Андроид 12 бета е веќе објавен и ова се нејзините вести

Гугл ја претстави првата бета верзија на Андроид 12 во кои предложени се голем број ажурирања за дизајнот на интерфејсот најважни во историјата на проектот. Новиот дизајн го спроведува концептот „Материјал ти“ се рекламира како следната генерација на материјален дизајн.

Новиот концепт ќе се применува автоматски на сите платформи и елементи на интерфејсот, и нема да бара никакви промени од развивачите на апликации.

На самата платформа, нов дизајн на графичка контрола е обележан како направени се повидливи, подобрено е заокружувањето на аглите и е обезбедена можноста за користење динамични бои што одговараат на темата на системот.

Додадена е можноста за автоматско прилагодување на системската палета на избраната боја на позадина: системот автоматски ги детектира преовладувачките бои, ја прилагодува тековната палета и применува промени на сите елементи на интерфејсот, вклучувајќи ја областа за известување, екранот за заклучување, додатоците и контролата на јачината на звукот.

Имплементирани се нови анимирани ефекти, како што е постепено зголемување на обемот и непречено движење на областите при скролување, појавување и движење на предметите на екранот. На пример, кога откажувате известување на заклучениот екран, индикаторот за време автоматски се шири и го зафаќа просторот претходно окупиран од известувањето.

Исто така е истакнато дека додаде ефект на истегнување на лизгање на рабовите, што појаснува дека корисникот го надминал лимитот за движење и го достигнал крајот на содржината. Со новиот ефект, сликата за содржината се протега и се обновува. Новиот режим за означување на крајот на скрол е вклучен стандардно, но во поставките има опција да го вратите старото однесување.

Спроведени се помазните звучни транзиции- При префрлување од една на друга апликација што емитува звук, звукот на првиот сега е нежно пригушен, а вториот нежно се крева, без да се наметнува звук на друга.

Покрај тоа, извршена е значителна оптимизација на перформансите на системот: оптоварувањето на процесорот на главните системски услуги се намали за 22%, што пак доведе до зголемување на траењето на батеријата за 15%. Со намалување на спорот за заклучување, намалување на латентноста и оптимизирање на I / O, ги подобрувате перформансите на транзициите од една во друга апликација и го скратувате времето за стартување на апликацијата.

Подобрена е ефикасноста на барањето на базата на податоци со употреба на вградени оптимизации во операцијата CursorWindow. За мали количини на податоци, CursorWindow е 36% побрз, а за комплети со повеќе од 1000 редови, забрзувањето може да биде до 49 пати.

На хиберниран режим на апликацијата, што дозволува, ако корисникот подолго време не експлицитно комуницирал со програмата, автоматски ресетирајте ги дозволите претходно издадени на апликацијата, запрете го извршувањето, вратете ги ресурсите што ги користеше апликацијата, како што е меморијата, и блокирајте лансирање работи во позадина и испраќање на известувања за push.

Додадено е BLUETOOTH_SCAN дозвола одделете за да ги скенирате уредите во близина преку Bluetooth. Претходно, оваа можност беше дадена кога имаше пристап до информации за локацијата на уредот, што доведе до потреба да се обезбедат дополнителни дозволи за апликации што треба да се спарат со друг уред преку Bluetooth.

Во втората бета верзија, Панелот за приватност се очекува да се појави со преглед на сите поставки за дозволи, што ќе ви овозможи да разберете до какви податоци пристап има корисникот на апликацијата). Индикаторите за активност на микрофон и камера ќе бидат додадени на панелот, со чија помош исто така можете насилно да ги исклучите микрофонот и камерата.

Конечно, лансирањето на Андроид 12 се очекува во третиот квартал на 2021 година.

Од готовите градежни фирмвери на ова бета верзија, тие се нудат за Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a / 4a 5G и Pixel 5 уреди, како и за некои ASUS , Уреди со OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, TCL, Transsion, Vivo, Xiaomi и ZTE.

Fuente: https://android-developers.googleblog.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   неименуван dijo

  Добро е што зборувате за андроид (за оние кои се заинтересирани да продолжат да бидат робови), но имајќи ја предвид темата на блогот, би било многу подобро ако зборувате за новости за вистински паметни телефони со Linux, како и нивниот софтвер, кој има интересни вести, од кои не известувате. Јасен пример е мрежата https://linuxsmartphones.com

  Со почит