Телеграма или WhatsApp: Зошто TG е најпосакувана апликација за корисниците на Linux?

Телеграма или WhatsApp: Зошто TG е најпосакувана апликација за корисниците на Linux?

Телеграма или WhatsApp: Зошто TG е најпосакувана апликација за корисниците на Linux?

За нас loversубителите на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux, јасно е дека кога станува збор за користење Телеграма (TG) или WhatsApp (WA)Ние претпочитаме првиот пред вториот, да комуницираме со други истомисленици колеги и да ја споделуваме или шириме нашата страст за оваа област на знаење со другите.

Но, точно Зошто Телеграм е најпосакувана апликација за пораки за корисниците на Линукс?

Телеграма и Linuxeros: Вовед

Пред да ги разгледате целосно причините и мотивите и да не ја направите оваа публикација толку обемна, ве покануваме да ги истражите нашите претходни публикации на Телеграма, за што многумина сметаат дека се супериорни во однос на WhatsApp, без оглед дали се Linuxeros или не.

Од моментално Телеграма за неговиот огромна флексибилност y растечки карактеристики и иновации, се повеќе се користи во сектори како што се маркетинг на производи, стоки и услуги, традиционални и нетрадиционални (дигитални).

Телеграма 1.6: Избрана слика
Поврзана статија:
Телеграма: Вести, функции и придобивки до тековната верзија
Телеграма: Објавува дека достигна 400 милиони корисници
Поврзана статија:
Телеграма: Објавува дека достигна 400 милиони корисници

"Телеграмот е уАпликацијата за пораки фокусирана на брзина и безбедност е супер брза, едноставна и бесплатна. Може да користите Телеграм на сите ваши уреди истовремено. Вашите пораки се совршено синхронизирани преку кој било од вашите телефони, таблети или компјутер". Што е Телеграм?

Телеграма и Linuxeros: Содржина

Телеграма: Најпосакувана апликација за пораки на Linuxeros

Јас лично користам Телеграма за скоро сè, бидејќи, како и многумина што веќе го користат, сметам дека Телеграма ги исполнува сите минимум потребни и повеќе, во основа да го користите како апликација за пораки само Како и да е, веќе знаеме дека почесната точка за постигнување на оваа цел е дека нашето семејство, пријатели, колеги студенти или работа, клиенти или потенцијални клиенти, мигрираат Исто така до Телеграма.

Во врска со оваа точка на број на корисници на платформа, многумина од нас видоа во вестите за Телеграма, дека истото е во постојан раст на нејзините корисници. И многумина, вклучувајќи ме и мене, можевме да видиме како нашите контакти, Linuxeros или не, се приклучуваат на платформата секогаш кога има масивни падови на услугите ширум светот или излегува на виделина објавува ново предупредување за a ранливост, неуспех или неправилна работа безбедност, приватност или друга природа.

Linuxe причини да претпочитаат Телеграм

Накратко и по редослед од важност, од моја гледна точка како Linuxer, Мислам дека ова се најчестите и општи причини зошто преферираме Телеграма за замена на WhatsApp:

 1. Има бесплатен и отворен клиент со повеќе платформи, кој троши помалку компјутерски ресурси (RAM / CPU) и помалку батерија, на опремата и уредите каде што е инсталиран и извршен.
 2. Нуди поголеми гаранции и технолошки функционалности за безбедност, приватност и анонимност.
 3. Постоење на групи, супергрупи и канали кои ни олеснуваат да работиме во заедницата и да се информираме лесно.
 4. Достапност на алатката Телеграф, за создавање написи (долги / долги пораки) и олеснување на нивно испраќање и прегледување (брз преглед) преку разговор или канал.
 5. Огромна понуда на ботови полни со функции и можности за извршување задачи, информативни, умерени групи и корисници или поддршка (превод на текст, конверзија од говор во текст, управување со информации, меѓу другите)
 6. Големиот капацитет на неговиот систем за истражување, кој може да се користи за сè, почнувајќи од одлуката за која Distro, работна околина, менаџер на прозорци или друга ставка Linuxero, до давање мислење или самостојно организирање, користејќи ги опсегот на можности на неговите сегашни три вида на истражувања
 7. Постоечката широк спектар на групи, супергрупи и канали добро организирани од темите Linuxeras, од кои многу доаѓаат од познати или признати веб-страници, како што се блогови, како и од нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.

Други причини

Се разбира, сигурно ќе имаме повеќе причини, како што е употребата или не на налепници (статички и анимирани), твојот уредник на фотографии, видео плеер, вграден веб прелистувач, меѓу другите, но мислам дека овие 7 причини споменати погоре се најважни да претпочитаат да бидат Linuxeros на Телеграм, пред во WhatsApp.

Запомнете, секогаш кога сакате да дознаете повеќе за Телеграма и на шпански јазик, можете директно да се консултирате со официјален дел за прашања на шпански јазик, кој е сопственик на вашата веб-страница. И во Македонски, можете периодично да ја проверувате вашата Блог да имате повеќе новости во тек или ваши дел за еволуција да бидат во тек со неговиот развој.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за причините за «¿Por qúe Telegram es la Aplicación de Mensajería preferida de los Linuxeros», за традиционалната, комерцијалната и широко користената примена на WhatsApp, да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како TG.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Михаил dijo

  апликација за телеграма herunterladen: telegramm.app/download