Fritzing: бесплатна алатка за електронски дизајн

Фризирање е програма за автоматизација во бесплатен електронски дизајн која се обидува да им помогне на дизајнерите и уметниците да се движат од прототипите (користејќи, на пример, табли за леб) кон крајните производи.


Fritzing е иницијатива за слободен софтвер за поддршка на дизајнери, уметници, истражувачи и хобисти да работат креативно со интерактивна електроника.

Во суштина тоа е софтвер за автоматизација на електронски дизајн со динамичен интерфејс. Софтверот има веб-страница на која е вклучена голема заедница со цел споделување искуства и поттикнување учество на почетници и експерти од целиот свет на електроника.

Развојот на оваа алатка им овозможува на корисниците да ги документираат своите прототипови, да ги споделуваат со други, да учат електроника во училницата и да создадат дизајн за професионално производство на PCB, кратко од нула до производство.

Ако сте студент по електроника, експерт или едноставно сакате дизајн на кола, ова е алатка за развој на вашите проекти и нивно споделување со светот.

Инсталација

Процесот на инсталација не е многу комплициран ако вашата опција е компресирана датотека директно од официјалната веб-страница.

Чекори за инсталирање на датотеката во Linux, зачувајте на најпогодното место на вашиот хард диск.

Преземете ја датотеката во зависност од вашата архитектура (32 или 64 бита).

 • Иницијализира дозволи за извршување на датотеката.
chmod датотека + x

Отпакувајте ја папката Fritzing и готово.

 • Во конзолата не ставаме во папката и ја пишуваме следнава команда.
датотека катран jvxf.tar.bz2

En Fedora:

Корисниците на Fedora можат да инсталираат Fritzing, со следнава команда.

yum инсталирај fritzing

И voila, тој е веќе инсталиран.

En Debian:

Корисниците на Debian можат да го преземат од експерименталното складиште.

Постапка за интегрирање на експерименталните складишта во нашата датотека «извори.листа».

Првото нешто што треба да направите е да отворите терминал и да ја уредувате датотеката извори.листа пронајдена во / etc / apt за нив што ги пишуваме:

sudo vim /etc/apt/sources.list

Отворете ја датотеката додадете ги следниве редови на крајот:

## Дебијан нестабилен (страничен)
deb http://ftp.it.debian.org/debian/ нестабилен главен придонес не-бесплатен
deb-src http://ftp.it.debian.org/debian/ нестабилен главен придонес не-бесплатен

Зачувајте ги промените и откако ќе ги завршите претходните чекори, ажурирајте го списокот со складишта:

update Ажурирање на $ sudo apt-get

И, конечно, инсталирајте Fritzing:

install $ sudo apt-get install fritzing

Започнете со фризирање

На Linux: двоен клик на Fritzing или ./Fritzing на командната линија (позициониран во папката).
На Windows: кликнете двапати на fritzing.exe
На Mac: кликнете двапати на апликацијата Fritzing

Белешка: оваа бинарна верзија е изградена и тестирана на Ubuntu LTS 10.04. Оние што користат други дистрибуции можат да пребаруваат во форум за повеќе информации.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосуе Акино dijo

  Го имав видено во бесплатен хардверски разговор со Ардуино, многу добро, тоа ми помогна да го направам мојот проект за електроника. 🙂

 2.   Ксексу Ортиз dijo

  Ви благодарам! Неколку дена барав едно од овие!

 3.   Луис М. Хдез Ррез. dijo

  Звучи одлично бидејќи програмите на изданието на fedora spins electrinics беа необични, исто така, не сум пријател со dsmdre оној со протоколот за зачини

 4.   Елој dijo

  Многу е интересно! Фала што Сподели!

 5.   Хаиме Јепес dijo

  Одлично, тоа беше она што го барав

 6.   снаодлив dijo

  Одлично, не го познавав. Јас некогаш сум користел оригано, но не и овој.
  Ајде да видиме како.

 7.   asd dijo

  Страшно.

 8.   Хеберт Ардила dijo

  Јас го користам! 😀
  многу е интересно