Првите измени беа најавени во вилушката на CUPS

Во октомври минатата година ги споделуваме вестите тука на блогот на проектот OpenPrinting (поддржано од Фондацијата Linux) која создаде А. гранка на системот за печатење CUPS, каде што најактивниот дел од развојот е на Мајкл Р Свит, оригиналниот автор на CUPS.

И тоа е дека по повеќе од шест месеци од тоа време, До Кампетеr, водач на проектот OpenPrinting, објави дека поради незаинтересираност од Apple во одржување на системот за печатење CUPS, вилушката на CUPS, основана минатата година, може да се гледа како почетен проект на закрпи и дистрибуции. Развојот на вилушката е вклучен во Мајкл Р Свит, оригиналниот автор на CUPS, кој го напушти Епл пред година и пол.

Поврзана статија:
OpenPrinting работи на вилушка на системот за печатење CUPS

Од почетокот на 2020 година, не се направени никакви измени во складиштето на CUPS што го одржува Apple и проектот е во длабока стагнација. Со оглед на важноста на CUPS за екосистемот на Linux, тимот за OpenPrinting одлучи да го земе одржувањето на кодот CUPS во свои раце и минатата есен издаде вилушка. Поминаа шест месеци од создавањето на вилушката и Apple не ја продолжи работата на CUPS.

Како одговор на барањето на Мајкл Свит, Apple го потврди својот интерес за понатамошно развивање на функционалноста на CUPS и има намера да се ограничи на одржување на базата на кодови за macOS, вклучувајќи миграција на поправки од вилушката за OpenPrinting. Програмерите на OpenPrinting најавија дека развојот ќе продолжи независно од Apple и препорачаа нивната гранка да се смета за голем проект. Идните верзии на вилушката CUPS ќе бидат испратени со задржано име на проектот и без претходно користената наставка „opX“.

Меѓу веќе додадените измени, се издвојува интеграцијата на акумулираните закрпи во пакетот за Ubuntu, како и додавање на потребните можности за дистрибуција на магацинот за печатење базиран на CUPS, Ghostscript и Poppler во пакет со формат Snap (Ubuntu планира да се префрли на овој приклучок наместо вообичаените пакети) . Друг аспект на работата е да ги поправите грешките што биле пријавени во складиштето на Apple во последните 15 месеци.

Планирано е да се вклучат промените во верзијата CUPS 2.4, Исто така, се очекува да вклучи компатибилност со AirPrint / Mopria, како и додавање поддршка за автентикација на OAuth 2.0 / OpenID, поддршка за pkg-конфигурација, подобрување на поддршката за TLS и X.509, меѓу другите промени.

Подоцна, на изданието CUPS 3.0, беше одлучено да се запре поддршката на форматот за опис на печатачот PPD и префрлете се на модуларна архитектура на системот за печатење, целосно ослободена од PPD и заснована на употребата на PAPPL рамката за развој на апликации за печатење засновани на протоколот IPP насекаде.

Посебните модули ќе вклучуваат компоненти како што се команди (lp, lpr, lpstat, откажи), библиотеки (libcups), локален сервер за печатење (одговорен за обработка на локални барања за излез за печатење) и споделен сервер за печатење (одговорен за мрежно печатење) .

Да се ​​потсетиме дека организацијата Отворено печатење е создадено во 2006 година како резултат на спојувањето на проектот Linuxprinting.org и работната група OpenPrinting на Групата за слободен софтвер, која развиваше архитектура на системот за печатење за Linux (Мајкл Свит, автор на CUPS, беше еден од водачите на оваа група ) Една година подоцна, проектот влезе под крилото на Фондацијата Линукс.

Во 2012 година, проектот OpenPrinting, според Apple, го презеде одржувањето на пакетот чаши-филтри со потребните компоненти за CUPS да работи на други системи освен macOS, бидејќи од објавувањето на CUPS 1.6 Apple ја прекина поддршката за некои филтри за печатење и позадини што се користат во Linux, но не ги интересира macOS, и исто така ги амортизираа драјверите за PPD.

За време на неговото време во „Епл“, огромното мнозинство измени во базата на кодови CUPS ги изврши лично Мајкл Свит.

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да ги проверите деталите На следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.