Музика: Обновен и алтернативен музички плеер за GNU / Linux

Музика: Обновен и алтернативен музички плеер за GNU / Linux

Музика: Обновен и алтернативен музички плеер за GNU / Linux

Веќе, повеќе од 7 години кога за прв пат ја истражувавме бесплатна, отворена, бесплатна и мултиплатформна апликација на мултимедијалното поле наречено «Музика».

«Музика» е еден од многуте „Медиа плеери" постоечки за нашите Оперативни системи GNU / Linux. Сепак, како и секоја постоечка апликација, има многу нови работи што ги развива со текот на времето, и посебни работи што ја разликуваат од другите. Така, денес, ќе истражиме што враќа.

Музика: Модерен и убав плеер, но ...

Музика: Модерен и убав плеер, но ...

За оние кои сакаат да ги истражат нашите претходна поврзана објава со «Музика» Од едноставна iosубопитност или од споредбени причини за тоа како се променил и да го знаеме нашето минато мислење, ќе ја оставиме врската подолу:

Музиката е развиена од Флавио Тордини, автор на малку попопуларни апликации како што се Minitube и Musictube. Всушност, Musique е многу интересен, бидејќи нуди верзии за Windows, OS X и GNU / Linux, и додека се примаат донации за вториот, за останатите постои можност да се купи. Јасно зборуваме за играч кој само гледајќи го, знаеме дека сака да стане лесна и минимална алтернатива на iTunes. И мислам дека ја исполнува својата мисија, поедноставна и полесна невозможна. Музика: Модерен и убав плеер, но ...

Поврзана статија:
Музика: Модерен и убав плеер, но ...

Ние исто така препорачуваме да го знаете ова уште еден интересен и алтернативен медиа плеер неодамна истражено:

Поврзана статија:
Clapper: Медиа плеер на GNOME со одговорен GUI

Музика: многу добро направен музички плеер

Музика: многу добро направен музички плеер

Што е музика?

Во Официјална веб-страница на GitHub de «Музика», опишано е како што следува:

"Музика е музички плеер создаден за брзина, едноставност и стил. Напишано е во C ++ со користење на рамката Qt. Придонесите се добредојдени, особено во областа на интеграцијата на работната површина на Linux."

Додека во неговиот официјална веб-страница, се додава следново:

"Музиката ви овозможува да ја слушате вашата музика со чист и иновативен интерфејс. Музиката е идеална за деца и други членови на семејството кои може да сметаат дека другите играчи се премногу сложени и незгодни."

карактеристики

Помеѓу твојата тековни одлики и новости Најрелевантните го вклучуваат следново:

 • Многу брзо започнува, многу е лесен за работа и лесно може да се справи со многу големи колекции.
 • Ви овозможува да пребарувате фотографии од уметници, корици на албуми, жанрови и папки, за подобро персонализирано управување.
 • Има извонреден преглед на информации што може да се менува додека слушате музика. Исто така, тоа покажува информации за тековната песна, албум и изведувач.
 • Поддржува повеќето аудио формати, вклучувајќи ги: FLAC, OGG Vorbis, Monkey's Audio (APE), Musepack (MPC), WavPack (WV), True Audio (TTA), меѓу многу други.
 • Никогаш не ги менува управуваните датотеки и ги складира сите податоци работени во сопствената база на податоци.
 • Има поддршка за мавтање до Last.fm.

И според неговиот творец: «Музика» не е дополнување на iTunes. Тоа е целосно независна апликација која прави една работа и ја прави добро.

повеќе информации

Ослободување од одговорност

За наша употреба, ќе инсталираме «Музика» од родните складишта на нашето вообичаено Одговори на Линукс наречен Чуда ГНУ / Линукс, што се базира на MX Linux 19 (Дебијан 10), и тоа е изградено следејќи го нашето «Водич за слика на MX Linux», бидејќи, достапната верзија е многу стара.

И бидејќи, тоа не влегува внатре Формат на AppImage, и вашиот пакет во формат .deb ни дава проблеми со компатибилноста во бројот на верзијата на зависност, ќе го сториме следново директен метод за преземање и инсталација достапно во вашиот Складиште на GitHub:

Инсталација и употреба

sudo apt install build-essential qttools5-dev-tools qt5-qmake libqt5sql5-sqlite qt5-default libtag1-dev libmpv-dev
git clone --recursive https://github.com/flaviotordini/musique.git
cd musique
qmake
make
sudo make install

Веќе по извршувањето на сите овие командни команди на задоволителен начин, ќе имаме «Музика» инсталирана во најновата достапна верзија и подготвена за употреба преку Мени за апликации зошто терминал (конзола), како што можете да видите подолу.

Снимки на екранот

Музика: Слика од екранот 1

Музика: Слика од екранот 2

Снимка на екранот 3

Снимка на екранот 4

Како што можете да видите, «Музика» вреди да се знае и проба, бидејќи е негово тековна верзија е достапна (1.10.1) има што да понуди.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, «Музика» во моментов е „Обновен и алтернативен медиа плеер" која продолжува да се развива од Флавио Тордини, и дека меѓу многу добри и интересни работи денес, тоа ни нуди многу работи, како што е овозможување да ја слушаме омилената музика со чист и иновативен интерфејс.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ersonерсон dijo

  Го инсталирав во MX KDE 194 од неговото складиште, останува на англиски и колку и да погледнав, не беше на шпански, тогаш кога сакав да слушам мелодија од галеријата ми побара корисничко име Last.fm и лозинка и таму добив. Само што го деинсталирав и целосно го избришав и с still уште барам програма што ја надминува Јагода, засега онаа со која најмногу се решив.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Герсон. Ви благодариме за вашиот коментар и кажете ни за вашето искуство. Како што можете да видите од неговата AppImage ако се гледа на шпански. Willе ја испитаме Јагода.

бул (точно)