Резервна копија на Thunderbird и Firefox помеѓу Windows и Linux

Понекогаш во миграцијата на компанијата, најкритично е да мигрирате, вреди да се отпуштат, информациите и сметките за е-пошта на корисниците, бидејќи мора да бидете многу внимателни да не изгубите ништо при транзицијата. Затоа сум критериум дека пред да преместите работник од Виндоус на Линукс или обратно, првото нешто е „прилагодување“ на корисникот да користи алатки кои се мултиплатформни и тоа ни овозможува проток на податоци од еден оперативен систем во друг со леснотија.

firefox thunderbird

Можеме да ставиме како пример за мултиплатформни апликации: Thunderbird, Firefox, LibreOffice, Inkscape, GIMP, и многу други алатки што можат да се користат и во оперативните системи. Во овој случај, она што ќе ви го покажам е како да ги зачувате и вратите нашите профили на Thunderbird и Firefox и на Виндоус и на Линукс, и иако може да изгледа глупаво, никогаш не боли да се прикаже процесот во случај на некому да има потреба од тоа.

Каде се наоѓаат папките Thunderbird и Firefox?

Првото нешто што треба да знаеме е каде се наоѓаат патеките на папките Thunderbird y Firefox зачувајте ги поставките поставени од корисникот.

На GNU / Linux

Папките за овие апликации се наоѓаат во / home на корисникот, со името .tunderbird (или .icedove на Debian) за клиентот за пошта, и .мозила за прелистувачот, иако секако дека се скриени. Сега, кога размислував за тоа, папката Thunderbird исто така треба да биде внатре .mozilla, да биде производ на истата компанија, но како и да е.

На прозорците

Во случај на Windows, знаеме дека конфигурациите на корисникот НЕ се зачувани во партицијата за податоци, туку во партицијата на системот. Во случајот што го прикажавме денес, тоа е во:

C:\Users\nombre_de_usuario\AppData\Roaming

Резервна копија од Linux на Windows

Да претпоставиме дека имаме компјутер со GNU / Linux и корисник што користи Thunderbird и Firefox. Сè што треба да сториме е да ги зачуваме соодветните папки на нашиот / домот, оние што ги споменав погоре и да ги копираме на Windows на патот:

C:\Users\nombre_de_usuario\AppData\Roaming

И тоа е сè.

Препорачливо е да не ги отворате Firefox или Thunderbird пред да ја направите копијата, за да не создадете друг профил

Резервна копија од Windows на Linux

Па, како што можете да замислите, обратен процес е ист, но копирање на сè што е во

C:\Users\nombre_de_usuario\AppData\Roaming

За нашите / home. И тоа е тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ноќна dijo

  Побрзо да ја пронајдете локацијата на профилот каде е да направите резервна копија. Пишуваме за: поддршка во лентата за адреси или, исто така, пристигнуваме од патеката на копчето за мени -> Помош (?) -> Информации за решавање проблеми -> директориум за профил -> копче "Отвори директориум" и таму го копираме или заменуваме профил. Everythingе се направи резервна копија освен додатоци.

  Како што предупредува статијата, идеално е да направите резервни копии во прелистувачот на датотеки со затворен Thunderbird или Firefox.

  Поздрав.

  1.    елав dijo

   Добар совет .. скоро секогаш „постои друг метод“ за да се прават работите 😉

 2.   Бикооо2 dijo

  Јас неодамна мигрирав од Виндоус во Опенсус, сè уште го оставам по мој вкус и ја префрлам бекапот на новата, но можам да кажам дека го користам овој метод, и за мене е подобар од оној што го предложи @Noctuido, бидејќи Јас останав со моите поставки и приклучоци исто како и во Windows и не морав да допирам ништо.