Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Секој ден, тренд е да се користи бесплатен, отворен и безбеден софтвер и платформи, односно кои нудат мерки и приватност и компјутерски безбедносни гаранции. Бидејќи јавноста, потрошувачот и граѓанинот, секогаш бараат алтернативи за сè што се користи. И «Android» како «Sistema Operativo», е во око на контроверзии, за нејзината блиска врска со «Google».

«Google», еден од технолошки гигант од групата на «GAFAM», има направено од«Android» еден вид платформа за промовирање на себе си и на нејзините услуги, кои честопати се импрегнирани со лоши искуства во однос на политиките или недостатоци во безбедноста и приватноста тоа значи. Што стори, на тоа бесплатни алтернативи засновани «Android» o «Linux»соодветно, или други, во корист на сите.

Некои од алтернативите што се појавија на пазарот, како во минатото, така и денес, се алтернативи што биле или се делумни или тотални.

Андроид со или без Google: Вовед

Тоа е, тие се движат од едноставно не дозволување на критични апликации и услуги до полн капацитет «Google» сè до елиминација и целосно ограничување на истите, дури и постигнување на употреба на тотално нов оперативен систем заснован на «AOSP (Android Open Source Project)» или еден од нула, како во неодамнешниот случај на «Harmony OS» de «Huawei».

Бесплатни алтернативи за целосен Android од Google

Главно

AOSP (проект со отворен извор на Андроид)

«Android Open Source Project (AOSP)» Eе основата или јадрото на«Sistema Operativo de código abierto» за мобилни уреди пред се управувани од «Google». Сепак, со «AOSP», «Google» обезбедува на пошироката јавност со сите информации и изворен код потребни за создавање на сопствени варијанти на «Sistema Operativo Android».

Андроид со или без Google: AOSP

Покрај тоа, «AOSP» ги обезбедува потребните елементи за да може да го носиме до потребните мобилни уреди и да ги поддржува додатоците создадени за платформата «Android», осигурувајќи дека уредите ги исполнуваат условите за компатибилност што ги одржува целиот екосистем. Целта на «AOSP» е да се избегне каква било централна точка на неуспех кога еден играч во индустријата може да ги ограничи или контролира иновациите на кој било друг играч.

/ е / (Е.ело)

«/e/» или ело или е-гугл како што е понекогаш познато, всушност целосен мобилен екосистем. Оперативен систем фокусиран на апликации и мрежни услуги од суштинско значење за подобро и позадоволно корисничко искуство. Покрај тоа, тој има свои мрежни услуги, како што се пребарувач, е-пошта, складирање и други мрежни алатки, кои создаваат уникатно, поефикасно опкружување за приватност.

Андроид со или без Google: / e /

Организацијата што го поддржува овој проект, «e-Foundation», го објави својот «Sistema Operativo» засновано врз «Android», така што ќе биде достапен за евалуација од сите. Покрај тоа, нејзините сопствени апликации исто така се засноваат «código abierto», и исто така поддржува извршување на која било апликација«Android» постоечки.

LineageOS

«LineageOS»е бесплатен и оперативен систем со отворен извор за мобилни паметни уреди, лаптопи, па дури и компјутери, на кој се заснова «Android». Роден е како наследник на стариот проект на «ROM» обичај познат како «CyanogenMod».

Андроид со или без Google: LineageOS

Официјално беше објавен на 24 декември 2016 година, со изворен код достапен на «GitHub», и како верзиите на «Android», има специфични верзии за еден модел. Од неговото лансирање до денес, «LineageOS» поставени«ROMs» достапен за повеќе од 185 телефонски модели, со милиони активни инсталации и огромна заедница на корисници.

postmarketOS

«PostmarketOS» Е«Sistema Operativo»Linux адаптиран за телефони и други мобилни уреди. Развиен во «Software Libre» одржлив, фокусиран на приватност и безбедност и верен на моделот на традиционални дистрибуции на Linux, со соодветно одделување на привилегиите.

поштенски пазар и мобилен телефон

За сега, «PostmarketOS» Го развива мала група составена од програмери, хакери и хобисти со заедничка цел на мобилните телефони да им се даде животен циклус од десет години. Користење на едноставна и одржлива архитектура позајмена од типичните дистрибуции на Linux, наместо да користите «Android» и / или «AOSP». Проектот е во рана фаза и не е корисен за повеќето луѓе во овој момент.

PureOS

«PureOS» Е«Sistema Operativo»тотално бесплатен, етички и отворен извор на кој не се заснова«Android» и тоа малку по малку стана познато поради неговата употреба во полето за мобилни телефони поради неговата употреба на впечатливите телефони на брендот «Librem» изработени од компанијата «Purism». Сепак, «PureOS» Тој е мултиплатформа, односно работи на мобилни, преносни и десктоп уреди, може да се инсталира и на УСБ-мемориски уреди.

Андроид со или без Google: PureOS

Таа е развиена на таков начин што му нуди на корисникот можност да ја врати контролата и заштитата на нивните приватни информации, на нивниот дигитален живот преку «Sistema Operativo» целосно засновано на «Software Libre y de Código Abierto». Затоа, «PureOS» доаѓа со најдобриот бесплатен и бесплатен софтвер во однос на безбедноста и приватноста за да може безбедно да сурфате на Интернет, без да ве следат рекламни или продавачи. Покрај тоа, ви овозможува лесно да ги криптирате сите ОС и податоци, со свои лозинки. криптирање.

Replicant

«Replicant» исто така е «Sistema Operativo» засновано врз «Android», потполно бесплатна и поддржана од многу модели на уреди, карактеризирана со нагласување во слободата, приватноста и безбедноста на нејзините корисници.

Андроид со или без Google: Репликант

«Replicant» Тоа е потполно бесплатен систем, но обично доаѓа интегриран со компоненти за сопственост, како полначи за подигање, firmwares и модемниот софтвер, во некои случаи. Сепак, истото, на одредени уреди може исто така да може да работи, на пример, подигнувачи базирани на «Software Libre».

Други важни алтернативи за Android

 1. «Firefox OS»
 2. «Maemo»
 3. «Mer»
 4. «Openmoko»
 5. «Paranoic Android»
 6. «Plasma Mobile»
 7. «Sailfish OS»
 8. «Tizen»
 9. «Ubuntu Touch»
 10. «WebOS»

Андроид со или без Google: Заклучок

Заклучок

Како што видовме, со текот на времето и денес, имаше многу неуспешни и интересни, или важни и успешни обиди да се спроведе a«Android» многу послободно од «Google» или тотално бесплатно «Google». Да се ​​биде едно од најактуелните искуства или кампањи во однос на «Fundación del Software Libre de Europa»повик Ослободете го вашиот Андроид!, што ве покануваме да знаете.

И да, во одреден момент успеавте да користите еден или повеќе од споменатите овде, оставете ни го вашиот коментар за вашето искуство, и ако само сакате да го дадете своето мислење, оставете ни го вашиот коментар за дебатата и збогатувањето на сите на оваа тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Пабло Гранадос dijo

  Овие оперативни системи базирани на Андроид се алтернатива, но според мене, соодветен оперативен систем на јадрото за мобилни телефони ќе биде единствен и наместо Google тие можат да користат Duckduckgo или Yandex или друга постоечка алтернатива, порано или подоцна ќе има некои промени што сè ќе биде заменет и до ненадејно соодветен UNIX систем за компјутер и телефон

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Секако, некои од споменатите се базираат на AOSP, други на Linux и ќе видиме што всушност ни носи Harmony OS. Поздрав, Хуан и благодарам за коментарот.

 2.   Функција автоматски dijo

  Во прилог на следење или интензивно следење, постои многу сериозен проблем со мобилните уреди: застареност.
  Во минатото користев CM / LineageOS и отстранувајќи ги проблемите со инсталацијата и подигнувањето, бев повеќе од задоволен од перформансите. Сега мојот стар терминал повеќе не е поддржан и новиот никогаш го немаше. За среќа, во моментот сè уште добивам ажурирања од производителот по две години.

  Ви оставам интересна кампања од FSFe:

  fsfe.org/campaigns/android/liberate.es.html

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Одличен коментар. Додадете ја врската за кампањата Ослободете го вашиот Андроид! на крајот од статијата.

 3.   Функција автоматски dijo

  @admins, имате проблем со датумите на написи и коментари, еден напис од вчера се појавува како „пред 1 минута“ штом ќе се појави како „пред 16 часа“ или со датум на друг ден. Разочарувачки е.

  Сасулдо.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Јас, јас сум само текстописец. Не можев да ти ја кажам причината, но исто така ја забележав. Ви благодариме за набудувањето по ова прашање!

 4.   зикокси 3 dijo

  Прашањето што мора да си го поставиме е….
  Колку би купиле телефон без WhatsApp? Никој, дури и ако Телеграм или друг е 100 пати подобар.
  Ако телефонот се користи за комуникација и не можете да комуницирате со вашата мајка, испратете ја фотографијата со мачката до вашиот пријател во Гренланд или слични работи, навистина она што го имате не е телефон, тоа е агенда за „гикови“.

  Од списокот, единствениот вистински употреблив е LinageOS. Го имам инсталирано во мојот MI A1 и минува непречено. Но, секако, со услугите на големиот Г.
  Ако го инсталирав без нив, што е можно (ги имам основите), тоа ќе биде агенда со повици.
  За жал, Андроид е од Google и има сè што е многу врзано.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Зикокси3. Ви благодариме за коментарот и презентирањето на вашето гледиште во врска со ова.

 5.   Ричард Гилберт dijo

  Се согласувам дека LinageOS е најкомплетен бидејќи можете да инсталирате Gapps, но whatsapp може да се инсталира и со аурора да го одржувате во тек со апликациите на Google без google play.
  Се чини дека едрилицата се движи напред, но ништо не е видливо, но продавницата на Google работи внатре.
  Ubuntu touch, можеби најголемото ветување поради неговата солидна основа и специфичните достапни телефони.

  Зависи од секој, но приватноста и слободата имаат своја цена, ништо нема да биде лесно, но откажувањето од световните ќе не направи да напредуваме.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Ричард. Одличен коментар и придонес.

бул (точно)