Безбедно избришете ги информациите со безбедно бришење

За оние како мене кои се параноични и сакаат да ги отстранат информациите од нивниот систем на начин кој е неповратен (или скоро), еве решение.

Ајде да го инсталираме пакетот: безбедно-бришење

Тогаш ќе биде доволно да ја користите командата srm и ќе го избрише директориумот или датотеката што ги сакаме безбедно.

Како работи ова?

Едноставно. Кога нормално бришеме нешто од нашиот систем, во реалноста таа информација не беше елиминирана, но во HDD беше „посочено“ дека секторите што ги зафаќаат овие податоци се „празни“, тогаш кога со текот на времето ќе копираме нешто ново на нашиот HDD , малку по малку навистина се елиминира од информациите што ги окупираат оние сектори претходно наведени или обележани.

Па, она што го прави srm е да ги избрише тие информации како што правиме ние, но не само ова, туку ги пишува и брише неколку пати во истиот простор што го окупираа избришаните информации, односно ги брише и пишува, брише и пишува во ова начин го прави скоро невозможноосвен ако немаат специјализирана опрема како ЦИА, ФБИ, НСА итн. хаха) за да може да ги врати избришаните информации.

На пример, за да избришете датотека тоа би било:

srm mis-passwords.txt

Ако сакам да избришам папка со целата нејзина содржина:

srm -r carpeta-personal/

Ова појаснувам, ќе биде потребно многу време, но многу подолго од нормалното. Запомнете дека е напишано и избришано неколку пати, очигледно ова ќе заземе многу повеќе време од нормалното. Но, секако ... ако нешто сака нешто, тоа го чини, ако сакаме да ги елиминираме информациите што е можно побезбедно, ќе ни треба малку време

Меѓутоа, ако сакате да ви одземе помалку време, можете да го користите параметарот -l Она што го прави ова е дека ќе биде напишано и бришено само двапати, ќе го забрза процесот на бришење, но нема да биде толку безбедно како што е стандардно.

Како и да е, мислам дека нема уште многу што да се додаде.

Поздрав


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Сиромашен хард диск што паѓа во ваши раце .. Дали мислите дека бришењето-пишување многу пати во истиот сектор е добро? Добра тага .. xDD

  1.    MSX dijo

   Но, за итни случаи ...

  2.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Сега разбирам зошто експлодираа толку многу хард дискови, хахаха. Она за вакви работи што ќе им ги направи на сиромашните. о_О

  3.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ги давам опциите, корисникот е слободен да избере дали ќе ги користи или не

  4.    Гонзало dijo

   Ако не сакате датотеката да биде обновена, вреди
   Дали знаете колку пати сте пишувале во истите сектори на вашиот диск? Или мислите дека вашиот диск е бесконечен и никогаш не ги пребришува секторите?

 2.   танхаузер dijo

  Интересна програма, не знаев. Досега користев Bleachbit или истата Shred која ви овозможува да изберете неколку пати за да запишете датотека, сега имаме уште една опција кога ЦИА ја повикува вратата xDD

 3.   коментатор dijo

  Единствениот начин за безбедно бришење (и тоа засега) е физичко уништување.

  1.    MSX dijo

   Физичкото уништување е очигледно најбезбеден начин, сега или со користење на методите препорачани од специјалисти или ДД е невозможно, невозможно, да се вратат релевантни информации, се надевам дека изолирани фрагменти, освен ако не се надополнат со некој друг вид на тест или само податоците нема да имаат вредност

   1.    MSX dijo

    * невозможно невозможно хахахаха: фејспелм:

  2.    тарегон dijo

   Немам доволно пари да купам хард диск секогаш кога ќе сакам да ги сокријам своите лоши дела 0.o

   1.    MSX dijo

    Човече, за тоа постојат технологии за криптирање, токму тука има добри статии на оваа тема.

  3.    законодавец dijo

   Може да го преработите целиот хард диск со случајни податоци

 4.   Гилермо dijo

  Добар ресурс, можеби името на објавата треба да биде „Трајно избришете ги датотеките“
  Бидејќи „осигурувањето“ е релативно, слаб хард диск. XD

 5.   SynFlag dijo

  Мислам дека не е потребно, со години постои команда наречена парчиња.
  $ уништи -u pass.txt

  Ако сте повеќе параноични:

  уништи $ -n 200 -z -u помине.txt

  1.    Конозидус dijo

   Дали сте прочитале парче од $ man?

   Јасно вели дека во современите датотечни системи може да се пребрише во различна физичка адреса од датотеката што треба да се избрише, а меѓу другите специфицира и ext3, па претпоставувам дека во ext4 поради неговите сличности нема да гарантира ниту работење.

   Ако користите таква алатка, тоа е затоа што сакате да бидете сигурни дека точните физички адреси се избришани и пребришани, па затоа е прилично бескорисно овие денови, освен ако не користите застарени датотечни системи како fat32, ext2, итн.