Анархија Линукс: Револуционерен Арх

По некое време без промена на дистрибуцијата на мојот компјутер поради тестовите за квалитет што ги спроведуваме на разни алатки со отворен извор, наидов на една од оние дистрибуции што сакате да ги инсталирате затоа што едноставно не треба да правите многу за да ја направите Тој е совршено инсталиран и конфигуриран според вашите потреби.

Анархија Линукс беше познат како Арх каде било но поради проблеми со правата со Arch тие мораа да го сменат своето име, дистрибуцијата е навистина лесна и има прилично напреден инсталатер што ни дава можност да инсталираме различни апликации лесно и брзо.

Вреди да се спомене дека Anarchy Linux се базира на Arch Linux, но не ја поддржува матичната верзија, се дистрибуира за 32-битна и 64-битна архитектура, Со верзија на ЦД во живо тоа ни овозможува инсталирајте верзија на работната површина и серверот на дистрибуцијата во нивните стабилни и LTS варијанти.

Напреден преглед на оваа дистрибуција може да се најде во следното видео:

Карактеристики на анархијата на Линукс

Анархија Линукс има за цел направи револуција во светот со воведување стабилно и брзо дистрибуција со моќта на Arch Linux, тој е замислен така што може да се користи од почетници, истражувачи и експерти со прилично ниски барања за кој било компјутер. Меѓу најзначајните карактеристики на оваа дистрибуција можеме да ги споменеме:

 • Врз основа на Arch Linux
 • Моќен инсталерот што ви овозможува да го конфигурирате однесувањето на нашето дистрибуција уште од самиот почеток, со можност за избор на сервер за складирање, јадро што треба да се инсталира, основни програми, локација, работна околина, корисници и кои исто така овозможува правилна контрола на партициите.
 • Може да се инсталираат верзии на работната површина и серверот на Anarchy Linux.
 • Можност за инсталирање на разни стандардни околини за работна површина (Баџи, Цимет, Гном, Опенбокс и xfce4).
 • Сопствено складиште со апликации што ги одржува тимот за развој на дистрибуцијата.
 • Можеме да избереме да инсталираме различни апликации дистрибуирани во следниве категории: Аудио, База на податоци, Игри, Графика, Интернет, Мултимедија, Канцеларија, Програмирање, Терминал, Уредувачи на текст и сервери.
 • Можност за автоматско инсталирање на LAMP, LEMP, apache, nginx, bind, openssh сервери меѓу другите.
 • Можете да ги конфигурирате ssh, ftp и apache пристапот од инсталацијата.
 • Лесни завршетоци, со пријатна комбинација на бои и прилично уредно и практично мени за примена.
 • Се одликува со различни основни поправки на грешки во базата, ажурирања, безбедносни закрпи и дополнителни складишта.
 • Поддршка за повеќе дискови и уреди.

Подетален список со карактеристиките на апликацијата може да се најде тука. Исто така, можеме да видиме галерија од чекорите за инсталација подолу:

Заклучоци за Анархија Линукс

Оваа моќна дистрибуција е прилично лесна, особено ми се допаѓа затоа што сум приврзаник на филозофијата на Арх и нејзиното дистрибуција, има поддршка за разни архитектури и хардвер, плус може да се инсталира со различни околини за работна површина.

Неговиот инсталатер има многу апликации што во мојот случај ми овозможија да имам целосно функционално дистрибуција по инсталирањето, бидејќи од почетокот можев да го монтирам мојот сервер LAMP, мојот пристап до ssh и да ги надополнам со низа апликации што редовно ги користам.

Немав потреба да инсталирам ништо повеќе од она што ми го понуди инсталатерот, што го сметам за многу важна точка, во моментот немав никаков неуспех и неговата изведба е многу флуидна, па ако сте aубител на Арх ова Мора да биде дистрибуција што мора да се испроба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

26 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан dijo

  Се одликува со различни основни поправки на грешки во базата, ажурирања, безбедносни закрпи и дополнителни складишта.

  Можете ли да наведете повеќе?

  1.    друг пингвин dijo

   +1

 2.   Цезар dijo

  Дознав за оваа дистрибуција на каналот Elav System Inside и тоа е моето омилено дистрибуција на KDE. Тотално стабилен и со најновите ажурирања за целиот софтвер што го инсталиравте.
  Неговата инсталација е целосно прилагодлива и го инсталирате само она што ви треба.

 3.   Маркус dijo

  Па, колку и да барам, не можам да ја најдам верзијата за инсталација за 32 бита.
  Ако беше можно да ја наведете врската за преземање, јас би го ценел тоа. Ја испробав старата верзија на кое било место
  (32 бита) во VirtualBox, но дава грешка кога барате пакети.
  Честитка.

 4.   Маркус dijo

  Па, колку и да барам, не можам да ја најдам верзијата за инсталација за 32 бита.
  Ако беше можно да ја наведете врската за преземање, јас би го ценел тоа. Ја испробав старата верзија на кое било место
  (32 бита) во VirtualBox, но дава грешка кога барате пакети.
  Честитка.

  1.    Цезар dijo

   Го најдов овој линк за преземање на двојната верзија. Претпоставувам дека ќе ги има верзиите 32 и 64 бита, но не сум го тестирал:
   https://static.dopsi.ch/al32/archlinux-2018.01.01-dual.iso.torrent
   Meе ми кажеш како си, ако ја имаш и таа верзија.
   Честитка.

   1.    Маркус dijo

    Ви благодарам многу на Цезар, но јас само сакав да ја пробам 32-битната верзија на Anarchy Linux, а не верзијата Archlinux што ја инсталирав пред некое време на мојот стар компјутер.
    На веб-страницата на Anarchy единственото нешто што го прочитав е дека е компатибилен со 32-битен софтвер, но не гледам инсталациски ISO за таа архитектура. Замислувам дека исто како и Арх, тие ќе престанат да ги издаваат тие верзии.
    Честитка.

 5.   Алехандро Урутија dijo

  Филозофијата на Арх е дека не е за секого, туку е за оние што ќе успеат да ја инсталираат, тоа е суштинската работа во врска со сводот што можете да изберете да ја инсталирате и дека не во овие верзии «» клонови немате таа можност да инсталирате многу дополнителни работи што не ви се ни потребни ќе окупирате. за тоа постојат дистрибуции како ubuntu што се за иницирани. Исто така, што ќе се случи кога пакетот не успее и падне во графичкото опкружување (филозофијата е да се има најактуелен и најбрз пакет), но тоа значи дека тие не се секогаш подобри или постабилни.
  Насекаде е едноставен лачен клон со претходно конфигурирани чекори за инсталација (тој повеќе не работи, пакетите не се преземаат). Според мое мислење, ова дистрибуција е за губитници кои нема да знаат што да прават кога некоја таблета ќе ги помине. подобро да не биде во пакет и да користи убунту.

  1.    Мануел Алкоцер Ј. dijo

   +1

 6.   Самуел Дијаз dijo

  Здраво, која е разликата помеѓу Arch Linux и Anarchy Linux?

 7.   Маркус dijo

  Да се ​​разјаснат концептите ...
  Видов само една статија за новата дистрибуција на Anarchy Linux, каде што беше речено дека се дистрибуира за 32-битна архитектура. Бев изненаден и сакав да го пробам без да успеам, тоа е сè. Имам стар компјутер и сакам да тестирам дистрибуции на него.
  Прво ги инсталирам во Virtualbox и ако ми го привлечат вниманието, одат на компјутер.
  Ги имав инсталирано Archlinux, Fedora, Debian, па дури и FreeBSD и Gentoo на тој стар компјутер. Овие последни две дистрибуции изгледаат малку збунувачки за инсталирање (барем за моето ниво), иако ништо што не се решава со читање и барање решенија на Интернет, но Archlinux не изгледа воопшто тешко да се инсталира. Постојат многу упатства и информации за тоа.
  Тоа рече, каква манија имаат „елитистите“ за да им кажат на луѓето што да прават или што не треба да прават,
  што е добро, а што не итн ... Што друго ќе ви даде дистрибуцијата што ја користат луѓето? Нека експериментираат со што сакаат.
  За Самуел Диаз ...
  Колку што знам, Archlinux е инсталиран врз основа на команди од конзолата и добивате минимална инсталација, односно откако ќе се инсталира системот ќе мора да ја инсталирате саканата работна површина (Gnome, KDE итн.) И сите апликации, драјвери и датотеки неопходни
  Со анархија (кли интерфејс) го обележувате она што сакате да го инсталирате, вклучително и апликации од сите видови.

  Поздрав до сите.

 8.   Анонимен dijo

  Овие дистрибуции ја вадат благодатта и значењето од Arch, што е да направите минимална инсталација и да научите малку како да ставите раце за да направите нешто рачно.

  Пред овие дистрибуции, Fedora или Ubuntu се претпочитаат, многу поедноставни за крајниот корисник и стабилни.

  Патем, Маркус, FreeBSD не е дистрибуција на Линукс, всушност, тој не го користи јадрото на Линукс, тој е комплетен оперативен систем базиран на БСД.

 9.   Маркус dijo

  Последно појаснување (не сакам да продолжам со оваа тема).
  Анонимен, никаде не велам дека FreeBSD е Linux, го спомнав за да ја потенцирам тежината на инсталацијата, ништо повеќе.
  Можеби сте во право за „значењето на Arch“, всушност кога го инсталирав за прв пат, една од моите цели беше да разберам уште малку што прави.
  Како што знам дека секој има свое мислење и немам намера да убедувам некој да мисли поинаку, само ќе кажам дека ми се чини добро кој сака да инсталира Anarchy, Antergos, Manjaro, Namib итн ...
  Па, инсталирајте го и уживајте во тоа.
  Јас би ја разбрал вашата позиција ако ArchLinux одеднаш одлучи да додаде апликации или инсталерот, но не се согласувам да критикувам други дистрибуции затоа што се лесни за инсталирање.
  Ова ме потсетува на еден сосед кој се налути на целиот имот затоа што откако беше претседател на заедницата и мораше да се бори и да управува со многу прашања, повеќето од нив избраа да ангажираат администратор на имот, со она што го поминал низ , сега другите ќе го имаа тоа така лесно и тоа не е точно ...

  Честитка.

 10.   Хорхе М.Г. dijo

  Се обидов да го инсталирам, но кога стигнав до инсталацијата на апликацијата, тоа покажа грешки и ја откажа инсталацијата.

  На крајот морав да одам со чист Арх, се надевам дека ќе ги решат проблемите затоа што навистина ми се допаѓа првиот пат кога ќе го користам.

 11.   Пабло Алонсо dijo

  Револуционизирајќи ??????

 12.   кадријанка dijo

  Многумина се жалат на манијата на овие пријателски клонови за нови лица и вистината е дека иако постојат алтернативи, затоа што треба да се покори од пуританците дека тие имаат апсолутно право да го користат ова или она дистрибуција бидејќи тие знаеја како да го инсталираат чекор по чекор пулс (нема упатства). Мислам дека овие луѓе што ги прават овие „поедноставни“ вилушки не размислуваат за тоа што ќе кажат за пуританците, туку за доведување тип на оперативен систем сличен на Linux во одредена група. Се сеќавам пред околу 4 години дека го видов најобемно и детално упатство за инсталирање на Archlinux и дека го следев до буквата, па дури и така кликот одби да го инсталира графичкиот сервер и морав да изберам архитект, потоа претходен и Сега со манџаро, ми се допаѓа archlinux (неговото работење и неговиот симпатичен pacman, што сметам дека дава многу удари на apt и yum), но тие барем треба да стават инсталатор од типот cli за оние што сакаат да го инсталираат вистинскиот лак без минуси на инсталирање arch .

  П.С .: со второто не велам дека тие мора да одат на таа рута, но дека отвораат нова врата за оние кои сакаат да ги знаат системите без да поминат низ еден од нивните полубрати.

  PD2: Мислам дека дистрибуција која нуди неколку типови инсталации (тврда: како генту - средина: како лак - лесна: како лабав / дебиан кли - и ултра лесна: како убунту / федора) ќе биде дефинитивно дистрибуција, бидејќи многумина ќе ги знаат , многумина ќе можат да соработуваат и ќе се намали јазот на оние што ја користат оваа или онаа форма на инсталација ...

  1.    Цезар dijo

   Тоа е специфичниот случај на Anarchy, инсталатер за CLI со широк спектар на опции ако го изберете сопствениот. Исто така, имате можност полесно да ги инсталирате најчестите работни површини (иако недостасува KDE).

 13.   Алексис dijo

  Имам ти во ова дистрибуција?

  1.    Цезар dijo

   Јас користам pamac-aur за графичкиот интерфејс, но можеш да инсталираш ти без проблеми. Како што реков, тоа е многу, многу конфигурирана дистрибуција.

 14.   Мигел dijo

  Користете анархија, инсталирајте arch kde, добар дел од средната инсталација, опција Anarchy Advanced овозможува инсталирање на минимални kde и детали. Лошото, неговото рачно партиционирање, gpt-дискот, не снимаше промени и скратена инсталација. Пробај се. На крајот избришав партиции, морав да се рестартирам и да користам автоматска партиција, го користам целиот диск за Linux. Јас не користам dualboot. Не можев да инсталирам лак од режим на бакнеж и пробав 3 пати, не би се подигнал, затоа користев анархија. И го сакав Арх, иако Манџаро ме искушуваше.

 15.   Мигел Ц. dijo

  Дали е инсталерот како Architec или Archanywhere или е целина изведена дистрибуција како Манџаро, сонда Анархија и се чинеше како чист инсталатор на лак, но откако ќе се инсталира, се нарекува Анархија во багажникот, splash.png, информации, екрани итн. Арханикаде не го стори тоа. Го инсталиравте Arch и на него пишуваше Arch ... Не е вишок да ја ставите Anarchy на инсталираната дистрибуција и покрај тоа што сте инсталери. Служи да. Не можев да инсталирам режим на лачно бакнување. Со анархија можев, и не сакав деликатес. Сакав чист лак. Ако инсталирате и промените splash.png, syslinux.cfg итн, така што пишува Arch. Дали тоа би ја нарушило лиценцата за употреба?

 16.   Агустин dijo

  Дистрибуцијата го инсталираше вчера и има многу функционалности, користев лак веќе две години, недостаток што го има е што немате опција да го изберете системот за размена на датотеки за размена, исто така, поправете ги партициите и автоматски креирајте го размената ако е теорија дека ме учеа во средно училиште.

  1.    Цезар dijo

   Јас ја правам прилагодената инсталација и не ја создава swap партицијата за мене. Можеби тоа е поради типот на инсталација што сте ја одбрале.

 17.   Кристијан Гарсија dijo

  Тешко ми е да ја разберам целта за создавање на дистрибуции засновани на Arch, ако корисникот може совршено да го инсталира Arch и да го зачуди сето ветување од овие distros.
  Знам дека инсталацијата може да биде малку досадна, но мислам дека добро познавајќи го вашиот хардвер, веќе имате половина инсталација во вашиот џеб. Останатото е да ја прочитате истата датотека install.txt што ја носи изоото и тоа е тоа. Во моите објекти, не треба повеќе од 10 минути за да имате базен систем. Секако потребно е да се погледне на вики, да се знае како се користи пакман и некои други детали.
  Никогаш не сум ги користел овие вилушки и мислам дека нема да ги користам. Мислам дека се премногу.
  Овие програмери може да се вклучат во развојот на Arch и да ги здружат силите. Не одбивам повеќе лесен за инсталирање CLI / GUI инсталатор, но ајде ... не е толку лошо. Не плашете се од конзолата. БАКНЕЖ.

 18.   DieGNU dijo

  Кој мисли дека посебната работа во врска со Arch е тоа што е тешко да се инсталира е суверен срање, во основа затоа што поседувањето упатства не е ни едноставен предизвик. Добрата работа кај Arch е неговото складиште надополнето со AUR и да може да инсталира се што е потребно без да мора да отворате интернет прелистувач.

  Како и да е, таа мисла е, за жал, онаа што најмалку владее, но се слуша најмногу, што е штета. И патем, да знаете дека ќе помислите на Манџаро или Антергос исто така со толку затворено затворена мисла; И да ги ставам завршните зборови, Убунту се врти, благодарение на неговата едноставност и компатибилност, како и стабилноста, да се движи во компании и корпоративни средини, како и јавни услуги, и за ова го имате подземјето во Лондон, за да дадете мал пример.

 19.   Емерсон dijo

  Не успее доволно
  Ако видите дека не ја препознава вашата интернет-врска, игнорирајте ја колекцијата на сервери
  Сепак, тоа не успева повеќе од саемска пушка
  но има луѓе кои го инсталираат без проблеми