Дронови: Најдобрите проекти со отворен код на пазарот

Дронови: Најдобрите проекти со отворен код на пазарот

Дронови: Најдобрите проекти со отворен код на пазарот

Денес, дизајнот, изградбата и употребата на „Дронови“ Тоа е нешто многу вообичаено и со текот на времето оваа тенденција се повеќе се наметнува. Било да е „Дронови“ копнени, воздушни или водни, со употреба или не на Вештачка интелигенција (ВИ)И за цивилна и за воена употреба, трката во оваа област е веќе во тек и со многу натпреварувачи.

И нема само конкуренти со приватни и затворени проекти. Има многу со бесплатни и отворени проекти и сигурно со текот на времето ќе излезат на виделина уште повеќе. И во овој пост, ќе истражиме некои од најпознатите со Проекти со отворен код за „Дронови“.

Автомобилство: Постоечки проекти со отворен код за иднината

Автомобилство: Постоечки проекти со отворен код за иднината

И како и обично, пред целосно да навлеземе во денешната тема од областа на „Дронови“ и проекти со отворен извор постоечки, ќе оставиме за заинтересираните да истражат уште една наша претходни поврзани објави со слични теми, следниот линк до него. За да можете лесно да го истражите, доколку е потребно, откако ќе ја прочитате оваа публикација:

"La „Автомобилство“ o Самостојно возење во моментов се однесува на способноста да се создадат услови за а vehículo, автомобил или робот, да може имитираат човечки капацитети за управување и контрола. Односно, тој е способен да ја согледа околината што го опкружува и соодветно да се движи низ неа. За да се постигнат многу од овие цели, возилата (автомобили, дронови, роботи) се опремени со технологии способни да ја согледаат околината користејќи сложени техники како што се ласер, радар, лидар, глобален систем за позиционирање и компјутерска визија." Автомобилство: Постоечки проекти со отворен код за иднината

Автомобилство: Постоечки проекти со отворен код за иднината
Поврзана статија:
Автомобилство: Постоечки проекти со отворен код за иднината

Дронови: Тековни проекти со отворен код

Дронови: Тековни проекти со отворен код

Еве мала листа на најпознатите Проекти со отворен код за „Дронови“:

АрдуПилот

Тоа е сигурен, разноврсен и автопилот систем со отворен код кој поддржува многу типови возила: мултикоптери, традиционални хеликоптери, авиони со фиксни крила, бродови, подморници, ровери и други. Покрај тоа, тој е способен да контролира речиси секој систем на возила што може да се замисли, од конвенционални авиони, квадрокоптери, мултиротори и хеликоптери до ровери, бродови, роботи за балансирање, па дури и подморници. Постојано се проширува за да поддржува нови типови возила кои се појавуваат. Видете GitHub

Папараци UAV

Тоа е хардверски и софтверски проект за беспилотни летала (беспилотни летала) со отворен код кој ги покрива системите за автопилот и софтверот на копнените станици за мултикоптери/мултиротори, фиксни крила, хеликоптери и хибридни авиони, кој е основан во 2003 година. примарна цел и рачен лет како секундарна цел. Од самиот почеток, тој беше дизајниран имајќи ја предвид преносливоста и способноста да контролира повеќе авиони во ист систем. Видете GitHub

Автопилот на дрон PX4

Тоа е софтвер со отворен код за контрола на летот за дронови и други беспилотни возила. Проектот обезбедува флексибилен сет на алатки за развивачите на дронови да споделат технологии за создавање приспособени решенија за апликации за беспилотни летала. PX4 е хостиран од Dronecode, непрофитна организација на Фондацијата Linux. PX4 е многу пренослив, независен од оперативниот систем и поддржува Linux, NuttX и MacOS надвор од кутијата (Out of the Box). Видете GitHub

Други познати проекти и организации

 1. Auterion Enterprise PX4
 2. Фондацијата за дронекод (Автопилот PX4, МАВ врска, МАВСДК и QGroundControl)
 3. DronePan
 4. Лабораторија за новинарство со дронови
 5. Флоне
 6. LibrePilot
 7. Пилот на матрицата
 8. Мапа на OpenDrone
 9. SMACCMPilot

Конечно, ако ви се допаѓаат теми поврзани со Беспилотни летала и игри, ја препорачуваме оваа последна статија, претходно објавена:

Беспилотно летало во LiftOff (слика од екранот)
Поврзана статија:
Liftoff: видео игра со беспилотни летала со поддршка за Linux

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, сите овие интересни и неверојатни проекти со отворен извор за „Дронови“ се одлична иницијатива на големите и средни технолошки компании, кои повторно го истакнуваат потенцијалот на Слободен софтвер и со отворен извор во многу технолошки и комерцијални области, особено оние толку важни како автоматска употреба на возила од сите видови, а особено Автомобили и дронови.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   фпвманија dijo

  Проектот со отворен код за тркачки дронови par excellence е Betaflight, но има многу повеќе. Blheli_S, OpenTx, EdgeTx, DeviationTx, Cleanflight, Emuflight и многу повеќе.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, FpvMania. Ви благодариме за вашиот коментар и одличниот придонес на повеќе проекти. Ќе ги прегледаме за да посветиме дополнителен пост.