Sc @ ut: Алатка за деца со Даунов синдром

За жал, поради различни фактори, постојат моменти кога една од репродуктивните клетки кога размислува да роди дете може да има 24 хромозоми наместо 23.

Кога овие две гамети ќе се соберат заедно, хромозомите ќе се соберат вкупно 47. Постојат неколку хромозомопатии, но кога овој дополнителен хромозом се става во 21-от пар, она што ние го нарекуваме Трисомија 21 o Даунов синдром.

Па, Универзитетот во Гранада (UGR) создаде апликација наречена Sc @ ut, специјално наменети за овие деца.

Оваа програма се базира на употреба на едноставни пиктограми кои одговараат на гестови и зборови, избегнувајќи ја вознемиреноста и фрустрацијата што се чувствува кога комуникацијата не е течна, според Даун Шпанија.

Исто така, може да им помогне на родителите и наставниците да ги следат перформансите на овие ученици.

Sc @ ut може да се користи на компјутери, PDA и Nintendo DS конзоли.

Страница на проектот: Sc @ ut

Fuente: Ајде да користиме Linux


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марко dijo

  одлична вест !!! Имам роднина со Даун, ќе разговарам за работата со нивните родители !!!!

 2.   Јави хиуга dijo

  Фантастично е да се знае дека нашите универзитети соработуваат со слободен софтвер и истовремено прават добра социјална работа. Се надеваме дека овој проект ќе се оствари.

  П.С: Без намера да бидете претрупан, според мене, наместо гонади, треба да користите гамети, бидејќи половите жлезди се органи каде се создаваат гамети (во случај на луѓе, тестиси и јајници), додека пак гамети (сперматозоиди и јајници) кај нашите видови) се тие што доведуваат до овој ужасен синдром.

  1.    Храброст dijo

   Нели, се збунив

 3.   Гискард dijo

  Храброст, со овој напис го сменивте моето мислење за вас. Сериозно. Мислев дека си кавгаџиско момче, но гледам дека грешев. Ги имате вашите работи, но со објавување на вакво нешто веќе сте ја заработиле мојата почит.
  Одличен напис

  1.    Храброст dijo

   Хахахаха се кријам во реалниот живот, тогаш еве го кавгираното мало момче кое го вади лошиот домаќин.

   Една статија мислам дека не се менува многу, но ми се виде интересна.

   1.    Aminамин Самуел dijo

    ако се однесуваше вака во секое време ... уффф

    но не грижи се, едно созрева како што минуваат годините

    Поздрав тато

    1.    Храброст dijo

     Јас веќе останувам вака, 5-годишно дете се менува, веќе сум стар за тоа

     1.    Виндоузико dijo

      Во добро и во лошо, ќе продолжите да се менувате. Willе го промени вашиот вкус за храна, жени, хоби, ... исто како што ќе се промени и вашето тело, тоа е неизбежно. И не знаете какво искуство бележи искуството со текот на времето ...

      1.    Храброст dijo

       mujeres

       ¬ ¬ тоа е нешто друго


 4.   кеопетија dijo

  многу добро објасни за хромозомите и другите, не знаев, многу ми се допадна