Станете администратор на Linux

Научете да бидете администратор на Linux деновиве тоа не е тежок предизвик Но, би можеле да кажеме дека ако станува збор за процес што вклучува многу дисциплина, истражување, практика, читање и повеќе читање, временскиот период за асимилирање на потребните информации може да се прилагоди според вашите способности и претходните знаења, што во некои случаи ќе бидат фаворизирани според студијата за маршрута што ја земате и структурираната информација што ја добивате.

Во текот на мојот процес Линукс учење, слободен софтвер и програмирање самоука студија е од суштинско значење, иако не можам да одречам дека многу пати сум завршил во правец на патеки што на крајот не придонеле ништо или скоро ништо за мојот личен раст во гореспоменатите области, основната причина е што немав пат на суштински чекори и едноставно апсорбирав сè она што го видов без одредена цел.

En Од Линукс има многу информации што ќе ви овозможат да бидете администратор на LinuxДури и ако сте почетник кој само што ги запознава придобивките од овој оперативен систем, во некои случаи, оваа информација може да биде малку расфрлана и треба да помине многу време за да се асимилира, така што јас лично сметам дека е добар начин да се забрза и структурира ова Процесот е да поминеме курс што ќе ни овозможи да научиме сè што е потребно за да бидеме администратор, надополнувајќи го со официјалната документација и безброј извори на информации што постојат денес.

Според моето искуство, можам да кажам дека Курс за Linux: сè што ви треба за да бидете администратор Тој е идеален извор за влез во процесот на бесплатна администрација на системи, како и совршено надополнување за оние кои веќе се запознати со Linux кои сакаат да го зајакнат своето знаење и да стекнат нови потврдени информации. Лично, го поминав овој курс за структурирање на сè што научив неколку години, изненадувајќи ме дека не бев свесен за голем број работи што можат да бидат фундаментални или во најлош случај да престанам целосно да ги искористувам потенцијал на многу команди.

курс за да научите да бидете администратор на Linux

Успеав да добијам купон за корисниците на FromLinux да можат да го купат овој курс по специјална цена во следните 10 дена, следејќи го ова линк или внесување на кодот DesdeLinuxR1 кога плаќате, тоа ќе ви донесе корист од трајно уживајте во курсот со 90% попуст . На ист начин, решив да направам детален преглед на курсот, така што ќе имаме идеја за тоа што ќе постигнеме и моите лични впечатоци за неговата содржина, структурата, методот на учење, меѓу другите.

Курс за Linux: сè што ви треба за да бидете администратор

Технички информации за курсот

Овој курс е составен од 123 видеа, кои се собираат повеќе од 8,5 часа репродукција, сите на шпански и насочен кон А. јавна на сите нивоа на образование. Има 4 испити дистрибуирани по нивоа и нуди сертификат за завршување, пристапот до курсот е од Платформата Удеми до која можете да пристапите од кој било прелистувач и исто така има Апликации за Android и Ios.

За инструкторот и методологијата на учење

Курс за Линукс: се што ви треба за да бидете администратор е отворена библија диктирана од експерт за Ред Хет Алберто Гонзалес, широк познавач на администрацијата на Linux со повеќе од 10 години искуство, харизматична личност, со одлична дикција и јасен начин на изразување, неговите сертификати и работни искуства се гаранција дека тој знае што вели, што важи во секоја еден од неговите часови и во одговорите на прашањата на неговите ученици.

Методологијата за учење преку Интернет што се користи во овој курс е идеална за секаков вид публика, но мислам дека е многу погодна за оние од нас кои имаат висок степен на посветеност и кои се фасцинирани од самостојно учење, бидејќи тоа е основниот начин за зајакнување и експериментирајте со концептите што се изучуваат.

Јас ценев дека курсот се обидува да придонесе многу за практиката, мислам дека земајќи го предвид концептот на «учење од правење«,нешто што ме радуваСепак, Алберто не дозволува важноста на теоретските концепти што ги дава да избега во која било единица, правејќи совршено совпаѓање помеѓу обезбедените информации и спроведувањето на наведените информации.

Курсот е многу мудро поделен на четири единици, секоја со соодветно оценување, овие единици се ориентирани на следниов начин

 • Единица 1: Ова е основната единица, каде што се дадени првите основни концепти поврзани со оперативните системи Unix, даден е преглед на придобивките од конзолата и се учи да се користи правилно, воведувајќи ги првите команди што ќе бидат многу корисни во целиот Linux нивоа на администрација.
 • Единица 2: Оваа единица веќе почнува да ни нуди повеќе технички информации, фокусирајќи се на процесите, нивните приоритети, како и употребата на датотеки и директориуми.
 • Единица 3: Оваа единица го стартува на многу специфичен и конкретен начин процесот на инсталација на Linux, тој исто така ни нуди детална студија за управувачите со пакети за кралицата за дистрибуција на серверите на Debian и Red Hat.
 • Единица 4: Во последната единица (и онаа што за мене беше најбогата), датотечните системи, корисниците и групите, квотите, ќе бидат детално објаснети, покрај тоа што ќе нè научат многу важни техники за резервна копија и обновување.

Секоја од единиците има серија видеа од околу 5 минути, кои се многу добро постигнати благодарение на одличната работа за уредување, што ни овозможува да уживаме во многу графичко предавање без потреба да ги заситуваме нашите сетила (нешто што е ценето).

Дали е овој курс за почетници или експерти?

Ова е доста комплексно прашање (Иако не изгледа), главно затоа што не знам кога ќе престанеме да бидеме почетници и ќе станеме експерт за толку широка област, со толку многу ажурирања и со толку многу употреба, јас сум целосно убеден дека за да го поминам овој курс не е потребно да имате претходно знаење, но јас сум изненаден од капацитет за еволуција што се случува во текот на 4-те единици, што го прави супер корисен и за оние кои веќе имаат голема количина на знаење поврзано со Linux и Unix.

Општо, се осмелувам да кажам дека на крајот од курсот мора да имаме способност да управуваме со Linux и професионално и приватно, да, тоа ќе зависи од нас степенот на специјализација што сакаме да им го дадеме на стекнатите концепти. Како што реков на почетокот, јас го гледам овој курс како добро структурирана рута за да научам и да зајакнам сè што е потребно за да се биде администратор на Linux.

 Дали вреди да се добие овластување?

Повеќето од концептите што се третираат на овој курс се корисни за тестовите LPI, LPIC и RHCSA, сепак овие концепти мора да бидат надополнети со понапредни команди и рутини кои можете многу лесно да ги асимилирате по завршувањето на курсот. Тоа е, курс за Линукс: сè што ви треба за да бидете администратор е референтната книга што ја користевме на универзитетот за нашите студии, што во голема мера зависеше од специјализирани книги во различни области.

Мислам дека ако вашата цел е сертифицирање, треба да го надополните овој курс со некои други, со понапредни технички / практични концепти (каде генерално тие не се справуваат со концептите што се изразени овде и кои мора да ги знаете целосно однапред).

Многумина ќе ми ги кажат сите овиедали вреди овој курс или не?, Можам да одговорам дека вреди дури и за оние со обемно стекнато знаење, сега, тоа не е курс каде што тие ќе го обноват тркалото, учејќи ни концепти дека нема да стигнете никаде, напротив, тоа е курс каде што е познато земете голема количина на информации и искуство за да ги структурирате на едноставен начин што ќе ни овозможи за многу кратко време да научиме работи за кои самостојно би можеле да траеме со години.

Тоа оди од многу едноставни концепти како што е употребата на cat, nl, cut, преку употреба на редовни изрази, управување со корисник, начини на пребарување, објаснување на концептите за инсталација и корисноста на секоја команда за администрација на процесите што се однесуваат на системот Unix, до робусна единица што ќе ни овозможи правилно да научат многу важен процес на бекап, обновување и миграција на нашите податоци.

Што недостасува да се покрие?, Би лажел ако кажам дека тоа е курс што ги опфаќа сите концепти поврзани со Unix и Linux (во основа затоа што не знам ни значителен процент од овие концепти), но можам да ве уверам дека работите што ги опфаќа се фундаментални и значителна основа за внесување на повеќе специјализирано знаење.

Конечно, воведувањето на курсот може да се види на следното видео, се надевам дека ќе ви биде корисно и ќе го искористите cupon за да заштедат пари во случај да сакаат да ги купат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио Цезар dijo

  Ви благодарам многу за информацијата, откако го прочитав објавувањето го купив курсот. Ви благодарам

 2.   Јован dijo

  Одлично што го купив за 10 €, вреди да се испроба курсот.

  Ви благодарам многу за информацијата.

 3.   Диего немар dijo

  Ви благодариме за информацијата. Од ден на ден ги ценам вашите „објави“. Дигитална прегратка од далечина.

 4.   Алфонсо dijo

  Може ли да најдам работа со тоа звање?

 5.   Деибис Контрерас dijo

  здраво благодарам за споделувањето на информациите.
  Имам само едно прашање.
  Како може да се стори за Венецуела дека немаме пристап до девизи и излегува дека 10-те долари ако се купат на црниот пазар се двојно помали од минималната плата овде во Венецуела.
  Се надевам дека ќе можеш малку да ме поддржиш во тоа.

  однос на

  1.    Морфео dijo

   Пронајдете го својот живот, ние сме робови на системот што нè угнетува сите нас. Прилагодете ја вашата реалност кон вашите интереси и земјата ќе биде лесна, напротив, научете да летате и да не ве боли, дека вашата пичка плата што ја жалите, може да значи живот на повеќе од едно семејство во другите делови на светот. Убикетекс!

   1.    3 dijo

    Одлична рефлексија, дава многу за размислување и размислување

    Честитки

   2.    Littleон малку блуз dijo

    Очигледно не сте од Венецуела. Делумно си во право. Но, кога живеете со еквивалент на 5 долари месечно или помалку. И дури и да сте, вие сте милионер, сепак имате иста загуба од сè, ќе разберете зошто во Венецуела незначителни работи. Тие станаа вистинска одлука за опстанок.

 6.   Лопез dijo

  Мене ми е тажно што прават платен курс за програма чија филозофија го брани слободниот софтвер

  1.    Матијас dijo

   Овој курс ви помага подоцна да полагате испит за сертифицирање на LPI / LPIC (Ниво 1) и RHCSA. На тој начин ќе ја добиете поддршката на Фондацијата Linux или Red Hat во врска со знаењето, тоа е голема поддршка за ИТ професионалецот.

  2.    Морфео dijo

   Може да ги барате вашите радости во поедноставни работи во животот. Почитување на себе си и почитување на оние кои вложуваат време и страст во учење, споделување на знаење. Оние што можеби заслужуваат радост, награда за работата што ја работат, она што ви недостасува со игнорирање на емпатијата и почитта кон оние кои нудат краток удел на знаење за 10 долари. Филозофијата на слободен софтвер не управува со ништо како слободен, тоа укажува на слободен пристап, бесплатна модификација, читање, рационализирање и учење; или укажува на земјоделство, скулптура или столарија што со многу труд и посветеност се постигнуваат чуда.

 7.   Крис АДР dijo

  Можеби ова е единствената точка што вреди да се поправи. Постои огромна незнаење околу она што се смета за бесплатно и бесплатно, па дури и бесплатно. И бидејќи немам намера да ви ги објаснам сите разлики, само сакав да разјаснам некои детали.
  Филозофијата на слободен софтвер и слободен софтвер не подразбира да има работи „бесплатни“, ова е концепт што рефлектира незнаење за оваа тема. Она што го сакаат слободниот софтвер и софтвер со отворен извор (во различни мерки) е да се заштитат СЛОБОДИТЕ на корисниците. Слободата не е иста со бесплатноста, и сè што го опкружува слободниот софтвер подразбира РАБОТА, и многу. Ова е причината зошто не можете да земете туѓа работа „бесплатно“.
  Сега да излезам од таа точка. Во однос на курсевите, еден има најважен достапен материјал, изворниот код. Со овој код (и машките страници) е можно да научите сè што ви треба за системот. Ова би траело долго само по себе, но со посветеност е можно. Од друга страна, имаме луѓе кои не можат да одвојат време да ги прочитаат овие ресурси и / или немаат доволно знаење за да го сторат тоа. За нив, постојат овие курсеви кои им помагаат на луѓето подобро да го разберат и познаваат системот и неговото работење. Исто како вас и мене, инструкторите исто така имаат долгови да плаќаат, и семејства да се хранат, и ако тие вложиле работа во учење и откривање на нешто што вие игнорирате, точна и правична работа е дека ако тие го споделуваат знаењето со вас, вие ќе му вратите. До одредена граница. Во овој случај, тоа подразбира финансиска награда.

  1.    Хулио Ескорсија dijo

   Само што ќе одговорев, гледајќи дека коментарот од десната страна на мојот екран ме полудуваше, но веќе имаш

 8.   Марсело Салас dijo

  Во овој момент од мојот живот не ги разбирам овие детски коментари. Linux е бесплатен, но не мора да бидат часови што луѓето ги поминуваат предавајќи на други луѓе. Тие можат да бидат, но исто така може да се наплатат. И, како што вели ChrisADR, сите имаме долгови и семејства. Затоа, на секој е да плати или не, но жалењето за ставање симболична цена (10 € !!!) на курс, добро завршен и на шпански, нема смисла. Кој не сака да плати за тоа, треба да бара други, генерално на англиски јазик (и о, случајност, толку подобро тие се „поскапи“ и поскапи) и тоа е тоа. Има огромна количина на книги, упатства, pdf, итн. За Linux, и можноста секогаш на дофат на студија со самоука методологија, никој да не ја забранува или да бара да плати такса за тоа. Од моја страна, честитки за луѓето кои прават добри работи, на шпански, и исто така ги продаваат по повеќе од разумна цена. Напред!

 9.   Ангел Гарсија Сервантес dijo

  Јас веќе платив за курсот, и сега како да влезам? што е лига или нешто ќе пристигне по пошта или како?

 10.   Морфео dijo

  Постојат многу дебати меѓу тоа да се биде и да не биде ... исцрпувачки. Солидарност, благодарност, восхит и благодарност (не бесплатно) на сите оние кои вложуваат време и посветеност во синтетизирање, споделување, па дури и генерирање на модел за споделување знаење на друг јазик освен нивното потекло Од Linux и уште неколку други страници. Постот, белешки, препораки, информации, курсеви: тие се напредни, корисни, извонредни и на шпански, што повеќе може да побарате. Ви благодарам.

 11.   мртовци dijo

  Колку плати tronko за да препорача курс М од 9 часови, тоа не е курс за администратор на системи за Linux или како шега, ќе треба да ти дадам срам.