ЦРКОВСКИ ГНОМ: Проект за апликации и библиотеки за ГНОМЕ

ЦРКОВСКИ ГНОМ: Проект за апликации и библиотеки за ГНОМЕ

ЦРКОВСКИ ГНОМ: Проект за апликации и библиотеки за ГНОМЕ

Денес, како начин да се продолжи со придонесот кон дифузија и масификација од безброј корисни проекти на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux постоечки, ќе разговараме за една наречена «КРУГ ГОНОМ».

Кој, во основа, е интересен и вреден проект создаден од и за Заедницата „Гном“, со цел да ги прошири своите екосистем на апликации и библиотеки, со развој на сопствени и трети страни.

Најдобри апликации за слободен софтвер и со отворен извор за професионални средини

Најдобри апликации за слободен софтвер и со отворен извор за професионални средини

За оние кои, како и обично, сакаат да го истражуваат и прошират своето знаење на повеќе бесплатни и отворени апликациски проекти, корисно и достапно за секого, ја препорачуваме следната претходна публикација:

"Употребата на бесплатни и отворени оперативни системи, како што е GNU / Linux заедно со огромниот, растечки, ефикасен и ефективен репертоар на бесплатни и отворени апликации, бесплатни или не, ги прават достапни сите Distros и апликации, како одлична, достапна и практична ИТ решение за лични и професионални задачи, односно работа дома и во канцеларија." Најдобри апликации за слободен софтвер и со отворен извор за работа на Linux

Поврзана статија:
Најдобри апликации за слободен софтвер и со отворен извор за работа на Linux

ЦРКОВ ГНОМ: Проширување на екосистемот ГНОМ

ЦРКОВ ГНОМ: Проширување на екосистемот ГНОМ

Што е тоа ГНОМСКИ КРУГ?

Според официјална веб-страница на овој Проект изработен од и за заедницата ГНОМЕ, се дефинира како:

"Проект кој се обидува да го подобри развојот и растот на апликациите и библиотеките за проширување на екосистемот GNOME Desktop Environment. Оттука, GNOME CIRCLE се залага за добар софтвер развиен и достапен за платформата GNOME. Не само најдобрите апликации и библиотеки за GNOME, туку исто така се обидува да поддржи независни програмери кои користат GNOME технологии."

Кои се придобивките од GNOME CIRCLE за развивачите на апликации GNOME?

Администраторите на овој проект наведуваат дека:

"Оние програмери што ја користат платформата GNOME можат да побараат нивните проекти да бидат вклучени во кругот GNOME."

И, следствено, ако вашиот проект е одобрен, се квалификувани за одредени бенефиции, меѓу кои може да се спомене следново:

 1. Промоција и публицитет.
 2. Вклучување по избор во групата GitLab на Circle.
 3. Право да бидете член на Фондацијата ГНОМ.

И за второто, се создаваат повеќе придобивки како што се:

 • Гласајте на изборите на Управниот одбор и на референдумите.
 • Да се ​​предложи како кандидат за изборите на Управниот одбор.
 • Користете псевдоним за е-пошта «@gnome.org», блог хостиран на «https://blogs.gnome.org», и веб-простор во «https://people.gnome.org».
 • Учествувајте на Интернет Планета Гном.
 • Добијте спонзорства и надоместоци за патувања, конференции и хакфести.
 • Имајте сметка во услугата «GNOME Cloud» и «meet.gnome.org».
 • Аплицирајте за попуст на е-стапка на GANDI: давател на домен и хостинг.

Што ти треба како развивач за да аплицираш за ГНОМ ЦИРКЛ?

Администратори на проектот «GNOME CIRCLE» објасни дека, за да бидат подобни за проектот, програмерите мора генерално:

 • Имајте добро општо ниво на квалитет во нивниот развој.
 • Користете лиценца одобрена за OSI.
 • Немате договор за лиценца за партнер (CLA).

Особено за апликациите, побарајте да се усогласат со следново:

 • Користете ја платформата GNOME, вклучително и GTK.
 • Тие се достапни за инсталирање како Flatpak.
 • Тие се интегрираат многу добро со работната површина на GNOME, вклучително и онаа што има икона за апликација и доаѓа со опис и слики од екранот што се појавуваат во софтверската апликација.
 • Имајте добро дизајниран кориснички интерфејс кој генерално ги следи конвенциите на GNOME.

Особено за библиотеките, побарајте да се усогласат со следново:

 • Проширете ги одликите на платформата GNOME и насочете ги апликациите базирани на glib.
 • Следете ги упатствата за кодирање на GNOME.
 • Тие можат да се користат од најмалку уште еден проект или апликација.
 • Ве молиме, наведете документација (барем референтни документи за API).

Досега апликации интегрирани во GNOME CIRCLE

До сега може да се бројат 29 апликации и 4 библиотеки, на веб-страницата на «GNOME CIRCLE», меѓу кои може да се истакне следново:

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «GNOME CIRCLE», интересен и вреден проект создаден од и за Заедницата „Гном“, со цел да ги прошири своите екосистем на апликации и библиотеки, со развој на сопствени и трети страни; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.