Бети: Siri или асистент во стилот на Google Now во терминалот за Linux

Што е Бети?

Betty е Siri o Google сега од командната линија. Па, такво нешто. Алатката преведува едноставни англиски фрази во команди што всушност треба да се извршат за да се изврши бараното дејство.

Во моментов, не е можно да се контролира Betty користејќи говорни команди, но да преку инструкции напишани во терминалот. Betty тоа ќе го покаже не само крајниот резултат, туку и командата што се извршува зад сцената.

Карактеристики на Бети

Како што е појаснето на страницата на GitHub на проектот, Betty се обидува „да обезбеди начин за користење на компјутерот преку природен јазик“:

Поточно, придобивката лежи во вршење работи со вашиот компјутер без да ја напуштите командната линија или да пребарувате на Интернет за соодветна команда. Бети работи само.

катран

Типичен пример е компресија / декомпресија на датотеки, што обично е малку комплицирано од терминалот, ако не се сеќаваат точно на командите и параметрите соодветни на секој тип на датотека (zip, tar, rar, итн.). Со BettyНаместо тоа, можете да ја отпакувате датотеката без компликации:

датотека со бети декомпресирај.tar.gz

Betty вклучува поддршка за различни команди, вклучувајќи:

 • брои (го брои бројот на знаци во датотека, бројот на зборови во директориумот итн.);
 • конфигурација (сменете го вашето корисничко име);
 • време на датум (тековен датум и време, итн.);
 • Пронајдете (пребарувајте датотеки);
 • Интернет / веб-пребарувања (преземете датотека, прикажете временска прогноза, итн.);
 • операции со датотеки / директориум (компресирај / декомпресирај ги датотеките, прикажи ја големината на датотеката, смени ги дозволите на датотеката итн.);
 • процеси;
 • кориснички команди (покажува корисничко име, вистинско име, IP број, кој друг е најавен, итн.);
 • ги контролира iTunes и Spotify;
 • многу повеќе.

Како да ја инсталирате Бети

1. - Инсталирај Руби (потребно е да се користи Betty) и Curl (се бара од Betty да извршува некои команди). Во Ubuntu, само извршете ја следнава команда:

sudo apt-get инсталирајте рубина навивам

2. - Инсталирај оди и преземете ја најновата верзија на Betty:

sudo apt-get install git cd && git клон https://github.com/pickhardt/betty

3. - И, конечно, мора да ја доделите патеката на датотеката бети / главна.rb алијас бети во вашето досие ~ / bashrc. Под претпоставка дека сте ја преземале Бети во вашата корисничка папка, само стартувајте:

echo "alias betty = \" / betty / main.rb \ "" >> ~ / .bashrc извор ~ / .bashrc

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   иванбарам dijo

  Значи, можеме да кажеме дека Бети е глува?

  Многу добро, поздрав.

  1.    Роберт dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС! И јас го мислев истото ...
   многу добар пост го пробам !!!

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха! Така нешто….
   За среќа, тоа не е грда Бети. 🙂
   Прегратка! Павле.

 2.   победник dijo

  Здраво!
  Ја натерав да научи малку шпански, ако некој се осмели да ја научи повеќе, тоа може да го стори на GitHub !!

  http://victorhckinthefreeworld.wordpress.com/2014/05/22/betty-tu-amiga-de-la-linea-de-comandos-aprende-espanol/

 3.   Azureus dijo

  Некако е смешно, прекар за мојот лаптоп Бети, случајност. Каде?

 4.   hnонфгс dijo

  катран jxvf fubar.tar.bz2

 5.   десикодер dijo

  Не знам колку секунди размислував за командата, но најкратката команда што ми текнува со катран е:

  root @ bomb: >> катран c /

  тоа ќе прикаже еден куп чудни симболи на екранот кои се податоците за тарболот од коренскиот директориум

  Честитки!

  1.    десикодер dijo

   Уште подобро. Наместо да размислуваме за команда со катран, ние извршуваме напојување на пумпата, таа може да работи или ако е стапица што ќе експлодираме затоа што беше алијас на катран - невалидна команда xD.

 6.   Jonонатан Делгао dijo

  Единствената лоша работа со бети засега е тоа што таа има проблеми со компатибилноста со некои системи.

 7.   МАРКОС МЕНДЕЗ dijo

  здраво, имам проблем, се обидов да инсталирам Бети, но тоа не беше можно, и секогаш кога ќе го отворам терминалот, се појавува следново:
  bash: /home/cancervero85/.bashrc: линија 171: синтакса грешка близу неочекуван токен betty="~/betty/main.rb"'
  bash: /home/cancervero85/.bashrc: line 171:
  esacalias betty = »/ betty / main.rb» »

  Пробав во основно ос локи