Разградете ги видеата преку Интернет на YouTube на Linux со quvi

Во ново Објавување што го направив за youtube-dl Ми остана едно прашање, ако при преземање на видео со youtube-dl го става насловот на видеото од YouTube во датотеката, како го правиш тоа? Како е можно апликациите да извлекуваат податоци од видеата објавени на интернет-страници за видео или филмови?

Замислувам дека се анализира HTML-кодот, што значи дека го чита целиот HTML до местото каде што пишува „наслов“ или нешто слично, а тој текст (насловот на видеото) е она што и го дава името на датотеката. Па, добро, тоа го прави (или барем јас мислам така), но, еве го моето прашање, Како да се анализира страница за да се добијат видео-податоци од терминалот?

што тоа е одлична опција за употреба!

Земете го на пример официјалното видео од Movistar Unboxing ZTE Open. но прво ќе инсталираме што:

Инсталација

Во Дебијан, Убунту или деривати, а:

sudo apt-get install quvi

Во ArchLinux или деривати:

sudo pacman -S quvi

Користете

Откако ќе се инсталира, продолжуваме да го користиме.

Земајќи го за пример URL-то на видеото што го ставив погоре, ќе ги извлечеме неговите информации:

quvi dump http://www.youtube.com/watch?v=Wjs3_hY29Q8

Willе ги видиме сите информации поврзани со видеото, на пример, неговиот наслов, URL, ID на видеото на страницата, времетраење во милисекунди, сликичка, формат ... итн.:

квави-депонија

Во ArchLinux е достапна верзијата quvi 0.9.5-1, во други дистрибуции како Debian има само верзија 0.4.2. Кога користите стари верзии и сакате да ги отстраните информациите од видеото, игнорирајте (не ставајте) депонија. Тие едноставно ставаат quvi проследено со URL-то на видеото

Исто така, користејќи ја командата grep Како што можете да видите, можеме да го филтрираме излезот и да покажеме само што сакаме

Ах, исто така, ако направат а човек quvi-депонија Willе ви покаже многу опции за овој параметар, бидејќи ви овозможува да ги зачувате тие информации во json, xml, проверете титли, итн.

Тоа го прави параметарот шутнат, ни покажува видео информации, но, Што да користам ако сакам да го зачувам видеото на мојот компјутер?

За да го зачуваме, го користиме параметарот се добие, едноставно како:

quvi get http://www.youtube.com/watch?v=Wjs3_hY29Q8

quvi-get

… Не гледај во брзината на преземање.

Во најновите верзии на quvi не можете да го направите следново, но во верзии како онаа во Debian можете да го видите видеото директно без да го преземете, можете да видите како во Страници што водат до Да, како што читате, има нешто што не е во ред на ArchLinux Вики

Крај!

Па, ова е сè.

Јас навистина препорачувам да ја прочитате помошта за секој параметар, ќе најдете многу информации и интересни опции.

Со почит

youtube-терминал


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   yoyo dijo

  Првиот пат кога слушнав, или прочитав, на „парсирање“ на О_0

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Дали е тоа ... замислете ја компаната Јојо, вие сте светлосни години од мојата совршена интелигенција ... ЛОЛ !!

   Ништо веќе сериозно, „анализирај“ како глагол не постои, тоа е нешто што го измислија мрзливи луѓе или мрзливи луѓе како нас за да не мора да кажуваат „анализирај и извлекувај информации“
   Беше нешто вакво: https://groups.google.com/d/topic/phplatinoamerica/nBe6PQm-VVY

   Тоа е поврзано со PHP, но еј, тука одат снимките.

 2.   Но dijo

  C: /> моите очи округ !!!

  1.    Атеј dijo

   Тоа е Linux само со изменетата брза

   Добри информации благодарам: Д.

 3.   Брајан dijo

  Многу интересно, благодарам и прашање. Што е добро само за youtube?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Во теорија треба да работи за други страници освен YouTube, но јас не тестирав.
   Пробајте и кажете ни

   1.    Брајан dijo

    Пробав некоја друга страница и немаше случај. Во некои не можев да тестирам затоа што не знам како да ја добијам адресата на видеото што е во интегриран плеер.

 4.   Грегорио Еспадас dijo

  Не знаев за тоа, веќе знам каде ќе го пробам, се надевам дека ќе успее. Ви благодариме за советот!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарение на тебе брате