Hacking Tools 2023: Идеален за употреба на GNU/Linux

Hacking Tools 2023: Идеален за употреба на GNU/Linux

Hacking Tools 2023: Идеален за употреба на GNU/Linux

Првиот месец од 2023 година е речиси завршен и сметавме дека е соодветно уште еднаш да се осврнеме на областа поврзана со компјутерска безбедност, поконкретно со Хакирањето. Затоа, денес ќе ви претставиме уште 2 апликации, кои припаѓаат на множеството струја „Алатки за хакерство 2023“.

И тогаш, како и обично, ќе ви препорачаме некои ажурирани огласи со многу повеќе алатки кои сметаме дека се важни да се знаат, меѓу најдобрите и најпознатите кои се создадени за полето на работа на професионалци и страсни за «Хакерство и Пентестирање ».

Алатки за хакирање: Корисни алатки за хакирање што треба да ги користите на GNU / Linux

Алатки за хакирање: Корисни алатки за хакирање што треба да ги користите на GNU / Linux

И, пред да започнете со овој интересен пост за некои актуелни и соодветни „Алатки за хакерство 2023“, го препорачуваме претходни поврзани објави, за да можат да ги истражат на крајот:

Алатки за хакирање: Корисни алатки за хакирање што треба да ги користите на GNU / Linux
Поврзана статија:
Алатки за хакирање: Корисни алатки за хакирање што треба да ги користите на GNU / Linux

хакерски алатки
Поврзана статија:
Fsociety: Одличен пакет хакерски алатки

Алатки за хакерство 2023 година

2 кул алатки за хакерство за 2023 година

Во претходната прилика се обративме на алатка за хакирање употреба за терминален (CLI) повик Општество, додека 2-те што ќе ги прикажеме подолу се многу слични, но со многу повеќе достапни и ажурирани апликации, со цел да се постигне подобро и посовремено искуство за учење за Хакирање (етичко) на Интернет

Алатка за хакерство Z4nzu

Алатка за хакерство Z4nzu

Оваа кул алатка за хакерство за GNU/Linux, наречена Алатка за хакерство, е достапен и на GitHub и е одлична замена за Општество. Бидејќи, тој е многу повеќе ажуриран и има многу повеќе алатки. Кои исто така се организирани по категории (видови) или функција на употреба, вклучувајќи го следново:

 1. Анонимни алатки за криење.
 2. Алатки за собирање информации.
 3. Генератори на списоци со зборови.
 4. Алатки за безжичен напад.
 5. Алатки за инјектирање SQL.
 6. Алатки за напад на фишинг.
 7. Алатки за напад на веб.
 8. Алатки за пост експлоатација.
 9. Форензички алатки (Forensic tools).
 10. Алатки за создавање носивост.
 11. Рамка за експлоатација (Exploit frame).
 12. Алатки за обратно инженерство.
 13. Алатки за напад DDOS.
 14. Алатки за далечински администратор.
 15. Алатки за напад на XSS.
 16. Steganograhy алатки.
 17. Повеќе други категории алатки како што се: SocialMedia Brute Force, Android Hacking, IDN Homograph Attacks, Email Verification, Hashe Cracking, WiFi Deauthenticators, SocialMedia Finders, Payload Injectors, Web Crawling () и многу други. понатаму групирани под името Mixed Tools .

Неговиот начин на инсталација (како root или суперкорисник) е следниот:

git clone https://github.com/Z4nzu/hackingtool.git
chmod -R 755 hackingtool 
cd hackingtool
sudo pip3 install -r requirement.txt
bash install.sh
sudo hackingtool

И ако имаме еден Соодветна и компатибилна дистрибуција на GNU/Linux, многу сигурно нема да имаме проблем да го инсталираме. На пример, во мојот практичен случај, како и обично, го инсталирав на Respin MilagrOS базиран на MX-21 (Debian-11) без никаков проблем. Како што прикажувам подолу во следните слики од екранот:

Алатки за хакерство 2023: Слика од екранот 1

Алатки за хакерство 2023: Слика од екранот 2

Алатки за хакерство 2023: Слика од екранот 3

Алатки за хакерство 2023: Слика од екранот 4

Снимка на екранот 5

Снимка на екранот 6

Снимка на екранот 7

Откако ќе се инсталира, ни останува да избереме само некои од категориите на алатки и да продолжиме да ги избираме потребните или саканите апликации за стартување, учат и поучуваат Етичко хакирање.

Алатка за хакерство Мишакорзик

Алатка за хакерство Мишакорзик

И за оние кои сакаат Етичко хакирање од а Андроид мобилен со Termux, постои Алатка за хакерство Мишакорзик достапен на GitHub, кој е многу сличен на оној прикажан погоре. И специјално е дизајниран да го автоматизира процесот на преземање и инсталирање на различни алатки за тестирање на пенетрација на оперативен систем GNU/Linux содржан на мобилен уред со Android. Како што е прикажано на следната слика од екранот:

Алатка за хакерство Mishakorzik - Слика од екранот 1

Други најпрепорачани алатки за хакерство за 2023 година

И, конечно, ви препорачуваме да ја истражите оваа мала листа ажурирана до 2023 година со специјализирани веб-страници „Алатки за хакирање“ и други слични од ИТ безбедност, достапен и за двете Linux како Виндоус и Андроид:

 1. Концизен
 2. Хакерон
 3. Intellipat
 4. Алатки за хакерство на Кали Линукс
 5. Китплоит
 6. лапровитера
 7. Алатки за хакерство на Папагал Линукс
Етичко хакирање: Бесплатни и отворени апликации за вашиот GNU / Linux Distro
Поврзана статија:
Етичко хакирање: Бесплатни и отворени апликации за вашиот GNU / Linux Distro
Хакирање и напаѓање: Прилагодете го вашиот GNU / Linux Distro на ова ИТ поле
Поврзана статија:
Хакирање и напаѓање: Прилагодете го вашиот GNU / Linux Distro на ова ИТ поле

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме дека овој пост ќе биде корисен за некои од многуте актуелни и соодветни „Алатки за хакерство 2023“ фаворизираат дека многу повеќе корисници на GNU/Linux и страсни за ИТ и компјутерите воопшто, се мотивирани да учат за употребата и придобивките од алатките за хакерство, во корист на подобрување и помагање на другите во областа на компјутерската безбедност, приватноста и анонимноста на Интернет, односно онлајн.

Конечно, не заборавајте да го дадете вашето мислење за денешната тема, преку коментари. И ако ви се допадна овој пост, не престанувајте да го споделувате со другите. Исто така, запомнете посетете ја нашата почетна страница en «Од Линукс» да истражите повеќе вести и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.