Atom 1.0 достапен за преземање

Користев веќе подолго време за да работам како Предниот крај јас се осврнувам на двајца доста познати уредници на текст Високата Текст y Загради, последново е она што го користам по дифолт.

Во тоа време, тој ги тестираше претходните верзии на Атом и тој никогаш не ме убеди. Беше доста бавно, неговото автоматско комплетирање на кодот беше неефикасно и немаа многу опции, меѓутоа, со верзијата 1.0, достапна пред неколку дена, пејзажот се смени многу.

Атом-уредник

Што ни носи Атом?

Како што веќе споменав, една од работите што најмногу ми пречеше кај претходните верзии на Atom беше неговото тажно и декадентно автоматско комплетирање со код, но во оваа верзија многу се подобри благодарение на автоматско комплетирање плус, што доаѓа инсталирано како пакет.

автоматско комплетирање плус

Вклучени се и други пакети кои го прават Атом моќен уредник оди-плус, за подобрување на јазикот создаден од Google, атом-тип на пишување за целосна поддршка на TypeScritp, бесплатниот програмски јазик на Мајкрософт и омнишарп-атом, за C # и .Net.

Прилагодување на атомот во целост

Во преференциите на Атом, наоѓаме многу опции за да го прилагодиме според нашите вкусови и потреби, и имаме повеќе од 600 теми (ака кожи) да се избере, и повеќе од 2000 пакувања да ги прошири своите функционалности.

Во Atom 1.0 се додадени многу други одлични работи, како што е системскиот прелистувач датотека, брзо пребарување и пронаоѓач Фази-пронаоѓач, повеќе панели за избор и курсори, фрагменти, поддршка за Маркдаун и многу повеќе, многу повеќе ..

Неверојатно во сето ова е дека перформансите на апликацијата се значително подобрени, како и нејзиниот одговор при пишување текст.

Загради сепак е за мене подобра опција за работа како FrontEnd. Само по дифолт опција е да се видат боите кога се поставува курсорот на својството CSS или слика кога се поставува курсорот на патека, се прави работата многу полесна.

Сепак, ќе пробам Атом и може да откријам многу поголема функционалност со неговата употреба.

Инсталирајте го Атом

Ако користиме ArchLinux, можеме да го инсталираме Atom од AUR:

$ yaourt -S atom-editor

Ако користиме дистрибуција .deb или .rpm, можеме да ги преземеме бинарите директно од страницата Atom. Се разбира, тие се компајлирани за 64 бита.

Преземи Атом


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   xRnsxe dijo

  Благодарам за информацијата што ќе ја проверам атом за да видам како е, бидејќи ќе започнам курс и ќе инсталирам код за визуелно студио и ќе видам со кој ми е пријатно.

  1.    елав dijo

   Па, мислам дека со Атом ќе направиш подобро .. но не знам, треба да пробаш

 2.   Хектор dijo

  Здраво, јас го користев веќе подолго време и многу ми се допаѓаше, но имаше дефект (според мене) и беше што не го зачува работниот простор, ниту отворените документи, дали знаете дали тоа се смени ?

  1.    елав dijo

   Па, се чини дека го поправија ...

   1.    Хектор dijo

    Благодарам, ќе го пробам повторно

 3.   cr0t0 dijo

  Благодарам Елав за совет, би ти кажал дека Атом го користам почесто од неверојатниот возвишен текст. Загради Не сум му дал многу шанса, имам идеја дека е тешка, а Атом многу се подобри во тој поглед.

  1.    елав dijo

   Заградите се чувствуваат бавно на моменти, особено кога ставате одредени додатоци на нив, но не е тешко ... сигурно, Atom и Sublime работат многу побрзо, можеби затоа што заградите се изградени на веб-технологија.

   1.    Боно dijo

    Атомот е изграден на електрони (https://github.com/atom/electron) што како што разбирам е веб-технологија. На здравје

   2.    елав dijo

    Па, не разбирам тогаш како заградите се отвораат бавно или имаат проблеми со затворањето, а Атом не not

 4.   зетака01 dijo

  Иако ова е уредник на повеќе јазици, за GO, јас користам LiteIDE + Godoc. УПРЕДУВАЕ на кодови со автоматско комплетирање. Само за Go (или Golang за пребарувања).
  Лесен и за Linux, Windows и BSD.
  Честитка.

  1.    зетака01 dijo

   Очигледно со компилација, дебагирање, извршување и сл.
   Нема графички дизајн на интерфејс, иако имате и веб и природни библиотеки.
   Честитка.

 5.   Фернандо Гонзалес слика на зачувување на место dijo

  Би било добро ако ни оставевте врска или команда за други дистрибуции на GNU / Linux кои не беа само Arch Linux, нели? овој уредувач на текст изгледа добро. благодарам

  1.    Gabriel dijo

   На истата веб-страница https://atom.io/ видете што објаснува како да ги инсталирате на други платформи

   1.    елав dijo

    Така е, исто така на последниот линк од објавата ги има сите достапни бинари.

  2.    Orgоргицио dijo

   Во Gentoo и дериватите е инсталиран од мојот преклоп https://github.com/jorgicio/jorgicio-gentoo

 6.   зетака01 dijo

  Па, се надевав дека би сакал GO јазик, малку еволуција од C, а не c ++.
  Ах, не е godoc, тоа е gocode. Моја грешка.

  1.    зетака01 dijo

   Извинете, тоа е уредник, а не јазик.

 7.   Гонзало Руиз dijo

  Се сеќавам дека го инсталирав Атом, но тој јадеше многу ресурси, требаше многу време да се работи, ако некој го пробал, кажи го искуството.

 8.   Петерчеко dijo

  Јас го инсталирав вчера ... Сакав да излезе последната верзија подолго време за да можам да го заменам возвишениот текст 2 одеднаш ... Вчера ја направив промената, инсталирав неколку додатоци како Build и Highlight-line и Среќен сум :).

 9.   Orgоргицио dijo

  Добро.
  Го пробав Атом и видов споредба помеѓу тој и возвишен текст. Вистината е, не ја најдов причината за толку многу потрошувачка на хард диск, иако е доста брза. Возвишениот текст не троши повеќе од 20 MB. Покрај тоа, не најдов нешто à la Arduino за Atom (за Возвишен текст, тука е Stino, да состави програми за Arduino и да го искористи како IDE). Засега, минувам. Но, тоа е ценето.

 10.   urKh dijo

  Еве еден .deb што го направив за i386:

  https://github.com/urkh/atom-i386

  1.    гавран291286 dijo

   дали е за тимови со арк ... 86 ?? На здравје

   1.    bru dijo

    Тоа е за 32-битни компјутери ...

 11.   разбиени dijo

  Можеби се чини чудно прашањето што ќе ви го поставам, но дали знаете дали има уредник за текст што може да се конфигурира на таков начин што ќе остави маргина лево пред да напишете?

  Благодарам однапред. Го барав и не го најдов.

 12.   Гадем dijo

  Постојано се држам со Бракетс, како што вели Елав, гледајќи ги боите во CSS, како и сликите, заштедувам многу, многу работа.

 13.   адолфо dijo

  има некој вртежи во минута за i386?
  може ли да ми оставиш врска ќе бидам благодарен

 14.   Fabian dijo

  Боите може да се видат со инсталирање на пигменти.