GNOME Disk: Корисен менаџер на партиции за GNU/Linux

GNOME Disk: Корисен менаџер на партиции за GNU/Linux

GNOME Disk: Корисен менаџер на партиции за GNU/Linux

Кога станува збор за GNU/Linux, сè уште има многумина кои веруваат дека проблемите од првите години сè уште постојат. Добар пример за ова е особено во однос на неможноста да се брои, игра и ужива во апликациите за игри со висок квалитет, за кои многумина од нас веќе знаат дека тоа е надминато во голема мера и дека постојниот јаз се намалува секој ден. . Меѓутоа, во помалите и потехнички работи, добар пример за ова е во однос на можноста за лесно и брзо управување со нашите дискови, единици за складирање и нивните соодветни партиции.

Но, вистината е дека и оваа точка е веќе доста надмината. Бидејќи, постојат различни апликации за управување со диск и единица за складирање, кои можат да бидат за едно опкружување на работната површина или за неколку. Во мојот случај, користам многу, покрај Формат USB (Од MX Linux) за брзо форматирање на кој било USB-меморија што го користам на мојот компјутер, за да "Гном диск" (GNOME Disk Utility) на англиски, или Дискови (Услужна алатка за диск за GNOME) на шпански, за секоја потреба поврзана со моите IDE, SATA, SCSI, USB-дискови и друго. Затоа, денес оваа публикација ќе биде посветена на знаењето што е ново за неа, по повеќе од 7 години од последниот пат.

ГНОМЕ Дискови за дијагностицирање на вашиот хард диск

Но, пред да започнете со овој пост за тековната апликација "Гном диск", или едноставно Дискови, ви препорачуваме потоа да ги истражите претходна поврзана објава што ви го посветивме долго време:

Поврзана статија:
ГНОМЕ Дискови за дијагностицирање на вашиот хард диск

GNOME Disk Utility: Дискови (Disk Utility за GNOME)

GNOME Disk Utility: Дискови (Disk Utility за GNOME)

Што е GNOME Disk Utility денес?

Според твоето официјална веб-страница од апликациите на заедницата GNOME е Апликација за дискови Во моментов е опишан како:

Алатка за управување со диск на GNOME. Затоа, Disks обезбедува лесен начин за проверка, форматирање, партиција и конфигурирање на дискови и блокирање уреди. И, следствено, може да ги прегледува податоците од SMART, да управува со уреди, да врши тестови за перформансите на дискот и да создава слики од USB-уреди.

Тековни општи карактеристики

И според твоето официјален дел на GNOME Вики Неговите главни општи и сегашни карактеристики се следните:

 • Тој е способен за партиционирање и форматирање дискови: Затоа, поддржува вообичаени датотечни системи и шифрирање (LUKS).
 • Ви овозможува да креирате и обновувате слики од дискот: Како резултат на тоа, го олеснува правењето копии на ниско ниво и прикачените слики од дискот на уредите со виртуелна јамка.
 • Го олеснува следењето на брзината и здравјето на дисковитеДополнително, неговата одлична и целосна интеграција со GNOME му овозможува да ве извести доколку дисковите не успеат во однос на воспоставените критични SMART вредности.

Слики од екранот на вашиот моментален визуелен интерфејс

Слики од екранот на визуелниот интерфејс на апликацијата Discos - 1

Слики од екранот на визуелниот интерфејс на апликацијата Discos - 2

Слики од екранот на визуелниот интерфејс на апликацијата Discos - 3

Слики од екранот на визуелниот интерфејс на апликацијата Discos - 4

Слики од екранот на визуелниот интерфејс на апликацијата Discos - 5

Слики од екранот на визуелниот интерфејс на апликацијата Discos - 6

Слики од екранот на визуелниот интерфејс на апликацијата Discos - 7

5 постоечки алтернативи

 1. GParted
 2. Менаџер за партиции на KDE
 3. Fdisk
 4. Цфдиск
 5. Се раздели

Конечно, и во случај да сакате да дознаете повеќе за Апликација за дискови а за различните активности што можеме да ги извршиме со нашите различни поврзани единици за складирање, ви го оставаме следново Врска за помош на GNOME на темата

GNOMEApps1: Основни апликации на заедницата GNOME
Поврзана статија:
GNOMEApps1: Основни апликации на заедницата GNOME

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, „GNOME Disk Utility“ o Дискови (Услужна алатка за диск за GNOME) е комплетна и солидна апликација за управување со нашите Дискови и нивните партиции. Покрај тоа, GNOME постојано додава нови функции (подобрувања, промени и корекции) и на него и на неговиот Заднина на UDisks, кој е веќе на пат неодамнешна верзија 2.10.0, и вклучува огромно ажурирање кое вклучува голем број внатрешни промени. Во мојот случај, го користам на XFCE на MX Linux без никаков проблем, што ја потврдува неговата голема разновидност и компатибилност во други десктоп околини надвор од GNOME.

И ако ви се допадна овој пост, не престанувајте да го споделувате со другите на вашите омилени веб-локации, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. На крајот, запомнете посетете ја нашата почетна страница en «Од Линукс» да истражите повеќе вести. И, исто така, придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   веб дизајн Барселона dijo

  За да се компресира, неоспорен крал е командата „tar“, напишете во терминалот „tar -czvf file.tar.gz folder_or_file“ за да креирате датотека .tar.gz. Ако сакате брза компресија, отстранете го 'z', но губите компресија. Бум!

  За отпакување, назад со „tar“, направете „tar -xzvf archive.tar.gz“ и готово. Сè лета! Ако претпочитате zip, користете „zip file.zip folder_or_file“ за компресија и „unzip file.zip“ за декомпресија.