Авторот на Libreboot доаѓа во одбрана на Сталман, додека другите продолжуваат да се повлекуваат од ФОСС

Лиа Роу, основач на дистрибуцијата Libreboot и истакнат активист за правата на малцинствата, пред неколку дена излезе јавно да го брани Ричард Сталман против неодамнешните напади и покрај минатите конфликти со Фондацијата ФОСС и Сталман.

Лиа Роу верува дека организираниот лов на вештерки е организиран од луѓе кои идеолошки се спротивставуваат на слободниот софтвер И тоа е насочено не само кон самиот Сталман, туку кон целото движење на слободен софтвер, а особено кон ФСС.

Според Лиа, вистинската социјална правда е достоинствен став кон некоја личност, а не кога ќе се обидат да го елиминираат само заради своите верувања. Пораката исто така беше побиена аргументите на критичарите за сексизмот и трансфобијата на Сталман, користејќи лична комуникација и сугерираа дека сите неодамнешни напади не се ништо друго освен обид за инфилтрирање и потчинување на организацијата ФСС под контрола на големите корпорации, како што тоа веќе се случи со ОСИ и Фондација Linux

Пред 2 години, добро познатиот криминалец на мислата Ричард М Сталман беше лажно обвинет за одбрана на повредата во кампања за бришење орвелија, организирана од мејнстрим медиумите по налог на снабдувачи на софтвер за сопственост. Откажани 36 години борба за вашата дигитална слобода. Тој беше толку суров што се повлече од функцијата претседател на Фондацијата за слободен софтвер. ФСС не стори ништо за да го заштити или одбрани. Сепак, можете да го браниш!

На 21 март 2021 година, бордот на директори на ФСС го врати на работното место Ричард Сталман. Како одговор, медиумите започнаа нова кампања за бришење. Создадена е петиција, во која се бара насилно отстранување на РМС и целиот одбор на директори на ФСС. РМС е погрешно обвинет за сексизам, трансфобија, попреченост и цела низа други работи дизајнирани да го дискредитираат. Не слушајте ништо од тоа. Политичките белешки и написи на Ричард Сталман ја отсликуваат сликата на човек кој цврсто водеше кампања против фанатизмот во сите нејзини форми.

Како одговор, ние, движењето за слободен софтвер, започнавме своја петиција. Ние сакаме РМС да остане на функција и ФСС да остане цврст. Бараме од ФСС да ја бранат честа на Ричард Сталман и неговото наследство. Ричард Сталман е човечко суштество, чие право на слобода на изразување беше силно потиснато. Ние мора да му ја покажеме нашата поддршка на ФСС, гласно и јасно.

Од друга страна, уште двајца вработени најавија пензија од Фондацијата ФОСС: Johnон Хсие, заменик директор и Рубен Родригез, CTO. Johnон се приклучи на фондацијата во 2016 година и пред тоа имаше лидерски позиции во непрофитни организации за социјална заштита и социјална правда.

Рубен, попознат како основач на дистрибуцијата Трискел, Тој беше ангажиран во Фондацијата за слободен софтвер во 2015 година како администратор на системи, по што ја презеде функцијата главен офицер за технологија. Претходно, Johnон Саливан, извршен директор на Фондацијата за слободен софтвер, исто така, објави дека се повлекува од Фондацијата за слободен софтвер.

Во нивната заедничка изјава, Саливан, Шеј и Родригез посочија дека продолжуваат да веруваат во важноста на мисијата на Фондацијата STR и веруваат дека новиот тим ќе биде подобро способен да се справи со предложената реформа на управувањето.

Според нив, слободниот софтвер и копилефт се клучни прашања за нашето време и Фондацијата за слободен софтвер мора да продолжи да ги води движењето со отворен извор, што ја прави заедничка цел за сите вработени да обезбедат непречена транзиција и да ја поддржат неопходната модернизација на темелите и процесите на управување.

Покрај тоа, може да се забележи дека бројот на оние кои го потпишаа писмото за поддршка на Сталман веќе надминува 4600 потписи, а писмото против Сталман е веќе потпишано од повеќе од 3000 луѓе.

Арон Басет, меѓу активистите кои се борат против Сталман започна да промовира специјални додатоци на Хром, што покажува посебен белег на отворањето во складиштето на GitHub, програмерите го потпишаа писмото за поддршка на Сталман.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.