еден добар SysAdmin знае дека кога технологијата е целосно разбрана, таа може и треба да се автоматизира. Пред сè, затоа што секоја година се појавува нова технологија. И кога веќе автоматизирана задача или процес претходниот, има време да научиме нешто ново, што на крајот може да биде и автоматизирано.

Покрај тоа, автоматизира има смисла бидејќи компјутерите се подобри и посигурни во процесите што се повторуваат отколку луѓето. Што прави автоматизираат море многу популарна цел во ИТ област. И, следствено, алатките се секогаш достапни за изработка автоматизација.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за некои од релевантните софтверски алатки за  «Automatizar tareas TI» достапно за «SysAdmins», меѓу кои и употребата на датотеки на закажани задачи под Скриптирање на школка или одговорно, да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Урсула dijo

  Многу добро !
  тоа е одлично !