Алдуин: Убав и едноставен агрегатор на RSS и Atom feed

На RSS агрегатори значително се развиле, постојат различни видови и за сите вкусови, овој пат ви донесуваме А. убав и едноставен агрегатор за RSS и Atom feed наречен АлдуинВо основа, овој агрегатор ни ги нуди сите основни карактеристики додадени на прилично кул интерфејс.

Што е RSS и Atom feed?

Интернет-доводи се: механизам за ширење написи на веб-страница, во нив се шират најсовремените информации, така што корисниците се претплаќаат и можат да ги читаат во секое време и од алатка позната како агрегатор. Општо, доводите се дистрибуираат во 2 формати познати како RSS и Atom, кои се XML-датотеки кои се структурирани на специфичен начин.

Цитирање на Википедија:

RSS

«RSS е кратенката за Навистина едноставна синдикација (на шпански, „навистина едноставна синдикација“, бидејќи „синдикација“ на англиски јазик се однесува на компании од повеќе весници), формат XML да синдикализира или сподели содржина на Интернет. Се користи за ширење на често ажурирани информации до корисниците кои се претплатиле на изворот на содржина. Форматот овозможува дистрибуирање на содржината без потреба од прелистувач, со користење на програми наречени агрегатори вести, дизајнирани да читаат содржина на RSS, како што се Mozilla Firefox или Internet Explorer, меѓу другите. И покрај ова, можно е да се користи истиот прелистувач за прегледување на RSS содржина. Најновите верзии на главните прелистувачи овозможуваат читање на RSS без потреба од дополнителен софтвер. RSS е дел од семејството на формати XML, развиени специјално за сите типови на страници кои често се ажурираат и преку кои информациите можат да се споделуваат и користат во други веб-страници или програми.»

Атом

«Форматот на Atom Syndication е датотека со формат XML што се користи за веб синдикација. Atom беше развиен како алтернатива на RSS. Бен Трот беше еден од поборниците на новиот формат што започна да се нарекува Атом. Тој ја забележа некомпатибилноста помеѓу некои верзии на протоколот RSS, бидејќи сметаше дека протоколите за објавување засновани на XML-RPC не се доволно интероперативни.

Застапниците на новиот формат ја организираа работната група Формат и протокол за објавување на атоми на IETF. Форматот на синдикација АТОМ беше објавен како IETF „предложен стандард“ во RFC 4287".

Што е Алдуин?

Алдуин е моќен агрегатор за RSS и Atom feed, отворен извор, крос-платформа, заснован на моќни и напредни технологии како што се: ЕлектронскаРеагираатTypeScriptпомалку. Оваа едноставна, но ефикасна алатка има прилично ергономски интерфејс, со повеќе функционалности и лесен за употреба, тој е дизајниран така што секој корисник може да управува со својата храна брзо, лесно и на организиран начин.

Алатката има неколку теми за промена на нејзиниот интерфејс, исто така можете да ја додадете или развиете саканата тема, на ист начин, можеме да конфигурираме колку често се ажурира доводот. RSS и Atom feed

Како да го инсталирате Alduin

Да се ​​инсталира Алдуин ние мора да ја преземеме најновата стабилна верзија на алатката од тука, тогаш мора да го отпакуваме .zip и да работиме алдуин ./alduin

Штом алатката е извршена, само треба да додадете додаток на секој блог или веб-страница што сакате да ја прочитате и таа постојано ќе се ажурира. Вреди да се препорача да го додадете нашиот блог во вашиот извор, за ова мора да ја додадете URL-адресата: https://blog.desdelinux.net/feed/

Се надеваме дека оваа алатка е корисна за вас и, исто така, ако знаете нешто подобро од ова, кажете ни во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.